BRATISLAVA. Veľkolepú šou s odhaľovaním sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade a nasledujúce udalosti ohodnotila porota zostavená denníkom SME ako nezmysel roka 2010.
Udalosť, ktorá mala podľa vtedajšieho premiéra, predsedu parlamentu i prezidenta pozdvihnúť národnú hrdosť Slovákov, porazila napríklad personálnu politiku SDKÚ či aféru WikiLeaks, ktoré si podelili druhé a tretie miesto.
Kráľ na koni
Rebríček Nezmysel roka
1. Škandály okolo sôch (najmä Svätopluka) – navrhol Pavel Dvořák, 22 bodov; 2.- 3. Personálna politika SDKÚ – navrhol Kornel Földvári, 16 bodov; 2.- 3. Aféra WikiLeaks – navrhol Milan Lasica, 16 bodov; 4. Výroky Roberta Fica o nahrávke s jemu podobným hlasom a posudku o zbití Hedvigy Malinovej – navrhol Michal Kaščák, 12 bodov; 5. Zámer postaviť v Bratislave megakasíno – navrhol František Mikloško, 7 bodov.
„Neustále odpovedám na otázky, či bol Svätopluk kráľom, či bol starý Slovák, ba dokonca či vôbec bol. Škandály aj okolo ďalších nových sôch historických osobností majú spoločného menovateľa: absolútnu neznalosť dejín,“ povzdychol si v ankete historik Pavel Dvořák, ktorý víťaznú nomináciu navrhol.
Len máloktorá kultúrna udalosť vyvolala také vášnivé diskusie. Politici Smeru oživili prominentného komunistického sochára Jána Kulicha.
Ten Svätopluka vyzbrojil štítom s gardistickým znakom a jeho koňa podkovami, zubadlom a ostrohami, ktoré sa začali používať o storočia neskôr. Zlepšenie histórie zavŕšili organizátori nápisom, v ktorom veľkomoravské knieža pasovali na „kráľa starých Slovákov“.
Nový predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) po protestoch časti verejnosti zostavil komisiu, aby posúdila umiestnenie sochy na čestnom nádvorí Hradu.
Spochybňovanie súsošia vyvolalo ostré protesty Smeru, ktorý hovoril o kultúrnom barbarstve. Expremiér Fico obhajoval sochu napríklad aj tým, že ju odhaľovali traja najvyšší ústavní činitelia. On, jeho podpredseda Paška a prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa len chvíľu predtým označil za „prakticky akoby člena Smeru“. Za sochu však boli odhodlaní hladovať aj ľudácki historici, púte k nej organizovali neonacisti.
Na Hrade zostáva
Sulík sa napokon záverov komisie, ktorá sochu odporučila vystaviť v múzeu ako príklad politicky manipulujúceho umenia, zľakol a na Hrade ju nechal. Uspokojil sa s prekrytím gardistického znaku a odstránením nápisu o kráľovi a starých Slovákoch.
Fiaskom sa skončili výbušnina aj chrípka
Rok 2010 priniesol aj niekoľko ďalších vážnych kandidátov na nezmysel roka. Denník SME vybral štyroch.
BRATISLAVA. Azda najhorúcejší tip na nezmysel roka prišiel hneď deň po Novom roku. Slovenskí policajti poslali v batožine nič netušiaceho slovenského elektrikára výbušninu do Írska. Pri výcviku psa ju tam zabudol policajt.
Výbušnina sa razom premenila na mediálnu bombu. Slovensko sa dostalo na titulné strany svetových denníkov a do spravodajstva veľkých televízií. Viedlo to až k odvolávaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), elektrikárovi štát vyplatil odškodné 18-tisíc eur.
Jazyk, vlajka a hymna
Nezmyslom roka by mohla byť aj urputná snaha bývalej vlády budovať lásku občanov k vlasti cez príkazy a pokuty. Poslúžiť na to mali jazykový a vlastenecký zákon.
Jeden ľudí nabádal udávať spoluobčanov inej národnosti, ktorí v niektorých situáciách uprednostnia materinský jazyk pred slovenčinou, druhý mal deťom vlievať vlastenectvo cez počúvanie hymny a vlajku
s preambulou ústavy zavesenou v školách.
Jazykový zákon viedol k trestaniu divadelných ochotníkov z Klasova, ktorí nepreložili verše na pozvánke na predstavenie, či ponosy riaditeľov škôl, že povinná hymna z chrapčiacich rozhlasov vyvolá u detí skôr posmešky ako hrdosť.
Pandémia neprišla
Do nového roka sme vstupovali aj s vyhlásenou celosvetovou pandémiou chrípky, ktorú všetci najskôr volali prasačia. Až neskôr jazykovedci médiá opravili, že ide o prasaciu. Celý svet nakupoval vakcíny, na Slovensku s podozreniami na prepojenie na SNS.
Neočkoval sa takmer nikto, odmietali to aj lekári. Premiér Robert Fico pandémiu označil za hru farmaceutických firiem. Pandémia napokon neprepukla a štátu ostali v skladoch vakcíny po záruke za milióny eur.
Ukameňovaný tučniak
„Tínedžeri ukameňovali tučniaka,“ oznámila v máji šokujúcu správu hovorkyňa košickej zoologickej záhrady. Bol to už deviaty tučniak, ktorý tam zahynul za dva roky, dvoch vtiahlo do výlevky. Až po pár dňoch sa ukázalo, že verziu s kameňujúcimi deťmi si vymyslel riaditeľ zoo, ktorý sfalšoval pitevnú správu.
Riaditeľa prepustili, vyšetruje ho polícia. Šťastne však nezačal ani jeho nástupca, onedlho zomrel
v Košiciach aj desiaty tučniak, tentoraz na zápal pľúc.
Slovensko dočasne uzavrelo hranicu s Ukrajinou, colníci a policajti si pre prasaciu chrípku nasadili rúška. FOTO – TASR
(mp)
Anketa: Čo je podľa vás najväčším nezmyslom v roku 2010?
Kornel Földvári, spisovateľ: Personálna politika SDKÚ. Strana trestuhodne premrhala možnosť aspoň agitačne využiť milión hlasov Ivety Radičovej. Obávam sa, že to len predbežne vyvrcholilo tým, ako násilne nadžgali ľavici Bratislavu. A voľbu generálneho prokurátora nemožno nazvať inak ako dezerciou. SDKÚ sa ukázala ako nehodný dedič ideálov novembra.
Shooty, karikaturista: Dospel som už tak ďaleko, že všetko nezmyselné mi pripadá v tejto krajine úplne normálne.
Milan Lasica, herec: Aféru WikiLeaks. Ak už nemôže existovať ani štátne tajomstvo, tak to môžeme rovno zabaliť.
František Mikloško, politik: Za najväčší nezmysel roka považujem stále snahu postaviť megakasíno spolu s herňami pri Bratislave. Pre záujem niektorých ľudí tu navždy vyrastie jedno centrum, ktoré zmení natrvalo charakter a atmosféru tohto mesta i okolia. Bratislava, ani Slovensko, to vôbec nepotrebuje.
Pavel Dvořák, historik: Škandály okolo sôch. Pri Masarykovi sa pokúšali o škandál nevzdelaní odporcovia údajného nepriateľa Slovákov. Súsošie Štefánika sa dočkalo posmeškov, či je vhodné, aby návštevníci hľadeli levovi na genitálie (je príznačné, že cez genitálie sa spájajú s kritikmi Svätoplukovho koňa). Všetko má spoločného menovateľa: absolútnu neznalosť dejín.
Michal Kaščák, hudobník: Navrhujem dva nezmysly, ktoré však dávajú zmysel: „Ja neviem, či to je môj hlas“ a „Kvalifikovaný znalec (profesor Labaš) dal posudok presne tak, ako bolo treba“, autor výrokov Robert Fico.
Petra Polnišová, herečka, nezapojila sa do hlasovania: Fungovanie audiovizuálneho fondu. Aké veľké prekvapenie nastalo, keď fond podporil všetky projekty svojho predsedu Patrika Pašša a podpredsedníčky rady Petry Kolevskej. Ich obhajoba spočívala v tvrdení, že členovia rady nemajú dosah na rozhodnutie odborných komisií. Tak to som sa ozaj pobavila.

Beata
Balogová
