BRATISLAVA. Opozícia ho považuje za štandardný a vyvážený, niektorí koaliční predstavitelia majú naň kritickejší pohľad. S hlavou štátu sa ale zhodujú napríklad v potrebe ozdraviť slovenskú justíciu a v apelovaní na väčšiu zodpovednosť.
Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi sa nepozdáva, že prezident bazíruje na ozdravení a pritom mu bráni. "V niektorých konkrétnych prípadoch sa mi zdá, že slová so skutkami pána prezidenta nejako nekorešpondujú. Mám na mysli napríklad jeho tvrdenie, že treba ozdraviť justíciu, a pritom snahu vládnej koalície, aby k jej ozdraveniu naozaj došlo, brzdí minimálne s tým, že vracia naspäť zákony," povedal pre TASR.
Podľa poslanca Národnej rady SR za SDKÚ-DS Tomáša Galbavého bol novoročný príhovor hlavy štátu príliš všeobecný. "Vážim si, že prezident nebol konfliktný, ale chýbali mi tam detaily. Odvážne mohol pomenovať problémy, ktoré túto spoločnosť trápia, ako je korupcia, klientelizmus. Mohol aj personálne poukázať na ľudí, ktorí sú nositeľmi týchto problémov," uviedol Galbavý.
Prezident v príhovore spomínal okrem iného to, že v spoločnosti je dôležitá zodpovednosť a nie škandalizovanie za každú cenu. "Oceňujem, že pán prezident zdôraznil to, aká dôležitá je v politike zodpovednosť. Verím, že si to vezmú k srdcu všetci politici," reagoval pre TASR predseda parlamentu a strany SaS Richard Sulík.
Zodpovednosť a spravodlivosť sú dôležité aj podľa lídra KDH Jána Figeľa. "Pre vývoj slovenskej spoločnosti je nevyhnutným predpokladom spravodlivosť. Skutočná, vymožiteľná, fungujúca a dôsledná. Slovensko potrebuje pokoj a ten je ovocie spravodlivosti," vysvetlil Figeľ. V súvislosti so škandalizáciou povedal, že by jej bolo menej, keby spravodlivosť dobre fungovala. "A z tohto pohľadu potrebujeme viac transparentnosti, otvorenosti, férovosti. Potom bude menej priestoru pre škandály," zdôraznil pre TASR.
Otázka škandalizácie je podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja témou na zamyslenie sa nad tým, ako nastaviť systém aj v politike, aj v médiách.
"Je čas na to, aby sme sa zamysleli nad zmenou myslenia, že musíme ťahať v istých dôležitých chvíľach za jeden povraz bez ohľadu na to, kto má aké vyznanie, aký svetonázor, politickú pozíciu, pretože len zo spoločného úspechu môže mať každý svoj parciálny. Myslím, že toto sme ako národ ešte nepochopili," povedal pre TASR Rafaj, ktorý berie novoročné slová hlavy štátu "ako slová na zamyslenie sa" pre všetkých naprieč celým spoločenským spektrom. "Týka sa to nielen politikov, ale aj ľudí z hospodárskej sféry, z médií aj cirkvi," doplnil.
"Myslím si, že pán prezident predniesol úplne štandardný prejav, ktorý ho charakterizuje ľudsky, osobnostne aj politicky," zhodnotil šéf poslaneckého klubu Smeru-SD Pavol Paška. Dodal, že prezident zároveň zdôraznil svoj silný národný a sociálny rozmer volaním po sociálnom zmiere a vyššej miere vzdelanosti a zamestnanosti. "Svoj vnútropolitický rozmer zdôraznil apelom na súčasnú vládu, na väčšiu odbornosť a kompetentnosť. Myslím si, že prejav pána prezidenta bol vyvážený," doplnil pre TASR expredseda parlamentu.