BRATISLAVA.
"Spustenie služby prinesie Slovensku možnosť zapojiť sa do prípravy a uskutočňovania zahraničnej politiky na európskej úrovni. Pre Slovensko bude výhodné, keď služba zlepší koordináciu zahraničnej politiky celej EÚ," vysvetlil hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.
Na slovenskej diplomacii nie je po spustení európskej diplomacie možné ušetriť. Európsku službu pre vonkajšiu činnosť plne financuje rozpočet Európskej únie vrátane slovenských diplomatov, ktorí v nej budú pracovať. Nebude to tak mať dopad na rozpočet slovenského rezortu.
V rámci európskej diplomacie sú už teraz zamestnaní viacerí slovenskí občania, ktorí do nej prešli automaticky z ich pozícií v Európskej komisii a Európskej rade.
"Nie sú však počítaní ako zamestnanci z členských štátov, presné štatistiky v tomto smere nie sú. V každom prípade Slovensko dosiahlo významný úspech, keď exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák získal významnú pozíciu výkonného riaditeľa pre Rusko, východné susedstvo a západný Balkán," poznamenal Schwarzbacher s tým, že ide o jednu z top desiatich pozícií v rámci služby, ktorú vedie Catherine Ashtonová.
"Keďže služba nepreberá kompetencie členských štátov v oblasti zahraničnej politiky, ani nemení medzivládny charakter Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, nie je dôvod pokladať Európsku službu pre vonkajšiu činnosť za náhradu národnej zahraničnej služby," konštatoval Schwarzbacher.
Ako však dodal, do budúcnosti by Slovensko chcelo, aby služba pomáhala občanom EÚ, teda aj občanom Slovenska, v rámci konzulárnej pomoci najmä v krízových situáciách.