Bratislava 29. mája (TASR) - Predsedovia parlamentov kandidátskych krajín vyzvali parlamenty členských štátov Európskej únie (EÚ) na urýchlenú ratifikáciu zmluvy zo summitu v Nice. V Spoločnej deklarácii, ktorú dnes prijali na záver dvojdňového 11. stretnutia šéfov zákonodarných zborov štátov zúčastňujúcich sa na procese rozširovania únie v Bratislave, uvádzajú, že neexistuje dôvod odkladať rozšírenie EÚ. Podľa ich názoru únia môže splniť svoj záväzok a uzavrieť rokovania ku koncu budúceho roka.
Účastníci bratislavského summitu sa vyslovili za posilnenie úlohy Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu (EP). Vítajú úsilie zamerané na prerozdelenie kresiel v EP. Zároveň však vyjadrili ľútosť nad tým, že princíp proporčnosti nebol dodržaný v prípade Maďarska, Česka a Malty, ktoré majú dostať menej kresiel ako iné štáty s porovnateľným počtom obyvateľov. S cieľom nájsť uspokojivé riešenie tohto problému predsedovia zúčastnených parlamentov navrhujú, aby princípy proporčnosti a korektnosti boli aplikované na všetky štáty rovnako. Predsedovia parlamentov sú presvedčení o tom, že občania najlepšie pripravených krajín sa budú môcť zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004.
Predstavitelia zákonodarných zborov vyzvali členské štáty, aby im umožnili zúčastniť sa na práci Konventu pre prípravu nadchádzajúcej Medzivládnej konferencie. Teší ich, že im je poskytovaný priestor pri diskusii o budúcnosti EÚ. V tejto súvislosti zdôraznili potrebu ďalšej reformy v EÚ z hľadiska jasného zadefinovania právomocí medzi úniou a jednotlivými národmi na princípe subsidiarity. Podľa ich názoru to prispeje k väčšej transparentnosti a k dosiahnutiu vyššej podpory obyvateľstva pre pokračovanie procesu integrácie. Smerom k vládam svojim krajín, aj k vládam členských štátov únie prijali výzvu, aby začali s intenzívnou kampaňou vysvetľujúcou výhody rozšírenia.
Na summite, ktorý sa začal v pondelok 28. mája, sa zúčastnili parlamentné delegácie z 13 kandidátskych krajín. EP zastupoval podpredseda Guido Podesta. Pozvanie prijal aj šéf rakúskeho parlamentu Heinz Fischer, ktorý hovoril o zamestnanosti a sociálnych aspektoch rozširovania. Prítomní zákonodarci poukázali na potrebu venovať pozornosť problematike starnutia populácie a vytváraniu väčšieho a lepšieho počtu pracovných príležitostí. V poradí 12. stretnutie predsedov parlamentov asociovaných krajín sa uskutoční na jeseň tohto roku v Bruseli, pred stretnutím Európskej rady v Laeken. Ďalšie rokovanie bude potom v máji 2002 v lotyšskom hlavnom meste Rige.