Bratislava 11. júna (TASR) - Kultúra menšín a projekty na pomoc krajanom sú dve oblasti, v ktorých ešte nie sú prerozdelené všetky vyčlenené finančné prostriedky z účelových transferov Ministerstva kultúry (MK) SR na rok 2002.
Pre kultúru menšín je z celkových 80 miliónov Sk neprerozdelených približne 20 miliónov Sk. Pri projektoch na pomoc krajanom ide o 3 milióny 350 tisíc a v tejto oblasti sa finančné prostriedky ešte vôbec nerozdeľovali, uviedla dnes na tlačovej konferencii riaditeľka oddelenia financovania bežných výdajov rezortu kultúry Zuzana Košťálová.
Celkovo na účelové transfery MK SR, resp. dotácie, v tomto roku bolo pridelených zo štátneho rozpočtu 135 miliónov 350 tisíc Sk. Rezort kultúry má z toho uzatvorené zmluvy so žiadateľmi za 107 miliónov 649 tisíc Sk. Najväčší balík peňazí dostala kultúra menšín, ktorej 80 milónov Sk schválili priamo poslanci parlamentu bez zásahu MK SR. Na program rozvoja kultúry bolo vyčlenených 36 miliónov Sk, pre umelecké a kultúrne časopisy 10 miliónov Sk, pre občianske združenia (OZ) 6 milónov Sk a na projekty na pomoc krajanom 3 milóny 350 tisíc, informovala Košťálová.
O podporu sa mohli uchádzať OZ, vydavateľstvá a ďalšie subjekty vo vecnej pôsobnosti rezortu kultúry. Najviac boli na účelových transferoch tohto roku MK SR ukrátené OZ, pretože na ich činnosť môžu podľa platnej legislatívy daňovníci odvádzať jedno percento dane, okrem iného na kultúru a obnovu kultúrnych pamiatok.
Reálne je podľa Košťálovej prerozdelených z účelových transferov približne 25 percent vyčlenených financií, do konca júna v súlade s určenou reguláciou maximálnej výšky to bude 50 percent.