SME

Jurzyca prinúti školy zverejňovať aj nelichotivé údaje

Pripravovaná novela vysokoškolského zákona má zaviesť zmeny i v Akreditačnej komisii a akreditačnom procese. Meniť sa zrejme bude aj systém garantovania.

BRATISLAVA. Rezort školstva pripravuje novelu vysokoškolského zákona, podľa ktorej budú musieť rektori povinne zverejňovať na webe informácie svedčiace o kvalitatívnej úrovni ich školy.

Minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) chce presadiť, aby uverejňovali aj nelichotivé údaje, ako napríklad počty nezamestnaných absolventov jednotlivých odborov. Podľa pripravovaného návrhu by mala mať verejnosť vedomosť aj o prednášajúcich pedagógoch, ich publikačnej činnosti alebo o materiálnej vybavenosti školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezort verí, že tento krok zviditeľní kvalitatívne rozdiely medzi školami. "Informácie na webe pomôžu potenciálnym študentom pri výbere školy a pomôžu aj trhu práce pri výbere absolventov škôl tým, že budú vedieť ľahšie zistiť, ktorá škola je lepšia a ktorá horšia," povedal Jurzyca v rozhovore pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia si majú vybrať

Ako bude rezort overovať pravdivosť zverejnených údajov, zatiaľ prezradiť nechce. "Mechanizmus bude predmetom diskusie so zástupcami vysokých škôl aj odborníkmi počas prípravy novely vysokoškolského zákona, dialóg štartujeme už začiatkom nového roka," konštatoval Jurzyca.

Chce, aby bola verejnosť informovaná aj o prešľapoch škôl či plagiátoroch. Dôkazom sily informácií je pre neho škandál na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka.

"Keď sa ukázalo, že používali nie celkom férové praktiky, medziročne im ubudlo 2 200 študentov bez toho, aby bol potrebný zásah zo zákona," zdôrazňuje Jurzyca. Považuje za dôležité, aby tieto informácie dostali študenti aj trh práce, pretože sa na základe nich budú rozhodovať racionálne. "Veľmi to poškodí školy alebo pedagógov, ktorí sa nebudú správať korektne," hovorí Jurzyca.

SkryťVypnúť reklamu

Chce prehľadné informácie

Zatiaľ nie je jasné, či budú univerzity zverejňovať informácie na svojej internetovej stránke alebo na centrálnom webe. Rezort chce o konečnej podobe novely vysokoškolského zákona diskutovať s vysokými školami.

Jej finálnu verziu po analýzach predloží v druhej polovici roka. Od povinného zverejňovania informácií o kvalite škôl si Jurzyca sľubuje aj zníženie byrokracie pri akreditácii.

"Pokiaľ budeme vedieť z webu vyčítať kontrolované a spoľahlivé informácie, kto tam pracuje, akú má publikačnú činnosť, či je to významný vedec alebo nie, tak nebude treba túto dokumentáciu duplicitne posielať Akreditačnej komisii," vysvetlil Jurzyca.

Komisiu čakajú zmeny

Zmeny plánuje rezort aj v samotnej komisii, ktorú chce posilniť o zahraničných hodnotiteľov. Už od decembra 2010 má každá z 24 pracovných skupín Akreditačnej komisie minimálne dvoch členov zo zahraničia. Ministerstvo zvažuje vytvorenie dvojkomorovej AK, kde by jednu komoru tvorili výhradne zahraniční hodnotitelia.

SkryťVypnúť reklamu

"Nehrozil by tam žiaden konflikt záujmov, pretože by to neboli ľudia, ktorí pochádzajú z niektorej tunajšej školy. Zahraniční členovia by hodnotili len časť dokumentácie preloženú do anglického jazyka," povedal Jurzyca. Verí, že čím viac informácií sa podarí dostať na web, tým menej bude byrokracie. Meniť sa zrejme bude aj systém garantovania - akreditácia by už nemala byť viazaná na jednu osobu, ale na skupinu odborníkov.

"Dnes nám robí problémy, že garant odíde, alebo nedajbože zomrie a akreditácia sa stráca. Pokiaľ by to bolo na skupinu pedagógov, tak by to bolo praktickejšie," uviedol minister. Podľa jeho slov by akreditáciu nemal ohroziť odchod jedného zo skupiny garantov.

"Každý by mal vo svojom tíme váhu, čiže keď je tam desať pedagógov a jeden odíde, tak to nebude také ako dnes, keď je všetko napojené na jedného," dodal Jurzyca.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poslanec za Smer Marián Kéry.

Pochybného titulu sa dosiaľ nevzdal žiadny politik.


9
Riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták.

Ministerstvo kultúry rozhodnutie rady rešpektuje.


a 1 ďalší 1
Marián Kéry.

Keby mnohí politici napísali práce poriadne, prišli by sme o malú jazykovú lekciu.


Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


74
SkryťZatvoriť reklamu