BRATISLAVA. Pár dní potom, ako minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovoril o potrebe zverejniť uznesenie o zastavení trestného stíhania v prípade financovania Smeru, jeho podriadení konali v inom prípade opačne.
Robili všetko pre utajenie výsledkov vyšetrovania v kauze nákupu armádneho komunikačného systému Mokys.
Ministerstvo podalo v polovici decembra odvolanie proti verdiktu súdu, že uznesenie o zastavení trestného stíhania z roku 2008 treba zverejniť.
Lipšic včera na otázku, prečo tak urobili, odkázal, že to bolo bez jeho vedomia. „Išlo o štandardný administratívny postup," povedal hovorca ministerstva Gábor Grendel.
Nezabral súd, ale minister Tender Mokys
Väčšina informácií o tom, čo tvorí komunikačný systém Mokys, je tajná; 2005 - ministerstvo obrany vedené Jurajom Liškom (SDKÚ) našlo dodávateľa za 7,5 miliardy korún; 2006 - zamietli sťažnosti a uzavreli kontrakt. Nový minister František Kašický (Smer) nariadil kontrolu; 2007 - pre podozrenie sa začalo trestné stíhanie; 2008 - stíhanie zastavili.
Krajský súd v novembri rozhodol, že uznesenie o zastavení trestného stíhania má byť verejné. Žiadalo o to občianske združenie Eurea. Po odvolaní ministerstva mali súdne pojednávania pokračovať.
„Keď došlo k zastaveniu trestného stíhania vo veci obstarávania Mokysu, orgány činné v trestnom konaní opäť neposkytli relevantné informácie o dôvodoch takého postupu," povedal právnik Vladimír Šárnik zo združenia Eurea.
Lipšic teraz odkazuje, že jeho podriadení svoje odvolanie stiahnu a rozhodnutie súdu o zverejnení uznesenia tak bude právoplatné. Následne ho vraj zverejnia.
„Minister je za to, aby rezort v takýchto prípadoch rešpektoval rozhodnutia prvostupňových súdov," povedal Grendel. Odvolávania už podľa neho podávať nebudú.
Postoj ministerstva však podľa Šárnika v podstate znamená, že polícia a prokuratúra nebudú ďalej svoje rozhodnutia zverejňovať a žiadatelia sa k nim dostanú až po zdĺhavom súdnom konaní.
Policajti nezverejňujú Prípad Mokys vyšetroval Úrad boja proti korupcii. Po nástupe Lipšica sa tam zmenilo vedenie, naďalej však odmietajú zverejňovať dôvody niektorých rozhodnutí.
Úrad už pod vedením nového riaditeľa Petra Kovaříka odmietol Eurei sprístupniť dve iné uznesenia - o ukončení trestného stíhania v prípade ovplyvňovania sudkyne Marty Laukovej a v prípade kontroly ministerstva financií, ktorú odmietol Štefan Harabin vpustiť na Najvyšší súd.
Kovařík sa odvolal na rovnaký paragraf infozákona, ktorý využil aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, keď odmietol zverejniť uznesenie o zastavení stíhania pri financovaní Smeru.
Zverejnenie oboch uznesení už Lipšic nechá na samotný Úrad boja proti korupcii, zasahovať do jeho práce nemôže. Hovorkyňa policajného prezídia za úrad len odkázala, že vo všetkých prípadoch postupovali v zmysle zákona.
Minister chce zmeniť zákony, aby podobné uznesenia boli verejné. Šárnik však hovorí, že to nie je potrebné. Infozákon to už vraj dnes ukladá a treba ho len dodržiavať.
„Všetko nasvedčuje tomu, že orgány činné v trestnom konaní fakticky nadržiavajú páchateľom ekonomickej trestnej činnosti," hovorí Šárnik.

Beata
Balogová
