Juraj Zervan obvinil Ministerstvo zahraničných vecí, že denníku SME poskytlo lživé a zavádzajúce informácie.
BRATISLAVA. Veľvyslanec SR v Londýne Juraj Zervan považuje svoje odvolanie z funkcie za politické a ako uviedol, je ochotný to akceptovať. Protestuje však proti informáciám, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí SR poskytlo médiám. Tie sú podľa jeho slov zavádzajúce, nepravdivé, poškodzujú jeho povesť a profesionálnu kariéru.
" Ministerstvo zahraničných vecí vedome poskytlo denníku Sme lživé a úmyselne zavádzajúce informácie s cieľom poškodiť moju osobu," uvádza sa v stanovisku veľvyslanca.
Denník informoval, že minister Mikuláš Dzurinda predčasne odvolal Zervana, ktorý mal bez súhlasu rezortu pripraviť zámenu domu vo vlastníctve Slovenska v jednej z lukratívnych častí Londýna za dlhodobý prenájom bytov vo Wimbledone.
O zámene vily však podľa Zervana rozhodol písomne bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na základe záverov investičnej komisie ministerstva.
"Veľvyslanec bol iba sprostredkovateľom výmeny, mal byty vyhľadať a pripraviť pre investičnú komisiu, ktorá ich mala schváliť alebo neschváliť," uvádza Zervan vo svojom stanovisku.
Rovnako nepravdivé je podľa Zervana aj konštatovanie, že Vedúci zastupiteľského úradu v Londýne podpísal v roku 2009 doklady, ktoré by v prípade doručenia všetkých originálov staviteľovi štyroch bytov umožňovali uskutočniť zámenu bez súhlasu ústredia.
Ako ďalej Zervan uvádza, dôkazom vysokej kvality jeho diplomatickej práce je aj udelenie ocenenia Honorary Freedom of the City of London.
"Podnet na udelenie Čestných slobôd mesta Londýna vyšiel od členov komisie pre udeľovanie čestného občianstva historického City of London už v minulom roku ako prejav ocenenia úspešnej diplomatickej práce veľvyslanca SR pre rozvoj vzťahov, obchodu a podnikania medzi Slovenskom, City of London a Spojeným kráľovstvom," podotkol Zervan.
Podľa Lajčáka nehovorí pravdu "Ak mám použiť slušný jazyk, tak poviem, že pán Zervan nehovorí pravdu," povedal dnes pre agentúru SITA bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica. Podľa Lajčáka práve Zervan inicioval výmenu vily za byty.
"Veľmi sa o to usiloval, tak dostal z ministerstva zahraničných vecí pokyn, aby pripravil písomný návrh. Keď ten návrh pripravil, tak investičná komisia ministerstva zahraničných vecí ho vyhodnotila ako nevýhodný pre Slovenskú republiku, jednoducho zlý. Na základe toho dostal ďalší pokyn, aby v tejto veci zastavil akékoľvek ďalšie iniciatívy. Toto je pravda," povedal Lajčák.
Súčasný šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda podľa denníka Sme predčasne odvolal Zervana z funkcie práve preto, že bez súhlasu rezortu pripravil zámenu domu.
Lajčák sa nechce púšťať do úvah, prečo Zervan takto konal. "Ale naozaj som rozhorčený z toho, že sa zaštiťuje mojím menom, hoci on sám veľmi dobre vie, že to celé bol jeho nápad, jeho iniciatíva," povedal Lajčák, ktorý tvrdí, že to možno dokázať. Samozrejme, že o všetkom existujú dokumenty, uviedol.
"Bol som na návšteve v Londýne a (Zervan - pozn. SITA) venoval strašne veľa času tomu, aby mi vysvetľoval, akú výhodnú výmenu by dokázal zabezpečiť," povedal Lajčák.
Vo veci nemal ďalej konať
Exminister mu na to povedal, aby o tom nehovoril, ale pripravil návrh, ktorý bude zohľadňovať všetky predpisy a zákony SR a predpisy ministerstva zahraničných vecí a posúdia ho kompetentní pracovníci ministerstva. Takýto návrh nakoniec rezort posúdil a vyjadril sa k nemu.
"Keď k tomu došlo, ten návrh bol vyhodnotený ako zásadne nevýhodný pre SR a (Zervan - pozn. SITA) dostal pokyn, aby v tejto veci ďalej nekonal," informoval Lajčák. Exminister hodnotí Zervanovo pôsobenie ako neuspokojivé. "Ja sám som inicioval jeho odvolanie z funkcie. A schvaľujem ho, musím povedať," uviedol Lajčák.
Zervan, ktorý pripravoval zámenu domu, v ktorom bývajú zamestnanci slovenskej ambasády, za dlhodobý prenájom bytov vo Wimbledone, považuje svoje odvolanie z funkcie za politické. Podľa neho sa tak stalo preto, že je členom strany Smer.
Zervan tvrdí, že o zámene rozhodol písomne bývalý minister zahraničných vecí Lajčák na základe záverov investičnej komisie ministerstva. Veľvyslanec mal podľa svojich slov byť iba sprostredkovateľom výmeny, mal byty vyhľadať a pripraviť pre investičnú komisiu, ktorá ich mala schváliť alebo neschváliť.