SME

Veľvyslanec v Londýne končí aj pre vilu

Dzurinda stiahol z Londýna veľvyslanca Juraja Zervana, ktorý chcel bez súhlasu predávať dom.

Slovenská vila na Redington Road.Slovenská vila na Redington Road. (Zdroj: GOOGLEMAPS)

BRATISLAVA. Slovensko takmer prišlo o vilu v jednej z lukratívnych častí Londýna. Dom za 2,8 milióna britských libier vo vlastníctve Slovenska sa veľvyslanectvo chystalo vymeniť za dlhodobý prenájom bytov vo Wimbledone.

Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že zámenu pripravil veľvyslanec v Londýne Juraj Zervan bez súhlasu vedenia. Údajne nevýhodná transakcia bola jedným z dôvodov, pre ktorý minister Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) nechal Zervana z funkcie predčasne odvolať.

Veľvyslanec konanie na vlastnú päsť popiera, za svojím odvolaním vidí politiku, keďže je členom Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Vila po federácii Slovensku patrí veľkorozmerná vila na Redington Road, v lukratívnej štvrti Hampstead, formou takzvaného freehold, čo je výlučné vlastníctvo. Objekt s výmerou necelých štyristo štvorcových metrov získal štát delením federálneho majetku, sú v ňom štyri byty a jeden kuriérny. Bývajú v nich zamestnanci veľvyslanectva.

Dom sa mal meniť za štyri byty vo Wimbledone, ktoré by Slovensku patrili spôsobom leasehold, čo je dlhodobý prenájom.

„Vedúci zastupiteľského úradu v Londýne podpísal v roku 2009 doklady, ktoré by v prípade doručenia všetkých originálov staviteľovi štyroch bytov umožňovali uskutočniť zámenu bez súhlasu ústredia," hovorí hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.

Dodal, že výmenu nikdy neodsúhlasila ani Investičná komisia ministerstva zahraničných vecí, ktoré podľa Schwarzbachera nakoniec transakciu stoplo.

SkryťVypnúť reklamu

Zervan hovorí, že rezort diplomacie o jeho postupe vedel. „Všetky kroky smerujúce k zámene boli konzultované a odsúhlasené ministerstvom, čo môžeme preukázať."

Zámena podľa Zervana nevýhodná nebola, keďže všetky nové byty v Anglicku a v Londýne je možné získať už len cez „leasehold". Vilu podľa neho pôvodne plánovalo bývalé ministerstvo najskôr predať.

„Oproti pôvodnému predaju domu som ostro protestoval aj u samotného bývalého premiéra," dodal.

Veľvyslanec konštatoval, že nové vedenie ministerstva mu odvolanie z Londýna nezdôvodnilo. „Preto sa domnievam, že som bol odvolaný z politických dôvodov, teda preto, že som členom strany Smer a bol som tieňovým ministrom zahraničných vecí Smeru."

Príplatok mu odňali vlastní So Zervanom však nebolo spokojné ani bývalé vedenie ministerstva na čele s Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru), ktoré mu odňalo osobný príplatok.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôvodom bola nedostatočná kvalita plnenia jeho služobných úloh, ktorá nespĺňala očakávania kladené na titulára v takej zahraničnopoliticky významnej krajine, ako je Veľká Británia," dodalo ministerstvo.

O príplatok prišiel Zervan po tom, čo publikoval iné stanovisko k maďarskému dvojakému občianstvu, ako mala Ficova vláda. Kým Robert Fico odsúdil zákon, ktorým chcelo Maďarsko priznávať občianstvo Maďarom v okolitých štátoch, Zervan napísal, že „legislatíva každého štátu je jeho vnútornou záležitosťou".

V minulosti viedol Zervan s MZV niekoľko súdnych sporov. Pred vymenovaním za veľvyslanca nedoriešené žaloby stiahol.

Zervan je jedným z dvoch veľvyslancov, ktorých prezident Ivan Gašparovič po nástupe Dzurindu predčasne odvolal. Druhým je veľvyslanec v Izraeli Ivo Hlaváček, ktorého žaluje izraelský občan za zničenú rezidenciu. Obaja by mali skončiť 31. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Kto budú ich nástupcovia, ministerstvo zatiaľ neoznámilo.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 491
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 906
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 411
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 259
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 761
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 803
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Objednanie sa k lekárovi je vraj „manažment pacienta“.


20
Hlavná budova súkromnej školy v Kežmarku a jej riaditeľka Anna Jurgovianová.

Riaditeľka školy platí aj za manželov kravín.


a 1 ďalší 2
Peter Schutz

Účelom manévru s rentou je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci.


5
Premiérov poradca pre legislatívu David Lindtner.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Sportnet

Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Adam Hagara počas tlačovej konferencie po návrate z MS.

Mladému Slovákovi sa rysuje pozvánka na NHK Trophy.


Marcel Haščák v drese Prešova

Prvé dva góly strelil v priebehu dvoch minút.


TASR
Milan Škriniar oslavuje v klube 30. narodeniny.

Top 5 najlepších Slovákov podľa Sofascore.


SkryťZatvoriť reklamu