Ministerstvo malo podľa jedného z predkladateľov pripomienky vo vyhláške ustanoviť zálohovanie všetkých obalov na nápoje - opakovateľne i neopakovateľne použiteľných.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia pripravilo Vyhlášku o zálohovaní obalov na nápoje. S jej znením nesúhlasia občianski aktivisti z mimovládnej environmentálnej organizácie Priatelia Zeme - SPZ a preto podali hromadnú pripomienku, pod ktorú získali 800 podporovateľov.
Vyhláška totiž neobsahuje zmienku o zálohovaní PET fliaš od nápojov, hliníkových plechoviek či iných podobných obalov od nápojov. Ministerstvo malo podľa jedného z predkladateľov pripomienky Martina Valentoviča vo vyhláške ustanoviť zálohovanie všetkých obalov na nápoje - opakovateľne i neopakovateľne použiteľných.
"Povinnosť vyplýva zo zákona. Ministerstvo životného prostredia sa vlastne rozhodlo pre neho pre najjednoduchšiu cestu, keď stanovilo, aká bude záloha napríklad za pivové fľaše. A ostatné veci odignorovalo," povedal pre agentúru SITA Valentovič.
Chcú doplniť zákon
Podľa navrhovanej vyhlášky by sa mali zálohovať opakovane použiteľné obaly na nápoje do objemu 2 000 ml, a to 0,13 eura za kus. Za jeden obal pre sklené opakovane použiteľné obaly na pivo s iným ako korunkovým uzáverom, by mala platiť záloha vo výške 0,27 eura a 40 eur pre iné opakovane použiteľné obaly na nápoje.
Aktivisti sú presvedčení, že zo zákona o obaloch vyplýva povinnosť ministerstva doplniť do vyhlášky ešte ďalšie veci. "Neobsahuje veci, ktoré podľa zákona má obsahovať. Obsahuje z nich len pomerne malú časť," povedal Valentovič. Poukázal na to, že donedávna existovala "nulová záloha" za PET fľaše.
"Tá bola v podstate preto, lebo ministerstvo nemalo odvahu vzdorovať tlaku rôznych záujmových skupín. A preto PET fľaše boli oficiálne zálohované, ale len za nula eur. A pred mnohými rokmi, ešte v čase Dzurindových vlád, ministerstvo sľubovalo, že už to má pripravené, že to už bude, a vlastne doteraz sa s tým nič neudialo. Určite považujeme za veľký krok späť, že vyhláška nebude obsahovať ani zmienku o PET fľašiach a podobných obaloch. Pritom zákon vyžaduje, aby to vyhláška obsahovala," uviedol Valentovič.
Aktivisti: Zálohovanie je efektívnejšie ako separovaný zber
Valentovič zastáva názor, že zálohovanie PET fliaš a hliníkových plechoviek je efektívnejšie ako separovaný zber, ktorý je u nás zavedený. "Ale tie systémy (separácie odpadu - pozn.) sú často nekvalitné a efektivita zberu je neporovnateľne nižšia ako pri zálohovaní," povedal Valentovič. Aktivisti by chceli, aby boli PET fľaše zálohované a spotrebitelia by tak mohli prázdne obaly od nápojov odovzdať u predajcov.
"Ale na to treba drobnú zmenu v zákone o obaloch, ktorá tam už bola, ale v roku 2010 bol nový zákon o obaloch, z ktorého to vypadlo. A ministerstvo v súčasnosti argumentuje tým, že kým sa nezmení ten zákon späť v týchto paragrafoch, aby ľudia mohli tie obaly odovzdávať, tak tá vyhláška nemá zmysel," povedal Valentovič.
Podľa neho majú aktivisti vážne obavy z toho, že ministerstvo podmieňuje vydanie nejakej vyhlášky, ktorú má povinnosť vydať zo zákona tým, aby sa najprv zmenil zákon o obaloch.
"Tým jednoznačne prekračuje svoje kompetencie. A potom máme obavy z tlaku z opačného smeru, že keď to vypadlo zo zákona, tak to teraz nedajú ani do vyhlášky. Tento stav vyhovuje skupinám, ktoré nemajú záujem na zálohovaní PET fliaš. My to teda skôr vnímame ako kroky opačným smerom. Nevieme o tom, že by sa ministerstvo vôbec chystalo meniť zákon o obaloch. Takže my toto považujeme za krok späť od zálohovania PET fliaš," povedal.
Ministerstvo aktivistom oponuje
Ministerstvo zastáva opačný názor. "Povinnosťou každej obce je zabezpečiť separovaný zber plastov, do ktorých patria aj prázdne PET fľaše od nápojov. Pre občana je jednoduchšie takúto prázdnu PET fľašu hodiť do kontajnera vyhradeného na separovaný zber ako ju niesť k najbližšiemu predajcovi nápojov. U predajcov nápojov by zavedenie bezplatného odberu PET fliaš od nápojov znamenalo iba zriadenie jedného veľkoobjemového kontajnera na prázdne PET fľaše, čo by spôsobilo zníženie príjmov miest a obcí z výnosov za predaj menšieho množstva vyseparovaných PET fliaš od nápojov zo separovaného zberu komunálneho odpadu," uviedla hovorkyňa Ministerstvo životného prostredia SR Beatrice Hudáková.
Podľa nej spotrebiteľský trh ešte nie je pripravený na zálohovanie obalov, ktoré nie sú opakovateľne použiteľné. "Na rozdiel od priemyselných obalov, kde to nie je riešené formou zákona a funguje to bezproblémovo," dodala.
Ako uviedol Valentovič, hromadná pripomienka je už na ministerstve životného prostredia. "Ministerstvo by nás teraz malo zavolať na prerokovanie tejto zásadnej pripomienky. My sa tešíme na to rokovanie na ministerstve a sme zvedaví, aké argumenty budú používať," povedal Valentovič.
Stretnutie s aktivistami už potvrdil aj envirorezort."Takéto rokovanie bude 11. alebo 12. januára," informovala Hudáková. Vyhláška mala začať platiť pôvodne od 1. januára. "Po odstránení rozporu ministerstvo zašle vyhlášku na uverejnenie v zbierke zákonov. Predpokladáme, že účinnosť nadobudne 1. februára 2011," uviedla Hudáková.