SME

Polícia sa akciou s heroínovým kamiónom pýši

Radšej ako protidrogovú akciu ohrozili policajti českého šoféra, ktorý o náklade nič netušil.

Nebezpečnú látku na výrobu heroínu naložili do kamióna v skladoch pri Dunajskej Strede.Nebezpečnú látku na výrobu heroínu naložili do kamióna v skladoch pri Dunajskej Strede. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Policajný prezident a minister vnútra sa aj včera snažili zvaliť vinu za nevydarenú policajnú akciu, pri ktorej bol v Istanbule zatknutý nič netušiaci český kamionista, na tureckých kolegov. „Aj tento prípad potvrdzuje, že Turecko nie je pripravené na vstup do únie,“ vyhlásil minister Daniel Lipšic (KDH).

Policajný prezident Jaroslav Spišiak tvrdí, že polícia akciu bravúrne zvládla. „Ak by to polícia neorganizovala, mohol by šofér byť zadržaný v Turecku a odsúdený na doživotie. My sme ho v podstate zachránili.“

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci upozorňujú, že polícia by pri svojich akciách nemala vystavovať ľudí riziku. „Štát nemôže uprednostniť svoje záujmy nad práva občana,“ povedala Lucia Kurilovská z Ústavu štátu a práva SAV.

Je to klamár. Nech mi príde povedať do očí, že ma zachránili. Neurobili vôbec nič.

Zdeněk Pekara, český vodič o vyjadreniach policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka.

Polícia riskovala aj na úkor vodiča

Protidrogovú akciu, pri ktorej skončil na Vianoce v tureckej cele nevinný šofér kamiónu, mohla polícia pripraviť aj bez toho, aby nič netušiaceho muža vystavila riziku, priznal včera policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Naďalej však trvá na tom, že policajti postupovali bezchybne a šofér im vlastne má byť vďačný. Šofér Zdeněk Pekara má iný názor. „Je to klamár a nech mi to príde povedať do očí, že ma zachránili. Neurobili vôbec nič,“ odkázal Spišiakovi.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľ českej špedičnej firmy Martin Pavlát sa sťažuje, že slovenská polícia sa o prípad vôbec nezaujímala. Slovenská strana včera tvrdila, že bude rokovať s firmou aj o prípadnom odškodnení.

Kamión sa zdal bezpečný

Obrana polície

Spišiakove tvrdenia

látku by vymenili, keby kamión nezodpovedal normám na jej prepravu; vodiča nenahradili z taktických dôvodov - nový vodič pár dní pred odchodom by bol podozrivý; keby kamión nepustili zo Slovenska, nikomu by nič nedokázali; ak by vodiča nesledovali, hrozilo by mu doživotie, nikto by mu nepomohol.

Polícia začiatkom decembra nechala z Dunajskej Stredy odísť kamión s 10 tonami nebezpečnej látky, ktorá slúži na výrobu heroínu, bez vedomia vodiča a šéfa špedičnej firmy.

Firma zo Slovenska si podľa oficiálnych dokumentov objednala prevoz bežného dezinfekčného prostriedku pre tureckú zdravotnícku organizáciu Červený polmesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia zásielku sledovala s cieľom zadržať obávaný zločinecký gang. Akcia nevyšla podľa plánu, po príchode do Turecka si zásielku nikto neprevzal. V rozpore s dohodami vraj turecká strana začala preverovať, či je Červený polmesiac skutočným príjemcom. Ten však ako príjemca figuroval len na papieri.

Kým Červený polmesiac odpovedal na dožiadanie, trvalo to niekoľko dní. Potom tureckí policajti zadržali kamión aj šoféra. Na Slovensku polícia zadržala dvoch ľudí. Sú vo väzbe.

Polícia mohla ešte na Slovensku zariadiť výmenu vodiča za svojho človeka, zameniť nebezpečný tovar za niečo iné, prípadne zastaviť celú akciu vo chvíli, keď mohlo dôjsť k ohrozeniu vodiča.

Zámena obsahu zásielky za neškodnú náhradu by podľa Spišiaka prichádzala do úvahy, ak by objednaný kamión nezodpovedal normám na prepravu uvedenej látky. „Dopravný prostriedok bol plne spôsobilý prepravovať takúto látku, ak by nebol, postupovali by sme inak.“

SkryťVypnúť reklamu

Pavlát hovorí, že to nie je pravda. „Vozidlo nebolo vybavené ani bezpečnostným vakom, kde sú hasičské prístroje, nebolo na ňom označenie, že vezie nebezpečný náklad.“ Šofér podľa neho nebol vyškolený a nemal ani osvedčenie, že môže takýto náklad prepravovať.

Vymeniť šoféra sa báli

Výmena šoféra za policajta na poslednú chvíľu by podľa Spišiaka bola riskantná. Členovia nebezpečného gangu, ktorí nepohodlných ľudí likvidujú, by podľa neho mohli pojať podozrenie. Ak by polícia akciu zastavila, nezistila by, kto mal zásielku prevziať.

Lucia Kurilovská z Ústavu štátu a práva SAV si myslí, že polícia mala akciu skončiť, ak vedela, že český občan môže prísť o život.

„Štát nemôže vystaviť akúkoľvek osobu možnosti trestného stíhania alebo bezpečnostnému riziku,“ povedala. Polícia mala šoféra informovať, hoci tým mohla akciu vyzradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Organizáciu akcie Spišiak obhajuje dohovorom OSN o boji proti obchodovaniu s drogami. Polícia musí podľa neho konať tak, aby umožnila identifikáciu všetkých zainteresovaných členov gangu.

Dohovor však spomína aj to, že štáty majú prijať opatrenia, aby dopravné prostriedky komerčných dopravcov neboli zneužívané na drogovú trestnú činnosť.

- Slovenská polícia nebola oprávnená na to, aby vodiča kamióna vystavila riziku, myslí si Marián Leško.

- Pomôcť by mohla predstava seba samého na mieste šoféra, ktorý sa nevinný dostal do nebezpečnej situácie, píše Peter Schutz.

Akcie s drogami dopravcov zaskočili

Kamionista nemal na nebezpečnú látku výcvik ani doklady.

BRATISLAVA. O podobnom prípade zapojenia vodiča do odhalenie zločincov, ako bol ten v Turecku, dopravcovia ešte nepočuli. „Je to nezodpovedné. Mali sa dohodnúť s majiteľom firmy a vycvičenému policajtovi dať do rúk kamión,“ povedal Pavol Jančovič, prezident združenia dopravcov Česmad.

SkryťVypnúť reklamu

Acetanhydrid

látka, ktorou riedia heroín na injekčné užívanie; štipľavá, mierne agresívna a dráždivá látka; použitie pri vývoji liečiv a agrochémii; bežne komerčne dostupný, liter stojí od 30 do 60 eur; predaj musí byť evidovaný; nebezpečný pri vdýchnutí, slzotvorný; mierne horľavý, nie je výbušný.

Akcia prekvapila aj šéfa Únie autodopravcov Rudolfa Páleša a šéfa českého Česmadu Martina Špryňara. „Čo ak sa tá informácia dostane k mafiánom, prídu a ani sa s vodičom nebudú baviť, zoberú kamión a pôjdu preč,“ dodáva Jančovič. „Ak sa im to vymklo z rúk a pramení z toho nejaká škoda, tak by si za to mali niesť zodpovednosť.“

Problémom transportu bolo podľa dopravcov aj nedodržanie bezpečnostných predpisov. Vodič netušil, čo vezie, automobil nebol označený, neboli pribalené záznamy pre hasičov, ktorí by nevedeli, ako zasahovať. Vodič nemal potrebné školenie na manipuláciu s takouto látkou a ani špeciálne náradie.

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade, že by s chemikáliou vodič začal manipulovať, keďže si myslel že je neškodná, určite by si ublížil,“ povedal Ľuboš Suchý, školiteľ prepravy nebezpečných materiálov.

„Iné využitie takéhoto množstva ako na výrobu drog si nedokážem predstaviť,“ hovorí Fridrich Gregáň, biochemik z fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici. Ide podľa neho síce o normálne predávanú i používanú chemikáliu, ale ročne jej v bežnom laboratóriu v priemere minú asi liter.

Michal Trško

Paluda: Kamión alebo šoféra mohli vymeniť

Bývalý zástupca Slovenska v Eurojuste PETER PALUDA hovorí, že polícia nesmie sledovanú dodávku spustiť z očí.

Keď ste boli v Eurojuste, zažili ste podobné akcie?

„Zažil som dve či tri kontrolované dodávky. Vždy išlo o prevoz drog z južnej do severnej Európy, kde mali byť odberatelia a vždy to bolo na kamióne. Dodávka bola sledovaná bez toho, aby posádka vedela, že je kontrolovaná.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako to dopadlo?

„V dvoch prípadoch, čo si pamätám, dodávka úspešne došla až do Švédska. Podarilo sa zlikvidovať kompletnú distribútorskú sieť vo Švédsku, aj dodávateľa, v druhom prípade odsledovať, kam ide. Národní členovia Eurojustu úzko spolupracujú s pátracími zložkami polície. Na automobil sa nasadí zariadenie, aby ho mohli sledovať GPS systémom, keby uniklo.“

Putovali drogy aj cez Slovensko?

„Jedenkrát to bola dodávka, ktorá mala ísť cez územie Slovenska, ale odklonili ju samotní organizátori. Boli pripravené aj naše jednotky na sledovanie, dodávka je vždy prísne sledovaná. V jednom prípade bola aj odhalená. Vodič na území Francúzska zrazu zistil, že nejaké auto ho dlhodobo sleduje, znervóznel z toho a akcia skolabovala.“

Kto podľa vás v tomto prípade zlyhal?

SkryťVypnúť reklamu

„Buď polícia pri informovaní alebo turecká strana, keď informáciu zle vyhodnotila.“

Nemala polícia dodávku zastaviť, keď bol vystavený nebezpečenstvu človek? Prípadne vymeniť kamión a šoféra?

„To sa mohlo a malo udiať, ak boli v ohrození životy a zdravie ľudí. Mohli dať akýkoľvek iný kamión a nastrčenú dodávku, o ktorej by si dodávatelia mysleli, že sú to drogy. Aj také sa v praxi deje. Polícia však asi nechcela vyzradiť celú akciu.

zp

Lipšic: Budeme tak konať opäť

Minister vnútra DANIEL LIPŠIC z KDH tvrdí, že polícia postupovala správne, aj keď na to doplatil nevinný človek.

Uvažuje slovenská strana o odškodnení kamionistu?

„Keď sa skončí trestné konanie v tejto veci, rozhodneme sa o postupe pri odškodnení. Ak bola firma aj z viny tureckej polície poškodená, tak samozrejme majú na to nárok. Ale nebudem to riešiť skryto, tajne, aby som pred médiami niekomu zalepoval ústa. Ako sa to robilo v minulosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Na policajnú akciu proti organizovanému zločinu doplatil nevinný človek. Bude polícia takýmto spôsobom postupovať aj budúcnosti?

„Určite bude. V boji s mafiou sú tieto postupy nevyhnutné. Takže, buď sa vzdáme v boji s mafiou, alebo pôjdeme naozaj aj po veľkých rybách. V posledných štyroch rokoch nebola chytená žiadna veľká ryba drogovej mafie, to je výsledok bývalej vlády. Ale ja to chcem zmeniť.“

Nemali ste povedať šoférovi, že je súčasťou policajnej akcie?

„Nie. Lebo v takom prípade by ten prekurzor do Turecka nešiel.“

Prečo?

„Pretože by asi nebol ochotný zobrať so sebou nebezpečnú látku – prekurzor heroínu.“

Takže ste rozhodli za neho.

„Ale nie. Polícia žiaden kamión nenakladala. Keby polícia v tomto prípade neintervenovala, ten vodič je pravdepodobne dnes v tureckom väzení. Polícia monitorovala transport práve preto, aby sme mali šancu sa dostať k veľkým rybám, ktoré vyrábajú a predávajú drogy aj na územie Slovenska.“

SkryťVypnúť reklamu

Vravíte, že polícia nezasahovala. Ale špedičná firma komunikovala s človekom, ktorý sa predstavil ako Mikloš a neskôr tvrdil, že je agentom polície. Čo to bolo za osobu?

„Firmu objednával člen organizovanej skupiny, nie policajný agent.“

Patrí táto osoba k tým dvom, ktoré polícia v súvislosti s akciou na Slovensku zadržala? Lebo my sme s ním včera telefonovali.

„K tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo akcia stále pokračuje.“

Povinnosťou polície je chrániť ľudí. A keď má informácie, že sa niekto bez vlastného zavinenia stane súčasťou takej akcie, asi by mu to mala dať najavo.

„To nebola policajná akcia. To bolo pašovanie prekurzora organizovanou skupinou do Turecka. Práve vďaka spolupráci s inými policajnými zbormi bol ten transport absolútne bezpečný. To, že zlyhala turecká polícia, napriek dohodám a komunikácii ešte na tureckej strane, je problém, ktorý budeme riešiť. Lebo ma to mrzí.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste mali taký dobrý kontakt s tureckou políciou, ako je možné, že ani po týždni neviete, čo sa tam vlastne stalo?

„To sa nepýtate správneho človeka. Budem hovoriť s tureckým veľvyslancom, možno aj s tureckým ministrom vnútra, ale za tureckú stranu nemôžem komunikovať.“

Matúš Burčík a Martina Pažitková

Radičovej stačí vysvetlenie ministra, Kaliňák sa zatiaľ odvolávať nechystá

Bývalý minister Kaliňák chce prípad s kamiónom riešiť v parlamentnom výbore pre bezpečnosť.

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ sa zastala polície aj ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH. Predtým si ho zavolala, aby jej neúspešnú policajná akciu vysvetlil.

„Na základe doteraz známych informácií a vysvetlení premiérka nevidí dôvod na odvolanie ministra vnútra,“ tlmočil Radičovej hovorca Rado Baťo jej stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic podľa Baťa informoval Radičovú, že medzinárodná akcia zlyhala pre Turkov. Premiérka teraz očakáva, že turecká strana svoj postup objasní.

Kaliňák sa bude pýtať v parlamente

Lipšica a policajtov včera kritizoval bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák zo Smeru. Minulý rok sám čelil medzinárodnému škandálu, keď naša polícia omylom vypravila občana do Írska s cvičnou výbušninou pribalenou v batohu.

Kaliňák povedal, že polícia urobila chybu, keď nechala kamión s podozrivou látkou prechádzať cez niekoľko krajín. „Ohrozili život a zdravie obyvateľov na trase, po ktorej tento kamión išiel.“

Ministra sa však v parlamente odvolávať nechystá, bude od neho žiadať vysvetlenie vo výbore pre bezpečnosť.

Kaliňák priamo neodpovedal, či by na Lipšicovom mieste odstúpil z funkcie. Odpovedal, že sám sa v kauze výbušniny ministerského kresla nevzdal a Lipšicovi pripomenul, ako mu to vyčítal.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic: Chceli sme chytiť veľké ryby

Keď Lipšic žiadal, aby Kaliňák pre Írsko odstúpil, okrem iného tvrdil, že civilistov nemôžu v zahraničí ohroziť vinou polície.

„Je neprijateľné, aby nič netušiaci ľudia boli vystavovaní obrovskému riziku potenciálnych trestných stíhaní v iných krajinách pre zlyhania našej polície,“ povedal Lipšic asi pred rokom ešte ako opozičný poslanec.

Českému občanovi, ktorý šoféroval kamión, hrozilo teraz v Turecku trestné stíhanie. Dokonca ho aj potrestali vyhostením a zákazom vstupu do Turecka na jeden rok. Špedičná firma, ktorá ho zamestnáva, pritom jazdí najmä do Turecka.

Lipšic však tvrdí, že v tomto prípade polícia chybu neurobila a jej postup bol v poriadku. „Rozkryli sme významnú skupinu výrobcov drog a mali sme záujem odkryť aj vyššie vrstvy, väčšie ryby,“ povedal minister.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia nemá podľa neho na výber. Zdôraznil, že buď nepôjde do takýchto akcií vôbec, alebo nebude odhaľovať mafiu, len malých priekupníkov.

Zuzana Petková, Michal Trško

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu