BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR chce nechať spoločnosť Správa služieb diplomatickému zboru fungovať ako doteraz.
Vyplýva to z analýzy činnosti spoločnosti, ktorú pripravil rezort diplomacie a v súčasnosti je v pripomienkovom konaní.
"Doterajšie pozitívne skúsenosti z fungovania spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu v oblasti realitných a rôznych iných súvisiacich služieb pre cudzie diplomatické misie, medzinárodné organizácie a kultúrne a informačné centrá potvrdzujú opodstatnenosť jej existencie. Spoločnosť nezaťažuje výdavkovú časť rozpočtu verejnej správy, ale naopak, každoročne prispieva do príjmu štátneho rozpočtu," píše sa v materiáli.
Problémová Ficova vila
Spoločnosť sa v poslednom čase spomína najmä v súvislosti s takzvanou Ficovou vilou na Mudroňovej ulici v Bratislave, ktorú zrekonštruovali za predchádzajúcej vlády za štyri milióny eur.
Ministerstvo sa teraz snaží vilu predať alebo prenajať, dostáva však prinízke ponuky, preto zvažuje jej predaj formou elektronickej aukcie.
"Spoločnosť sa snaží zveľaďovať svoj majetok a postupne rekonštruuje jednotlivé nehnuteľnosti s cieľom zabezpečiť svojim klientom úroveň obvyklú v ostatných krajinách Európskej únie," uvádza sa takisto v materiáli.
Správa služieb diplomatickému zboru vznikla transformáciou pôvodnej federálnej organizácie v roku 1993, v roku 2001 sa transformovala z príspevkovej organizácie na obchodnú spoločnosť so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo zahraničných vecí. Spoločnosť tak od tohto dátumu prispievala do rozpočtu formou dividend, ktoré však do roku 2007 nebola schopná vykryť bez odpredaja majetku.
V rokoch 2006 až 2007 preto robila spoločnosť Deloitte okrem ministerstva analýzu zameranú na nákladovú časť. Na rok 2007 vychádzal príspevok na 80 miliónov korún, bolo však jasné, že bez odpredaja majetku sa tento záväzok splniť nepodarí.
Analýza nakoniec podľa materiálu zobjektivizovala výšku dividend. Potom prestalo platiť nájom čínske veľvyslanectvo, s ktorým má spoločnosť uzavretý "kontrakt na základe reciprocity", vláda preto predpísané dividendy opäť znížila o danú čiastku.
Spoločnosti tiež Deloitte odporúčala nepredávať majetok v takom rozsahu ako dovtedy. V roku 2009 tak spoločnosť dosiahla výsledok vo výške takmer 570,8-tisíca eur, ide o pokles o vyše 368,8-tisíca eur.
"Aj napriek negatívnym dopadom hospodárskej krízy na realitný trh, Správa služieb diplomatickému zboru, a.s. od roku 2007 stabilne dosahuje hospodársky výsledok, ktorý jej umožňuje odviesť dividendy vo výške predpísanej príslušnými uzneseniami vlády, pričom v súlade s odporúčaniami analýzy, vykonanej spoločnosťou Deloitte, nerealizuje predaj vlastného majetku v takom rozsahu ako v minulých obdobiach," píše sa v materiáli.
Pre krízu zaviedla spoločnosť krízový režim - snažila sa o maximálnu obsadenosť. Pri bytoch mali obsadených 90 percent a pri nebytových priestorov 97 percent.
Zároveň v roku 2010 robila spoločnosť King Sturge finančnú analýzu zameranú na výnosovú časť hospodárenia. Tá navrhla optimálne dividendy. Pre rok 2011 by to malo byť takmer 151-tisíc eur, pre rok 2012 vyše 178-tisíc eur a pre rok 2013 dokonca vyše 194-tisíc eur.
Ministerstvo však vo svojej analýze tvrdí, že "na hospodársky výsledok spoločnosti majú negatívny vplyv aj záväzky štátu, ktoré na seba Správa služieb diplomatickému zboru, a.s. prevzala, a ktoré by súkromný sektor neriešil".
Malo by sa to týkať dohody medzi Slovenskom a Kubou o recipročnej výmene objektov. Spoločnosť preto nemôže žiadať nájomné za objekt na Somolického ulici a rezidenčného bytu na Čmelovci.
"Obdobný princíp sa uplatňuje aj pri nehnuteľnosti na Grösslingovej ulici, ktorá je v užívaní medzinárodnej organizácii UNDP. Trhové nájomné za kalendárny rok by podľa analýzy vykonanej spoločnosťou King Sturge, s.r.o. predstavovalo čiastku približne 210-tisíc eur," píše sa v analýze.
Rovnako výpadok na tržbách predstavuje aj objekt na Jančovej ulici, kde sídli čínske veľvyslanectvo, ročné nájomné by na základe pôvodnej nájomnej zmluvy predstavovalo asi 200-tisíc eur.