Bratislava 12. júna (TASR) - Vládny kabinet by mal dnes prerokovať návrh na vymenovanie členov Akreditačnej komisie, ktorá mala už od 1. júna rozhodovať o pridelení akreditácie v súčasnosti neakreditovaným študijným odborom vysokých škôl.
Z minulotýždňového rokovania vlády stiahol návrh šéf rezortu školstva Peter Ponický kvôli nevyhnutnosti prerokovať zoznam navrhovaných členov novej komisie s ostatnými politickými subjektmi.
Novým predsedom Akreditačnej komisie by sa podľa pôvodného návrhu Ministerstva školstva SR mal stať riaditeľ Slovenského metrologického ústavu v Bratislave Matej Bílý. Do funkcie podpredsedu komisie bola navrhnutá profesorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ľudmila Jančoková. Ani jeden z nich nebol členom predchádzajúcej Akreditačnej komisie. Z ďalších, pôvodne navrhovaných členov novej komisie, boli siedmi súčasťou starej zostavy, 12 adeptov na členstvo je nových.
Vláda by sa mala zaoberať aj návrhom zákona o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku politickým väzňom a pozostalým manželkám. Zámerom návrhu je zmiernenie krívd, ktoré spôsobil komunistický režim. Podľa dostupných materiálov bolo v rokoch 1948 až 1989 odsúdených takmer 72 tisíc ľudí.
Skupina koaličných poslancov navrhuje, aby politickí väzni, ktorí strávili rok vo väzení, dostali 80 tisíc korún. Za každý začatý rok od druhého roku väzenia by sa mal príspevok zvýšiť o tritisíc korún. Politickí väzni, ktorí boli uväznení aspoň tri mesiace, by podľa návrhu mali dostať odškodnenie vo výške 20 tisíc korún.
Priemerný vek žijúcich politických väzňov je 73,7 roka, pričom najstarší dnes žijúci politický väzeň má 100 rokov. Sociálna poisťovňa vypláca podľa zákona o súdnej rehabilitácii žijúcim politickým väzňom príplatok k dôchodku za dobu strávenú vo väzení. K 22. februáru tohto roku žije 2370 bývalých politických väzňov.
Celkový počet oprávnených osôb je 7050, pričom priemerná dĺžka väzby oprávneného politického väzňa je deväť rokov. Na odškodnenie oprávnených osôb by bola potrebná suma 503 miliónov korún, z čoho pripadá na žijúcich politických väzňov 251,5 milióna korún.
Členovia vlády posúdia aj správu o pripravenosti SR na členstvo v Európskej únii (EÚ) za obdobie september 2001 máj 2002, ktorú predkladá vicepremiérka Mária Kadlečíková. Materiál informuje o dosiahnutom pokroku v plnení politických a ekonomických kritérií a v schopnosti plniť záväzky vyplývajúce z členstva. Vyplýva z neho, že uplynulé deväťmesačné obdobie možno charakterizovať ako obdobie výrazného posunu vpred v integračnom úsilí Slovenska o vstup do EÚ.
Dokument predstavuje jeden z najdôležitejších zdrojov údajov, z ktorého bude Európska komisia čerpať informácie pre vypracovanie tohtoročnej pravidelnej správy o pripravenosti SR na členstvo v EÚ. Rozhodujúcu hodnotiacu správu pred koncoročným ukončením prístupových rokovaní s pripravenými kandidátmi zverejní komisia 16. októbra.
Súčasťou programu bude aj informácia ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského o analýze legislatívnych možností podnikania nebankových subjektov, návrh na uzavretie medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Českou republikou o odovzdávaní a prijímaní osôb na spoločnej štátnej hranici, či koncepčný zámer projektu modernizácie systému zdravotníctva. Na rokovacom stole sa ocitne ďalej návrh na vymenovanie MUDr. Ľudmily Lysinovej do funkcie štátnej tajomníčky Ministerstva zdravotníctva SR a tajná správa o stave zabezpečenia obrany SR za minulý rok.
*alf som NNNN