SME

Sulík: Matovič nie je súper

Tvrdí, že vládna koalícia je v dobrej kondícii a slová o rapídnom poklese dôvery považuje za silné. Priznáva, že najmä noví poslanci za SaS si museli na mnohé procesy zvyknúť.

Richard Sulík si svoju funkciu predsedu Národnej rady SR pochvaľuje a označuje ju za výbornú.Richard Sulík si svoju funkciu predsedu Národnej rady SR pochvaľuje a označuje ju za výbornú. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Tvrdí, že vládna koalícia je v dobrej kondícii a slová o rapídnom poklese dôvery považuje za silné. Priznáva, že vládnuť je náročné a najmä noví poslanci za SaS si museli na mnohé procesy zvyknúť. Ak by si mohol opäť vybrať, postavil by sa zase na čelo parlamentu, povedal v rozhovore pre TASR šéf SaS Richard Sulík.

-Koľko poslancov má dnes vládna koalícia?-

79.

- Koľkým z nich naozaj veríte?-

To závisí od toho, v akej veci. Keď ide o verejné hlasovanie, verím 79, keď o tajné, verím 73.

SkryťVypnúť reklamu

- Viackrát ste sa mohli presvedčiť, že dohody sa medzi politickými partnermi nie vždy dodržiavajú, ako voľba generálneho prokurátora, daň z piva či voľba disciplinárnych sudcov...-

To sú drobnosti. Treba si uvedomiť, že máme za sebou niekoľko sto hlasovaní a vy tu viete vymenovať možno päť takýchto prípadov...

-Napriek tomu, nie je to pre vás frustrujúce, keď venujete rokovaniam hodiny a potom sa niekto rozhodne inak?-

Určite nie. Je to skrátka nejaký proces. Jediné, čo ma na tom mrzí, je, že navonok to pôsobí ako nejaké smiešne divadlo a verejnosť je z toho unavená. Ale politický proces si vyžaduje aj takéto úkony a aj to, že niekedy diskutujeme a vyjde to navnivoč. To sa môže stať. Ale funguje to dobre. Možno z 500 dobrých hlasovaní máme päť takých, kde dohoda nefungovala. To je nič.

SkryťVypnúť reklamu

-Kto to divadlo režíruje?-

Kebyže to niekto režíruje, tak sa s ním aspoň dá dohodnúť a nejako to začať upravovať, lebo nikto z koalície nie je šťastný, že to navonok vyzerá tak smiešne a občas absurdne. Práveže to nikto nerežíruje, jednoducho to je výsledok spletitosti rôznych udalostí a aj rôznych intríg.

-Korupciu pri hlasovaní o generálnom prokurátorovi ale nevylučujete...-

Mne z toho, čo sa stalo, logicky vyplýva, že za sú nejakí dvaja, možno traja ľudia so svojimi záujmami a tie sú súbežné v tom, že chceli zabrániť voľbe pána Čentéša. A to sa im podarilo.

- Čo s tým ďalej? Považujete za správne rozhodnutie nepátrať po nich a ostať v nevedomosti? Lebo to môže evokovať podozrenie, že vy medzi sebou viete, kto to bol, ale z nejakého dôvodu nechcete ublížiť koaličnému partnerovi...-

SkryťVypnúť reklamu

Nevieme to. Keby to bolo inak, bolo by to dávno vonku. Na čo ale by nám bolo to vedieť? Ukážeme na nich prstom alebo ich vyženieme z koalície, aby sme dovládli? Jednoducho niekedy je lepšie nevedieť.

-V akej kondícii je po týchto udalostiach vládna štvorka?-

V dobrej, naozaj. Vzťahy sú dobré, mali sme veľmi otvorenú a konštruktívnu Koaličnú radu a ja som spokojný s tým, ako to prebieha.

-Práve pred vami spomínanou Koaličnou radou padali silné slová o kríze dôvery v koalícii. Ako sa dajú vzťahy obnoviť za pár hodín? Nebola to len póza pre médiá?-

Silné slová berte ako súčasť politického folklóru. Ja si tiež myslím, že padnúť nemuseli, ale bavme sa o výsledkoch a tie sú také, že na Koaličnej rade sme sa dohodli na všetkých dôležitých veciach.

SkryťVypnúť reklamu

-Keby niekto inkriminovaných poslancov, ktorí hlasovali za Dobroslava Trnku, vypátral, čo by ste im povedali vy?-

Práveže neviem. Asi by som si ich veľmi dobre zapamätal.

- Pred voľbami SaS jednoznačne odmietala spoluprácou so Smerom-SD a na základe volebného výsledku ste to aj mohli dodržať. Nie ste však sklamaný zo súčasného stavu? Asi ste si to predstavovali inak...-

Je to práveže lepšie, ako som si to predstavoval. Samozrejme, že vládnuť je náročné a my, noví poslanci za SaS, sme si museli na tieto nové procesy zvyknúť, nikto učený z neba nespadol. Ale dobre sme si zvykli, rýchlo sme sa adaptovali a myslím, že sa celkom dobre koordinujeme a kroky, ktoré robíme, majú zmysel. Celkom dobre sa to vyvíja.

-Bola v posledných týždňoch chvíľa, keď ste si mysleli, že koalícia padne?-

SkryťVypnúť reklamu

Nie, chýbalo mi také to vnútorné presvedčenie. Mohlo sa to stať, veď to bolo iba o vlások, ale nestalo sa. Viete, to, čo nás spája, je dostatočne silné na to, aby koalícia fungovala napriek niektorým nezhodám. Tie sa vydiskutujú, vyriešia, nájde sa dohoda. Myslím, že koalícia je postavená na dobrých základoch. To, že Robert Fico o nás hovorí ako o zlepenci, ani zďaleka neznamená, že je to pravda. Sme štyria porovnateľne veľkí partneri, nie ako za predošlej vlády, kde bol jeden obrovský a dvaja malí, a preto je nutné viac diskutovať. Dovolím si však povedať, že tie riešenia sú potom o to kvalitnejšie a dohody o to lepšie.

-Hovorilo sa aj o rekonštrukcii vlády. Niekto z vás by sa musel spojiť so Smerom...-

To sú klebety. Ja vylučujem, že by niekto zo SaS išiel vládnuť so Smerom...

SkryťVypnúť reklamu

-Veríte svojim partnerom, že by to neurobili?-

To sú veľmi hypotetické veci. Ja neviem, treba so to ich opýtať. Nie je teraz podstatné, či im verím alebo nie. Máme tu koalíciu, správame sa zodpovedne a vládneme.

- Našli ste si medzi koaličnými partnermi aj priateľov?-

Na skutočného priateľa je tá doba jednoducho krátka, ale sú ľudia, ktorí sú mi bližší a vychádzam s nimi lepšie. Potom sú, samozrejme, aj takí, s ktorými komunikujem len na pracovnej úrovni. Pre mňa je veľkým osobným prekvapením Paľo Hrušovský. Ja som si myslel, že je to taký suchopár a že to bude v podstate o ničom, ale musím povedať, že si s ním veľmi dobre rozumiem.

-Všetci štyria ste pred voľbami deklarovali zmenu, hovorili o boji s korupciou a klientelizmom a väčšej slušnosti. Potom prišli kauzy ako hayekovci, objavilo sa dosadzovanie finančných podporovateľov SaS (Benkovič, Boskovič) do funkcií, navyše je tu aj čerstvé podozrenie z korupcie pri voľbe generálneho prokurátora. Naozaj ste iní?-

SkryťVypnúť reklamu

Začnem tým posledným. S podozreniami z korupcie táto vládna koalícia evidentne nič nemá. Za to táto koalícia nemôže, že mohlo dôjsť ku korupcii...

-... predsa ide o poslancov vládnej koalície...-

...áno, ale bavme sa o vedení strán, o Koaličnej rade, o orgánoch. Keď šiesti jednotlivci zo 79 pochybia, tak za to nemôžete viniť celú koalíciu. Pokiaľ ide o stranícke nominácie, no čo je na tom zlé? Dnes sa stať členom SaS je náročnejšie ako získať previerku NBÚ. Uchádzač musí podpísať čestné prehlásenie, ktoré potom podpisuje v intervaloch, nie dlhších ako jeden rok, znovu a znovu. Musí poslať životopis, tam už je pomerne silné sito, potom ho čaká minimálne hodinový pohovor, ďalej vyjadrenie ostatných už existujúcich členov... Ten proces v SaS je náročný, aj preto máme iba 252 členov. Vysvetlite mi, prosím vás, že ak máme niekde niekoho nominovať, prečo by sme nemali zobrať prevereného straníka? Prečo je lepšie zobrať niekoho, kto sem pošle životopis, my ho tam naslepo dáme a potom budeme mať len hanbu? Navyše to puto so straníkom je veľmi silné, lebo ak pochybí, môžeme ho pripraviť o členstvo v SaS. O to viac si takýto človek dáva pozor. Teraz hovorím o politických nomináciách, samozrejme, že sú aj výberové konania, ktoré sa musia dodržať, ale nie sú na všetkých pozíciách, napríklad pri dozorných radách, viď. prípad Benkovič a Boskovič. Povedzte mi, z akého dôvodu by som tam nemal dať týchto ľudí? Veď im bezvýhradne dôverujem. Dozorná rada nie je orgán, kde ide výlučne o odbornosť, na to je tu predstavenstvo alebo nejaký výkonný manažér. Dozorná rada je o dozore, o tom, že kontrolujú. Vôbec nechápem, kto z toho dokázal urobiť kauzu, ani Boskovič ani Benkovič nie sú ľudia, ktorí by potrebovali tých 300, resp. 900 eur.

SkryťVypnúť reklamu

-Bilo do očí, že vašej strane dali peniaze...-

Dobre, ale ja som potom taký istý problém, lebo aj ja som dal SaS peniaze a tá ma nominovala za predsedu NR SR. A ja tu môžem napáchať ďaleko viac zla, ako Boskovič alebo Benkovič.

-Vás ale do funkcie zvolili poslanci...-

Tak si zoberme ministra, napríklad Juraj Miškov (minister hospodárstva, pozn. TASR) tiež daroval strane peniaze, a tá ho nominovala na pozíciu ministra. A?

-Aj vládu museli odobriť poslanci vyslovením dôvery...-

Dobre, ale na Koaličnej rade majú všetci partneri právo veta. Keby s tým mal niekto problém, tak povie, vetujem toho pána. Ja som už tiež niekoho vetoval inému koaličnému partnerovi, čiže to funguje.

-hayekovci...-

Hlavný dôvod, pre ktorý mal Martin Chren odstúpiť, bola zmluva za 8100 eur, o ktorej on nevedel a keď sa o nej dozvedel, tak zabezpečil jej zrušenie, teda nedošlo k plneniu, nedošlo k platbe. Až o dva týždne neskôr sa o tom začalo písať v médiách. Ja si predstavujem, že takto sa bude člen SaS správať. Potom, keď sa ukázalo, že toto neobstojí ako dôvod na odstúpenie Martina Chrena, tak sa začali vyťahovať veci z minulosti a k tomu sa budem vedieť vyjadriť, keď si naštudujem správu NKÚ (rozhovor sa uskutočnil krátko pred zverejnením tejto správy, M. Chren napokon ostal vo funkcii, pozn. TASR). Ale aj to patrí k novému štýlu vládnutia, že sme zverejnili všetky zmluvy, a to aj také, ktoré nám, ako vidíte, uškodili...

SkryťVypnúť reklamu

-...ale zachovali ste postup, ktorý ste za minulej vlády kritizovali, keď vtedajší premiér nekonal hneď, ale dal kauzy prešetriť úradom...-

No dobre, ale napr. pri nástenkovom tendri išlo o miliardy korún, tu sa bavíme o 8100 eurách. Neporovnával by som to.

-Je účelová zmena zákona o spôsobe voľby generálneho prokurátora spôsobená len tým, že sa neviete dohodnúť, prejavom slušnosti?-

Toto so slušnosťou nič nemá. My jednoducho potrebujeme konať, tak budeme konať tak, aby bol výsledok poriadny. Na slušného sa môžeme hrať, ak máme spravené základné veci. Ale keď dôjde k tomu, že šiesti poslanci nás zradia, tak sa ja predsa nebudem hrať na slušnosť, aby sme umreli v kráse. Teraz potrebujme tento konkrétny výsledok. Nás voliči nevolili za to, že sa necháme zradiť šiestimi poslancami a vláda sa rozpadne kvôli týmto ľuďom, ktorí si neuvedomili vážnosť situácie. Nás volili napr. kvôli tomu, že bude zvolený nový generálny prokurátor. Tak sa nebudem hrať na krásneho. Poslanci sú slobodní, môžu hlasovať tak, ako chcú. Len od nich čakám, že to aj svojim voličom povedia. Keď niektorý zo 79 poslancov bude voliť pána Trnku, nech sa páči, ale nech sa pred svojich voličov postaví a povie, ja som ho volil, lebo mám takéto a takéto dôvody. Voliči majú právo vedieť, ako hlasujú poslanci, ktorým dali dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

-Najmä na ministerstve práce, ktorý riadi váš nominant Jozef Mihál, často usporadúvate tlačové konferencie, kde poukazujete na plytvanie bývalej vlády. Okrem mediálneho efektu, ktorý to prináša, budú už na Slovensku niekedy potrestané aj veľké ryby?-

Čo môžeme my spraviť, je podať trestné oznámenia, a to robíme. Dokonca by som si trúfol potvrdiť, že SaS podala najviac trestných oznámení. My však nie sme vyšetrovatelia a už vonkoncom nie sudcovia. Očakávame závery a dúfam, že sa ich aj dozvieme. Ale to už je na prokuratúre, aby to riadne došetrili, aby nasledovalo obvinenie a odsúdenie. Ja si myslím, že v niektorých prípadoch k tomu aj dôjde.

- Robert Fico tvrdí, že kriminalizujete opozíciu, a že na to potrebujete aj svojho generálneho prokurátora. Je pravda, že vám ponúkal obchod, teda, že ak dostane možnosť obsadiť post námestníka pre trestné veci, zahlasuje za vášho generálneho prokurátora?-

SkryťVypnúť reklamu

Nebudem sa k tomu vyjadrovať.

-Béla Bugár to povedal novinárom jasne.-

Spýtajte sa pána Bugára. To bol rozhovor medzi šiestimi očami a nebudem sa k tomu ďalej vyjadrovať.

-Pred pol rokom ste sa na prekvapenie mnohých stali predsedom NR SR a nie ministrom financií. Neľutujete?-

Bolo to aj na moje prekvapenie, ale musím povedať, že to bolo mimoriadne dobré rozhodnutie.

-Táto práca zrejme nie je taká kreatívna ako riadenie štátnej pokladnice...-

Je výborná, ďaleko lepšia, ako sa zdá.

-V čom?-

Je to o politických dohodách, jedni chcú to, druhí zase ono a celé to treba skompilovať, aby z toho vyšli funkčné dohody a musím povedať, že toto ma baví. Musím sa pochváliť, že sa tu veľa vecí podarilo schváliť. Verejnosť nás síce za to nechváli, lebo je to naša robota a tie dobré skutky, ktoré sme urobili, sú zatienené divadlom okolo generálneho prokurátora. To je, samozrejme, aj naša chyba, ale kto si pozrie skutočné výsledky, uvidí, že sa máme čím chváliť. Poslanci si prvýkrát v histórii reálne znížili platy a celkovo dochádza k desaťpercentnej úspore rozpočtu. To sú samé dobré veci. Bude sa pokračovať rekonštrukciou hradu, hradný palác bude budúci rok dostavaný. Za tým je množstvo človekohodín, samozrejme, to nevidieť, ale keďže je to naša robota, nečakám, že nás za to budú denno-denne chváliť.

SkryťVypnúť reklamu

-Ak by ste si mohli opäť vybrať?-

Teraz, v tejto volebnej konštelácii a v tomto čase, by som si vybral opäť predsedu parlamentu.

-K svojej funkcii ste často pristupovali nekonvenčne a jemne povedané s úsmevom. To poburuje Smer, ktorý tvrdí, že si robíte neustály žúr a ste hanbou parlamentu. Uvedomujete si vážnosť svojej pozície?-

Nebojte sa. Ak by som si to neuvedomoval, tak 'iks' vecí tu jednoducho nefunguje. Nebavme sa o tom, či je Robert Fico pobúrený, jeho dokáže pobúriť hocičo, ale bavme sa o reálnych výsledkoch. Sú veci, ktoré by v NR SR zlyhávali? Sú zle vedené schôdze, nezačínajú načas? Možno dva-trikrát sa poslanci pochytili, to bolo všetko.

-Do čela NR SR ste sa postavili aj preto, aby ste dali pozor na svojich poslancov. Matovičovci už skoro vystúpili, no podpísali ste dohodu a všetko bolo inak...-

SkryťVypnúť reklamu

Toto patrí k tým nábehovým ťažkostiam. Jednoducho sme tu boli noví, nevedeli sme, čo nás čaká, museli sme sa adaptovať. No a k tomu patria aj takéto trenice, ale spolupráca s Igorom Matovičom veľmi dobre funguje.

-Dostali ste záruku, že do konca roka nebudú vyvíjať aktivity smerom k založeniu vlastnej strany...-

...toho sa Igor drží...

-...a po Novom roku?-

Keď chce, môže založiť stranu.

-Urobí to?-

Neviem vám to teraz povedať, tiež sa nechám prekvapiť. Samozrejme, že sa s ním o tom občas rozprávam, nie je to tak, že vôbec nič netuším. Ale nie je isté, že ju založí a rovnako nie je isté, že ju nezaloží. Je to naozaj otvorené.

-Bol by Igor Matovič ako šéf svojej novej strany silný súper?-

Ja ho nevnímam ako súpera. On ťahá s nami, bola by to s nami kooperujúca, nám blízka strana.

SkryťVypnúť reklamu

-Asi by bolo na škodu ďalšie trieštenie pravice...-

To si myslím aj ja.

-Je zrejmé, že pre mnohých šokujúci volebný výsledok SaS dosiahla aj vďaka sľubom o dekriminalizácii marihuany či umožnením registrovaných partnerstiev. Zatiaľ sa to nesplnilo a Koaličná zmluva ani nenasvedčuje, že by sa to splniť mohlo. Dávajú vám voliči najavo nespokojnosť?-

Dávajú. No tak ako vy ste zdôraznili slovíčko 'aj', ja by som chcel zdôrazniť slovíčko 'zatiaľ'. Áno, zatiaľ je pravda, že sa nám nepodarilo tieto dva ciele naplniť a tu máme ešte čo robiť. Je na nás, aby sme to nejako vyriešili.

-Neviem si celkom predstaviť ako, keďže Koaličná zmluva takýto postup vylučuje.-

Dohodou. Možnože dôjde k situácii, keď budeme súhlasiť s niečím, na čom záleží partnerom a oni budú súhlasiť aspoň s čiastočnou dekriminalizáciou. To sú všetko otvorené veci, to nie je tak, že napíše sa programové vyhlásenie vlády a už sa nikdy nič nemôže zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

-Viete si predstaviť ústup KDH v tejto veci?-

Je zbytočné teraz o tom filozofovať, nechajme sa prekvapiť.

-Ako by ste dnes charakterizovali SaS z hľadiska vášho uchytenia v politickom priestore?-

Ako stabilného a spoľahlivého partnera. SaS je skutočne klub, ktorý keď sa dohodne, tak 22 hlasov je istých. Myslím si, že sme aj konštruktívni, teda používame argumenty. Nedôjdeme len s politickými hrami či obchodmi. Na to sme jednoducho príliš noví v politike. Dnes sme určite inou stranou, akou sme boli pred pol rokom, ale tie zásady a predsavzatia, ktoré sme mali, sme z očí nespustili.

-Keď ste pred časom vystúpili proti Robertovi Ficovi narážkami na jeho hodinky a súkromný život, tak zhruba odvtedy už nesedáva s vami za podpredsedníckym stolom a ani už nevedie schôdze. Urazil sa?-

Ja som si to tiež všimol, že si k nám nesadá. Ale je to jeho rozhodnutie.

-Neprehnali ste to?-

Každopádne som sa bránil. Áno, moja reakcia bola razantná, ale na druhej strane to viedlo k tomu, že tie útoky utíchli. Ja som sa vždy bránil, na tom trvám.

-Otázka potom stojí, či adekvátne...-

No viete, keď sa bránite, musíte sa brániť tak, aby sa to už neopakovalo.

-A čo váš výrok o potrebe myslieť v súvislosti s menou na plán B?-

To je môj osobný názor, nie je to názor koalície, ani SaS. Ja som v podstate povedal takú vec, že možno bude niekedy horieť a nebolo by zlé sa pozrieť, kde sa nachádza hasiaci prístroj alebo si pripraviť telefónne číslo na hasičov. Ja som nič viac nepovedal. Nepovedal som, že horí, poďme hasiť, nie. Skôr som bol prekvapený až hysterickými reakciami a nielen na Slovensku, ale aj v Európe, a to ma prekvapilo. Ale napriek tomu sa môj názor nezmenil.

-Keď ste sledovali následky svojho výroku, dáte si do budúcna pozor?-

Ja dúfam, že aj predseda parlamentu môže mať svoj názor a môže ho povedať. Zato, že niektorí ľudia hystericky reagujú, ja za to nemôžem. Veď si pozrite finančné trhy, s eurom to nič neurobilo.

-Váš predchodca vo funkcii Pavol Paška koncom volebného obdobia tvrdil, že parlament pod jeho vedením bol dôstojným vyjadrením vôle občana, fungoval štandardne na demokratických princípoch a ľuďom priniesol zmenu kvality života. Aký parlament chcete vybudovať vy?-

Moja ambícia je, aby boli dodržiavané zákony, aj formálne stránky ako rokovací poriadok či ústava a aby to skrátka fungovalo. To je veľa vecí, ktoré nie je vidieť, ale viem, že to prinesie zlepšenie. Ale nejaké vyhlásenia s veľkým pátosom, to môžem dávať potom ku koncu volebného obdobia.

-Poslanci sa na predposlednej mimoriadnej schôdzi rozlúčili pred Vianocami zvláštnym spôsobom. Padali prirovnania k Hitlerovi či Stalinovi, nadávky ako hlupák a ďalšie. Mienite s tým niečo robiť?-

Je to zodpovednosť každého poslanca, oni musia vážiť slová. Predsedajúci, keď vedie schôdzu, nie je orgán, ktorý by mal robiť cenzúru a hovoriť poslancom toto smieš a toto nie. Práve preto máme imunitu na výroky a hlasovania, aby poslanci mohli povedať čo len chcú. Keď použijú aj takéto slová, ktoré do parlamentu nepatria, je to bezpochyby aj ich vizitka. Týka sa to aj Igora Matoviča, ale ja si nemyslím, že sa preto zrúti svet. No nevidím dôvod zasahovať. Nie je dobré takto provokovať a keď sú vášne veľmi veľké, je vhodné, keď predsedajúci utíši poslancov. Ani raz, keď došlo k takýmto mimoriadnym veciam, som neviedol schôdzu ja, resp. naopak, ak vediem schôdzu ja, k takýmto veciam nedochádza.

-Súvisí tá zmena správania sa poslancov oproti minulosti aj s vysokým počtom nových poslancov?-

Určite, bude to jeden z dôvodov. Ďalšie vysvetlenie nemám.

-Hrad už je vybielený, sčasti sa pokračuje v jeho rekonštrukcii. Kedy budú môcť návštevníci a novinári pred parlamentom dôstojne parkovať?-

Tak to neviem povedať. Dúfal som, že sa ma spýtate, kedy budú môcť navštíviť hrad. To bude najneskôr takto o rok.

-To sa vie, preto som sa nepýtal.-

Napriek tomu ste mohli a nemuseli mi dávať takú ťažkú otázku o parkovaní. Plánujem to riešiť následne po dokončení hradu, lebo je to otázka peňazí, ale neviem teraz nič bližšie povedať. Viem, že tu oproti ide súkromný investor stavať garáže, takže to by mohlo zlepšiť situáciu.

-Hneď v úvode budúceho roka budete musieť riešiť otázku dočasného šéfa RTS. Podľa zákona si máte vybrať medzi riaditeľom STV Nižňanským a šéfkou SRo Zemkovou. Koho si vyberiete?-

Nechajte sa prekvapiť.

-Prichádza do úvahy, že napokon tento človek bude zvolený aj v parlamente na celé funkčné obdobie?-

To je na poslancoch. My sme na Koaličnej rade dohodli, že zriadime pracovnú skupinu a tam budú strany cez svojho zástupcu predkladať všetky návrhy a pripomienky. Títo štyria si majú sadnúť a nájsť kandidáta koalície. Do tohto procesu nechcem vstupovať ani tým, že poviem, potvrdím alebo popriem nejaké meno. Vôbec sa k tomu nebudem vyjadrovať.

-Predpokladám, že hlavné slovo bude mať váš nominant, minister kultúry Daniel Krajcer...-

Je pravda, že za nás je v pracovnej skupine minister kultúry a dokonca tú skupinu vedie.

-Kedy spoznáme riadneho riaditeľa RTS?-

Možno o tri mesiace. Tak mi bolo povedané.

-Čo veľké nás najbližšie čaká v parlamente?-

Superhrubá mzda, ktorá by mala byť zavedená k 1. januáru 2012.

-Ako oslavuje šéf liberálov Richard Sulík Vianoce?-

Príliš tradične na to, že si hovorím liberál. Stromček, kapustnica, darčeky. Presne ako vo väčšine slovenských rodín. Ja mám dve malé deti, trojročného Huga a ročnú Viktóriu a pokiaľ som ich nemal, tak som si ten stromček odpustil, ale teraz ho poctivo staviam.

-Blíži sa Silvester. Žúrujete rád?-

Nevyhýbam sa spoločenským akciám, hlavne keď sú tam ľudia, ktorých poznám a s ktorými sa cítim dobre. Pokiaľ ide o tohtoročný Silvester, ešte neviem čo budem robiť, ja sa veľakrát nechám prekvapiť. Bežne v ten deň alebo deň predtým sa rozhodnem, ako chcem silvestrovať. Buď budem s rodinou doma, alebo pôjdem niekam s priateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 411
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 804
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 925
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 721
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 785
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová.

Tridsaťštyriročnú Talianku previezli do nemocnice.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu