BRATILAVA. Novelu vysokoškolského zákona, ktorá túto zmenu zavádza, podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. TASR o tom dnes informovala Margita Ivaničková z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.
Autori budú mať v závažných dôvodoch možnosť odložiť uverejnenie práce na jeden až tri roky. Pokiaľ ich budú publikovať knižne alebo v časopisoch, budú mať možnosť stiahnuť text z internetu, aby sa predišlo zásahu do autorských práv.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) je presvedčený, že uvedená novela prispeje k tomu, aby sa záverečné práce nekopírovali.
Slovenská rektorská konferencia a kritici upozorňovali, že v prácach ide často o originálne výsledky a niektorým bránia vo zverejňovaní napr. legislatívne či etické dôvody, prípadne patentová ochrana. Koaličný poslanec a jeden z autorov novely Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS preto presadil návrh, ktorý povoľuje "tajné prílohy", na ktoré sa viaže ochrana, a tie sa nebudú zverejňovať.
Opoziční poslanci zastávali názor, že súčasný stav je postačujúci. Bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) upozornil, že súčasný antiplagiátorský systém je dobre nastavený a bolo by vhodné ponechať ho aspoň dva či tri roky v praxi, aby sa odhalili prípadné nedostatky.
Šéf školského výboru NR SR Dušan Čaplovič (Smer-SD) upozornil na riziká vykrádania vedeckých poznatkov, zásahy do autorských práv i rozpory s európskymi smernicami.
Predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško povedal, že k návrhu nemajú po zmenách výhrady. Novela sa páči aj Asociácii doktorandov Slovenska.
Na VŠ sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000 záverečných prác. Už teraz ich podľa zákona vysoké školy ukladajú do tzv. Centrálneho registra záverečných prác. Počas 70 rokov tam ostanú uchované spolu s menom autora a názvom VŠ. Tento register nie je verejne dostupný.