BRATISLAVA. Pokiaľ by parlament schválil zákon o používaní jazykov národnostných menšín, ktorý by znížil kvórum používania menšinových jazykov z 20 na 10 percent, išlo by podľa predsedu SNS Jána Slotu o absolútnu likvidáciu všetkého slovenského na juhu krajiny. Ako ďalej poznamenal vo svojom vyhlásení, po slovensky by sa tu už potom nedalo dohovoriť.
Návrh novely predstavili v novembri vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel a jeho stranícky šéf Béla Bugár (Most-Híd). Právna norma by mala podľa Chmela posunúť postavenie príslušníkov národnostných menšín na európsku úroveň. "Je tiež istou odpoveďou na novelu zákona o štátnom jazyku. Treba totiž dať do rovnováhy tento zákon so zákonom o používaní jazykov národnostných menšín," doplnil vtedy vicepremiér.
Návrh novely považuje Chmel za veľmi dôležitý z pohľadu identity menšín. Dúfa preto, že prejde v čo najoptimálnejšej podobe. Priblížil, že avizované zníženie hranice by sa najviac dotklo nemeckej menšiny, kde by sa počet obcí, kde by sa menšinový jazyk mohol používať v úradnom styku, rozšíril z jednej na desať až 11. Novela tiež bude mať vplyv na rómsku, rusínsku či ukrajinskú menšinu.
Chmel je presvedčený, že zníženie podielu zvýhodní najmä menšie menšiny. Avizoval, že očakáva, že práve otázka zníženie kvóra bude jedna z najdiskutovanejších častí právnej normy.
Zákon o používaní jazykov národnostných menšín by mal byť prvou súčasťou ucelenej koncepcie štátnej politiky podpory menšín a mal by byť kompatibilný so zákonom o štátnom jazyku. Približne v polovici budúceho roka by v súlade s touto koncepciou mal byť prijatý aj zákon o podpore a rozvoji kultúry národnostných menšín, teda zákon o financovaní kultúry menšín. Ten bude podľa Chmela akousi strechou legislatívneho procesu, ktorý chce uskutočniť v oblasti menšinovej kultúry.