Agentúrnu správu sme o 19:00 nahradili autorským článkom SME.
Ocenenie kontroverzného spisovateľa zaskočilo umelcov, ktorých urážal.
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič v pondelok pri príležitosti 18. výročia vzniku republiky udeľoval štátne vyznamenania. Najvyšším vyznamenaním ocenil „za mimoriadne zásluhy o rozvoj kultúry“ aj nedávno zosnulého spisovateľa Milana Ferka.
Vyznamenanie vysokého úradníka tretej Mečiarovej vlády zaskočilo divadelníkov aj literárnych kritikov.
Autor historických románov o Svätoplukovi či Matúšovi Čákovi debutoval v 50. rokoch zbierkou Zväzácka česť.
„Bol jedným z básnických reprezentantov zväzáckej poézie, ktorá plnila spoločensko-politické poslanie po februári 1948,“ upozorňuje kritik Milan Hamada.
Neprekvapuje ma, že tento prezident udelil vyznamenanie takémuto človeku.
Martin Porubjak, divadelný dramaturg
Hoci po roku 1968 sa po odsúdení sovietskej okupácie načas dostal do sporu s vtedajšou mocou, jeho literárna tvorba sa podľa Hamadu „nikdy umelecky nevymanila zo služobníckeho postavenia a po roku 1989 svojimi historickými románmi opäť plnila politické požiadavky militantného nacionalizmu“.
Ferko stál v roku 1991 za Deklaráciou zvrchovanosti Slovenskej republiky a v roku 1995 aj za sporným jazykovým zákonom. Do konfliktu s umelcami sa dostal o rok neskôr, keď protestovali proti autoritárskym praktikám ministra kultúry Ivana Hudeca z HZDS. Ferko viacerých urazil a odkázal im: „My túto republiku udržíme a zachránime slovenskú kultúru proti vám.“
Udalosti vyvrcholili obsadením ministerstva kultúry desiatkami hercov a opozičných politikov, ktorých násilne vynášala polícia. Gašparovič bol vtedy dvojkou HZDS a šéfom parlamentu.
„Je to výsmech slovenskej kultúre. Už dávnejšie som si všimla, že pán prezident má veľmi svojrázne kritériá výberu oceňovaných, ktoré nerešpektujú hodnotovú zmenu v spoločnosti,“ myslí si riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.
Básnikovi Jánovi Štrasserovi sa nepozdáva ani zdôvodnenie vyznamenania, že Ferko „zachránil pred zánikom“ časopis Slovenské pohľady. „Keď sa po roku 1992 dostal k moci Mečiar, jeho minister Dušan Slobodník nám nedal dotáciu. Dal ju Matici slovenskej, ktorá začala vydávať Pohľady na čele s Ferkom. A keďže my sme už nedostali ani halier, znamenalo to náš zánik,“ spomína ich dovtedajší šéfredaktor.
Väčšina autorov do časopisu prestala prispievať.
Kontroloval čistotu jazyka
Ako kontrolór čistej slovenčiny bol Milan Ferko veľmi aktívny.
BRATISLAVA. Milan Ferko bol v tretej Mečiarovej vláde ako riaditeľ sekcie štátneho jazyka strojcom sporného jazykového zákona. V roku 2004 si na jeho zavádzanie v časopise Slovo zaspomínal básnik Štefan Moravčík (na snímke).
„Vo veciach jazyka nemá zmysel hrať sa na pandúrov a bičom sa oháňať. Komicky to dopadne. Milan Ferko vymyslel jazykových inšpektorov. Raz sa rozhodol, že si sám 'zainšpektoruje'. Prišiel na trh a tam u mladej baby uvidel na ceduľkách množstvo jazykových prehreškov.
Navrhol jej, že výmenou za opravu chýb by mu mohla dať z každého tovaru kus. Baba zjavne nechápala výhody takéhoto obchodu a povedala: Čo ti j..e? A inšpektor bol vybavený. Viac sa s ním nebavila. Pre mňa to bola veľká poučka.“
(mp)
Štátne vyznamenania
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy
Walther Greschner, šéf Spolku karpatských Nemcov na Slovensku
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam
Ján Cikker, hudobný skladateľ
Milan Ferko, básnik a spisovateľ
Svetozár Stračina, hudobný skladateľ
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy
Elena Kaliská, vodná slalomárka
Michal Valent, gynekológ a parazitológ
Rad Ľudovíta Štúra II. triedy
Daniel Bartko, neurológ
Peter Biely, biochemik
Ján Breza, urológ a sexuológ
Ivan Galamboš, reštaurátor
Dominik Hrbatý, tenista
Ján Kačala, jazykovedec
Milan Laluha, akademický maliar
Branislav Sitár, jadrový fyzik
Pribinov kríž II. triedy
Juraj Cvečko, predseda Chorvátskeho kultúrneho zväzu na Slovensku
Autor: mp, ba

Beata
Balogová
