Oficiálnu komunikáciu s Tureckom už nechce ministerstvo vnútra zverejniť. Je vraj utajená.
BRATISLAVA. Slovensko zvažuje, že pre zmarenú policajnú akciu podá oficiálny protest proti postupu tureckých úradov. Denníku SME to potvrdil Ladislav Hamran, slovenský zástupca v Eurojuste.
Prevoz zásielky nebezpečnej látky koordinoval práve Eurojust, organizácia Európskej únie na boj so závažným organizovaným zločinom. Turecko nie je jeho členom a na rozdiel od Švajčiarska, Nórska či Islandu s ním nemá ani dohodu o spolupráci. S účasťou na akcii však súhlasilo.
Komunikáciu neukážu
„Zorganizovali sme koordinačné stretnutie v Haagu, kde som zabezpečil tureckého delegáta, všetko sa mu preplatilo vrátane tlmočenia. Prijali sa dohody, ktoré porušili,“ tvrdí Hamran.
Porušený bol podľa neho aj medzinárodný dohovor OSN o boji proti obchodu s omamnými látkami, kde sa krajiny zaväzujú spolupracovať.
Turecké orgány tovar nepreclili a údajného adresáta dodávky, humanitárny Červený polmesiac, požiadali o potvrdenie, či si kamión skutočne objednali. Tým akciu zmarili. „Červený polmesiac si, samozrejme, neobjednal takúto zásielku a Turci o tom vedeli,“ vraví Hamran.
Za porušenie dohody považuje aj zaistenie vodiča, ktorý strávil Vianoce v cele. „Päťkrát sme im faxom a emailom oznamovali, že nemá vedomosť o charaktere tovaru, a to s tromi výkričníkmi.“
Oficiálnou komunikáciou s Tureckom v utorok argumentoval aj minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Sľuboval, že ju zverejnia. Včera to ministerstvo odmietlo. „Podlieha utajeniu,“ povedala Lucia Garajová z tlačového oddelenia.
Pochybili aj u nás?
Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek nevníma zodpovednosť tak čierno-bielo. Pochybenie našich úradov vidí napríklad v tom, že sme pri probléme nevyslali do Turecka styčného dôstojníka, aby akciu spolukoordinoval a „riziko by pre nevinných ľudí bolo čo najmenšie“.
Kamión stál na colnici deväť dní. Hamran oponuje, že Eurojust ani polícia nemohli zločineckej skupine pomáhať a urýchľovať colné konanie.
Turecko vraj postup zatiaľ uspokojivo nevysvetlilo. „Dostal som určité odpovede, ktoré analyzujem.“
O porušení dohôd plánuje informovať vedenie Eurojustu. „Porušenie dohovoru OSN nepredpokladá sankcie, ale môže sa to dostať do rôznych hodnotiacich správ,“ vraví.
O tom, že akcia potvrdzuje nepripravenosť Turecka na vstup do Európskej únie, už v stredu hovoril aj Lipšic.
Protest veľa nezmôže
Odborník na medzinárodné právo Ján Klučka si myslí, že ak aj Turecko dohovory porušilo, odvodzovať z jedného protiprávneho konania nespôsobilosť krajiny na vstup do únie je prehnané.
Veľa podľa neho nezmôžeme ani protestom. „V oblasti medzinárodného práva je decentralizovaný systém, neexistuje centrálny donucovací mechanizmus, môžeme im akurát vyhodiť na oči, že nekonali, ako mali a žiadať ospravedlnenie.“
V krajnom prípade sa môžeme obrátiť aj na Medzinárodný súdny dvor. „Mohli by sme žiadať Turecko o náhradu škody, ktorú si u našich orgánov môže uplatňovať vodič, alebo žiadať súd, aby Turecko zaviazal, aby v budúcnosti nekonalo takýmto spôsobom,“ vraví právnik.
Turecké médiá kauzu neriešia
Akciu si nevšimli novinári, prekvapení boli aj na niektorých oddeleniach polície.
ISTANBUL, BRATISLAVA. Zatknutie českého kamionistu v Istanbule musí pred verejnosťou vysvetľovať iba polícia na Slovensku. O akcii, ktorú podľa Slovákov spackali tureckí policajti, miestne médiá nič nevedia
a v správach vôbec nebola.
Nevedel o nej ani kapitán istanbulskej polície či príslušník na oddelení narkotík štátnej polície. Turecké veľvyslanectvo v Bratislave odmieta prípad komentovať.
Turecko patrí medzi hlavné dopravné tepny prepravy drog. V správe Európskej únie o pokroku krajiny pri snahe o vstup z tejto jesene sa píše, že v predchádzajúcom roku krajina dosiahla pri boji proti drogám „istý pokrok“.
Turecko má skúsenosti s kontrolovanými dodávkami. Podľa správy podnikli za rok jedenásť takýchto operácií, pri ktorých celkovo zadržali 450 kilogramov heroínu. Príslušník istanbulskej polície SME povedal, že s podobnými operáciami doteraz nemali problém.
vas, pet

Beata
Balogová
