SME

Udalosť roka 2010: Do dejín vojde zmena vlády

Najväčšou historickou udalosťou roka 2010 boli na Slovensku parlamentné voľby, tvrdí porota SME.

Iveta Radičová je nielen prvou ženou premiérkou na Slovensku, ale aj v krajinách V4.Iveta Radičová je nielen prvou ženou premiérkou na Slovensku, ale aj v krajinách V4. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Počas posledného týždňa v roku nájdete v denníku SME vyhodnotenie najzaujímavejších fenoménov uplynulých dvanástich mesiacov. Od pondelka do piatka vám predstavíme hlavnú udalosť, slovo, nezmysel, čin a mediálnu udalosť roka. O výsledkoch rozhodovali poroty, ktorých členovia najprv voľne navrhovali svoje tipy a potom o nich hlasovali.

BRATISLAVA. Výsledky parlamentných volieb vymenili ľavicovú koalíciu za pravicovú, ukázali však aj to, že Slovensko sa od roku 1989 zmenilo.

Vláda bez komunistov Konečné poradie 1. parlamentné volby 2010 (prvá vláda bez komunistov, prvá žena premíérkou, odchod Vladimíra Mečiara)

SkryťVypnúť reklamu

2. nahrávka s hlasom podobným Ficovmu (ak sa dotiahne do konca, inak nulový význam)

3. zastavenie výstavby diaľníc

4. koniec Ďurkovského éry v Bratislave

Voľby priniesli prvú vládu od roku 1948, v ktorej nie je ani jeden bývalý komunista. Tí však boli hojne zastúpení nielen vo vláde Roberta Fica (na začiatku ich bolo desať zo 16).

Bývalý člen KSS Eduard Kukan bol členom druhej Dzurindovej vlády a v prvej vláde po konci Mečiarovej éry ich bolo hneď niekoľko - hlavne zo SDĽ a SOP.

Exkomunisti boli aj vo vládach Vladimíra Mečiara, ktorý sám bol v 60. rokoch členom strany.

Žena ako premiérka Po voľbách zároveň vznikla prvá vláda nielen na Slovensku, ale aj v krajinách Visegrádskej štvorky, na ktorej čele je žena. Iveta Radičová je predsedkyňou vlády aj napriek tomu, že ženy nemajú veľké zastúpenie ani v súčasnom v parlamente. Je ich tam len 24 zo 150 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Radičová bola v minulom roku zároveň prvou ženou - finalistkou prezidentských volieb a v júni aj prvou líderkou kandidátky parlamentnej strany. Jej nástup do premiérskeho kresla neprišiel úplne prirodzenou cestou. Nie je totiž predsedníčkou a líderkou SDKÚ sa stala potom, ako sa Mikuláš Dzurinda rozhodol po afére okolo financovania strany nekandidovať vo voľbách.

Koniec Mečiara Júnové hlasovanie zároveň ukončilo éru Vladimíra Mečiara, ktorá sa začala už v roku 1990, keď sa stal ministrom vnútra a neskôr bol trikrát premiérom. Mečiarových voličov ubúdalo už od polovice 90. rokov. Kým v roku 1992 HZDS dostalo 37 percent hlasov, v rokoch 1994 až 2002 postupne klesli z 35 na 19,5 percenta.

Mečiar sa do parlamentu v roku 2006 dostal so ziskom už iba 8,8 percenta a celé štyri roky bolo na prvý pohľad jasné, že ide o najslabšiu koaličnú stranu. S dvoma málo viditeľnými ministerstvami a oslabený operáciou srdca bol v tieni Roberta Fica, ale aj kontroverzného Jána Slotu.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskumy dlhodobo ukazovali, že voliči HZDS inklinujú k ľavici viac než voliči Smeru, ktorý veľkú časť z nich postupne prevzal. HZDS tak nakoniec dostalo iba 4,3 percenta a vypadlo z parlamentu. Ani posledné prieskumy nenaznačujú, že by sa strana mohla vrátiť do parlamentu. Potvrdili to aj komunálne voľby.

Anketa

Čo bolo podľa vás udalosťou roka a prečo. Odpovedajú členovia poroty SME.

Milan Zemko, historik SAV

Voľby a vypadnutie Mečiarovho HZDS z parlamentu.

Javí sa mi to ako smerovanie k jeho úplnému koncu HZDS. Táto strana so svojím vodcom-zakladateľom pôsobila takmer dvadsať rokov, jednu generáciu na slovenskej spoločensko-politickej scéne a najmä v 90. rokoch 20. storočia podstatným spôsobom ovplyvňovala osud našej krajiny. Jej odchod z parlamentu a ďalšie oslabovanie vyznačuje koniec jednej éry. (Aj keď rôzni dedičia na scéne ostávajú - počnúc Prezidentským úradom, cez Najvyšší súd, NKÚ, časť Ústavného súdu až po "sirotkov" na nižších stupňoch politiky.)

SkryťVypnúť reklamu

Marián Leško, komentátor denníka SME

Nahrávka osoby s hlasom podobným hlasu Roberta Fica.

Spôsob, akým predseda vlády poprel, že hlas podobný jeho hlasu je jeho hlas, prekonal aj spôsob, akým na konci 90. rokov Mečiar a HZDS popreli, že na zázname Lexu s Hudekom, nie sú Lexa s Hudekom. A to celé ešte vylepšené o spôsob, akým špeciálny prokurátor nedovolil, aby sa objektívne zistilo, do akej miery je hlas podobný inému hlasu s týmto hlasom identický

Oľga Gyárfášová, sociologička IVO

Ako udalosť roka 2010 na Slovensku vidím parlamentné voľby.

Dôvodov je viac, pre mňa najmä to, že zo slovenskej parlamentnej politiky odišiel Vladimír Mečiar a HZDS; premiérske kreslo historicky prvý raz obsadila žena, a 20 rokov (!) po páde bývalého režimu nie je vo vláde jediný bývalý komunista. Pre dejiny Bratislavy boli dôležité aj komunálne voľby - po 20 rokoch sa skončilo „bačovanie" vicestarostu, starostu a primátora Andreja Ďurkovského.

SkryťVypnúť reklamu

Dušan Kováč, historik SAV

8. júl 2010: vlády sa ujala prvá vláda po roku 1989 bez komunistov.

Je udivujúce, že až 20. rokov po páde komunizmu vznikla na Slovensku vláda bez komunistov. Je to dôležitý míľnik na ceste Slovenska k demokracii. Ďalším takým míľnikom bude, keď vznikne na Slovensku slušná neboľševická, nenaciconalistická a nepopulistická ľavica, ktorá presadí svojich kandidátov do parlamentu. Môže to trvať dlho, ale dúfam, že nie ďalších 20 rokov.

Slavomír Michálek, riaditeľ historického ústavu SAV

1. Parlamentné voľby na Slovensku - neúspech SMK a HZDS v parlamentných voľbach, keď oba tieto subjekty zostali pred bránami NR SR. V prípade HZDS asi definitívny koniec, v prípade SMK odmietnutie konfrontačnej politiky v nacionálnej rovine.

SkryťVypnúť reklamu

2. Zastavenie výstavby diaľnic na Slovensku - politické rozhodnutie bez alternatívneho riešenia s dopadom na zamestnanosť a na investície v regiónoch.

Tim Haughton, britský politológ, odborník na Slovensko a Česko

Slovenskou udalosťou roka boli júnové parlamentné voľby.

Pretože znamenali koniec vlády Roberta Fica a po nich sa stala prvý krát predsedom vlády žena.

Udalosti dekády

2000 - Boj o život prezidenta Rudolfa Schustera, ktorého museli po to, ako mu prasklo hrubé črevo, zachraňovať až lekári v Rakúsku, bola zrejme nasledovanejšou udalosťou roka.

2001 - Parlament schválil vznik ôsmich vyšších územných celkov zmenil správu vecí verejných na Slovensku. Reforma verejnej správy výrazne znížila moc štátu na úkor samospráv.

2002 - Na Slovensku prekvapivo zvíťazila pravica, hoci sa skôr očakávala vláda s účasťou Smeru. Mikuláš Dzurinda sa stal druhýkrát premiér. Do vlády sa dostala aj kontroverzná ANO.

SkryťVypnúť reklamu

2003 - Parlament schválil jednotnú 19-percentnú daň. Výrazne to zjednodušilo daňový systém. Tento princíp nezrušila ani Ficova vláda.

2004 - Slovensko sa 14 rokov po páde komunizmu dostalo do EÚ a NATO. Vstupu do únie predchádzalo referendum, ktoré bolo platné len tesne.

2005 - V Bratislave sa konal summit amerického a ruského prezidenta Georgea Busha a Vladimira Putina.

2006 - Smer podľa očakávaní vyhral voľby. Za koaličných partnerov si vybral najkontroverznejších politikov - Jána Slotu a Vladimíra Mečiara.

2007 - Slovensko vstúpilo do Schengenského priestoru a otvorilo tak štyri zo svojich piatich hraníc. Posilnili sme naopak hranice s Ukrajinou.

2008 - Koruna spoznala svoj záverečný kurz k euru. Európska centrálna banka ho stanovila na 30,126 SKK/EUR. Návšteva vtedajšieho ministra financií na jachte J&T v Monaku vyvolala pochybnosti, či nebol predčasne vyzradený a špekulanti na ňom nezarobili.

SkryťVypnúť reklamu

2009 - Koruna od januára skončila a krajina prešla na euro. Stali sme sa jedinou krajinou V4 s európskou menou.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 16 831
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 835
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 617
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 346
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 250
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 2 869
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 647
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


16
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


13
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


150
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


74

Sportnet

Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
Tomáš Tatar.

Slovenský hokejista Tomáš Tatar má zmluvu s tímom NHL New Jersey Devils do konca aktuálnej sezóny.


SITA
Športový program na najbližších sedem dní. Slovenská hokejová reprezentácia odštartuje prípravu na MS dvojzápasom so Švajčiarskom.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


Slovenský futbalista Ivan Schranz v drese SK Slavia Praha.

Schranz pripravil oba góly Slavie.


SkryťZatvoriť reklamu