BRATISLAVA. Dvojsečná zbraň na predchádzajúcu aj túto vládu. Tak sa ukázalo zverejňovanie zmlúv štátu na internete, ktoré je podľa poroty SME činom roka 2010.
Členmi poroty boli hlavní predstavitelia štátu a cirkví. Zverejňovanie zmlúv navrhla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Hlasovali aj predseda parlamentu Richard Sulík (SaS), katolícky arcibiskup Stanislav Zvolenský a evanjelický generálny biskup Miloš Klátik.
Prezident Ivan Gašparovič sa na ankete odmietol zúčastniť.
Svoje návrhy dali aj predseda Smeru Robert Fico a predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, na výbere sa už potom nezúčastnili, hlasovanie v konkurencii s inými označili za nenáležité.
REBRÍČEK Čin roka 2010
1. Zverejňovanie zmlúv na internete (navrhla Iveta Radičová): 21 bodov; 2. Pomoc pri odstraňovaní následkov povodní (Ivetta Macejková): 18 bodov; 3. Solidarita s ľuďmi postihnutými katastrofami, sociálne a zdravotne znevýhodnenými (Miloš Klátik): 15 bodov; 4. Zníženie platov poslancov (Richard Sulík): 13 bodov; 5. Misia slovenských záchranárov na Haiti (Robert Fico): 12 bodov 6. Návšteva pápeža vo Veľkej Británii (Stanislav Zvolenský): 5 bodov.
Bič na Fica i Radičovú Povinnosť zverejňovať zmluvy na internete si do programového vyhlásenia dala vláda premiérky Radičovej. Reagovala tak na netransparentné nakladanie s verejnými financiami predchádzajúceho Ficovho kabinetu, napríklad pri emisnej kauze, súťaži o mýto bez súťažiacich či nástenkovom tendri, kde štát prišiel o stámilióny eur.
Štát najskôr zverejnil zmluvy z obdobia Ficovej vlády. Už tie ukázali, že na podozrivých štátnych zákazkách sa podieľali aj členovia nového kabinetu. Práve zmluvy na webe spustili kauzu hayekovci, pri ktorej podozrivo prišli k viacerým zmluvám aj neskorší štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (MostHíd).
Švejna časom z funkcie odišiel do parlamentu. Chren zostal aj napriek výsledkom kontroly NKÚ, ktorá ukázala viaceré pochybenia štátu a naznačila aj podozrivé podmienky súťaží.
Ku koncu roka parlament zmenil zákony tak, aby boli povinne na webe aj všetky nové zmluvy štátu.
Pomoc pri katastrofách Hoci boj proti korupcii v podobe zverejňovania zmlúv na internete v ankete o čin roka zvíťazil, až polovica návrhov sa týkala pomoci a solidarity pri rôznych prírodných katastrofách u nás i vo svete. Keby sa posudzovali spolu, jasne by anketu o čin roka vyhrali.
Spomedzi nich sa porotou najoceňovanejšou stala nezištná pomoc ľuďom postihnutým tohtoročnými povodňami na Slovensku. Záplavy v tomto roku udreli na jar aj v lete, najmä na Zemplíne, v Turci a na hornej Nitre vyhnali ľudí z domovov a následné zosuvy pôdy potom rúcali domy.
Návrh, ktorý predložila šéfka Ústavného súdu, rozšíril evanjelický generálny biskup o solidaritu so všetkými ľuďmi postihnutými akýmikoľvek prírodnými katastrofami alebo inak sociálne či zdravotne hendikepovanými.
Predseda Smeru zasa zvýraznil ako čin roka pomoc slovenských záchranárov počas zemetrasenia na Haiti.
Šéf parlamentu Richard Sulík predložil vlastný návrh na zníženie platov poslancov. Do ankety sa dostala aj historická návšteva po 500 rokoch pápeža Benedikta XVI. na britských ostrovoch.
Nezastavili ich ani jedovatý kal a streľba šialenca
Hrdinstvo ukázali aj ľudia, ktorí sa do hlasovania poroty nedostali. Denník SME vybral tri ďalšie činy roka 2010, bez nároku na poradie.
Policajt zranený v Devínskej Novej Vsi Policajt Karol Vrchovský bol prvým z trojice zasahujúcich proti Ľubomírovi Harmanovi, ktorý v bratislavskej Devínskej Novej Vsi v auguste zastrelil sedem ľudí. Obyvateľom sídliska pomáhal aj potom, keď ho Harmanova guľka zasiahla do tváre.
Zásah pri ekologickej havárii v Maďarsku Po pretrhnutí hrádze s jedovatým kalom z hlinikárne v maďarskom Kolontáre zasahovali aj traja členovia Špeciálnej kynologickej služby z Nýroviec v Levickom okrese. V jednom zo zaplavených domov objavili polročné dievčatko. Bohužiaľ, už nežilo.
Operácia šesťročnej Sofie Tím lekárov Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave pod vedením primára Vladimíra Cingela zachránil v lete život šesťročnej Sofii Koptovej z Tvrdošína. Dievčatko malo v hrudi deväťcentimetrový nádor, ktorý tlačil na srdce a pľúca. Išlo o vôbec prvú operáciu svojho druhu na Slovensku a 22. na svete.
jkr
Anketa - Čo je podľa vás činom roka 2010
Iveta Radičová, premiérka
Zverejňovanie zmlúv. Ide o opatrenie, ktoré bude mať zásadný, dlhodobý a trvalý vplyv na riešenie jedného z najväčších spoločenských problémov na Slovensku - miery korupcie.
Richard Sulík, predseda parlamentu
Zníženie platov poslancov. Zachovali sa zodpovedne a v situácii, keď celý štát musí šetriť, siahli aj na svoje príjmy. Stalo sa to po prvýkrát v histórii.
Ivetta Macejková, predsedníčka Ústavného súdu
Nositeľmi titulu by mali byť všetci tí, ktorí po vytrvalých dažďoch v júni tohto roka museli počas povodní a zosuvov pôdy bojovať o svoju existenciu. Všetci tí, ktorí sa nezištne podieľali na záchrane ľudských životov aj pri vytváraní podmienok pre návrat občanov do svojich domovov.
Robert Fico, predseda Smeru
Účasť slovenskej záchrannej misie pod vedením profesora Krčméryho na Haiti. Vzhľadom na podmienky, v akých naši záchranári pracovali a rozhodnutia, ktoré museli prijímať ohľadom života a smrti.
Miloš Klátik, generálny biskup evanjelickej cirkvi
Solidaritu s ľuďmi postihnutými prírodnými katastrofami v roku 2010 a sociálne či zdravotne znevýhodnenými spoluobčanmi. Najmä zbierky na pomoc postihnutým povodňami, zemetrasením na Haiti a pomoc škole pre hluchoslepé deti v Červenici.
Stanislav Zvolenský, arcibiskup bratislavskej arcidiecézy
Historická návšteva Svätého otca, pápeža Benedikta XVI. vo Veľkej Británii. Po päťsto rokoch bol znovu nadviazaný dialóg medzi pápežom ako hlavou katolíckej cirkvi a hlavou Anglikánskej cirkvi, kráľovnou Alžbetou II.

Beata
Balogová
