Pašku prekvapuje, že najvyšší ústavný činiteľ je za využívanie svojej právomoci označovaný za opozičného prezidenta.
BRATISLAVA. Vrátenie viacerých koaličných zákonov prezidentom Ivanom Gašparovičom na opätovné prerokovanie parlamentu je výsledkom zlej prípravy právnych noriem. Myslí si to súčasný šéf poslaneckého klubu Smeru Pavol Paška.
"Je to výsledkom hektického spôsobu prípravy zákonov, ktoré majú jediný cieľ, politicky prelomiť určité inštitúty etablované v sociálnej a ekonomickej oblasti," povedal pre TASR expredseda parlamentu, ktorý nepovažuje konanie hlavy štátu za niečo neobvyklé. "Je to jeho kompetencia," pripomenul.
Bugár: Prezident vracaním prejavuje sympatie k Smeru
Líder Mosta-Híd Béla Bugár chápe prezidentovo vracanie zákonov z dielne súčasnej koalície za akési priznanie sa k sympatiám k opozičnému Smeru.
"Vnímam to tak, ako keby bol pán prezident prezidentom iba jednej strany a mám na mysli hlavne Smer. V niektorých prípadoch nekritizoval konkrétne veci, len chcel vrátiť zákon. Mne sa nezdá, že týmto zastupuje záujmy všetkých občanov SR," uviedol pre TASR.
Pašku prekvapuje, že najvyšší ústavný činiteľ je za využívanie svojej právomoci označovaný za opozičného prezidenta. "Je to súčasť kampane, pri ktorej ktokoľvek, kto má iný politický názor ako predstavitelia súčasnej vlády, je terčom útoku," myslí si expredseda parlamentu.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja si prezident Ivan Gašparovič plní vracaním právnych noriem úlohu "poslednej legislatívnej závory", čo Rafaj berie ako "normálny systémový prvok".
Podľa Mikuša prezident spomaľuje legislatívny proces
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš si myslí, že konanie hlavy štátu spomaľuje legislatívny proces, no keďže vetovanie zákonov je jeho kompetencia, rešpektuje to.
Ministra dopravy a lídra KDH Jána Figeľa vracanie zákonov na opätovné prerokovanie neteší. "Lebo v niektorých prípadoch hovorí o nedostatkoch v legislatívnom procese a v iných o rozdielnych pohľadoch medzi prezidentským úradom, Národnou radou SR a vládou," zdôvodnil," zdôvodnil.
Domnieva sa, že by sa asi mala zlepšiť komunikácia medzi prezidentským úradom, parlamentom aj vládou. "Posilnenie komunikácie by zaiste pomohlo v celkovom legislatívnom procese z hľadiska kvality a dynamiky," zdôraznil pre TASR Figeľ.
"Pán prezident má plné právo zákon nepodpísať. Ale poslanci zasa majú možnosť toto jeho veto prelomiť," uzavrel šéf parlamentu a súčasne predseda strany SaS Richard Sulík.