BRATISLAVA. Kauzu financovania SDKÚ, ktorá stála Mikuláša Dzurindu post lídra kandidátky SDKÚ, už polícia ani prokuratúra nerieši.
Prípad najprv ako neopodstatnený uzavrel vyšetrovateľ a po ňom aj špeciálny prokurátor Ján Šanta.
„Dôvodom sú najmä tie skutočnosti, že získanie a vrátenie pôžičky zo strany SDKÚ bolo riadne zdokumentované, jednak v účtovníctve tejto politickej strany, jednak vo výročných správach podávaných SDKÚ Národnej rade SR a tiež aj vo vzťahu k NBS a tieto účtovné pohyby boli aj audítorsky overené," vysvetľoval Šanta.
Fico a Dzurinda až dojemne zhodne reagovali, píše Marián Leško
Venovali sa im viac Kauza SDKÚ O čo išlo
o splatenie dlhu SDKÚ za 22 miliónov firmou Soul, o pozadie Soulu, o pochybnosti o tom, či požičiaval peniaze strane jej pokladník Igor Kucej, alebo niekto iný, prečo si strana požičala peniaze od schránkovej firmy.
Na rozdiel od kauzy financovania Smeru sa prípad SDKÚ preveroval podrobnejšie. Šanta povedal, že spis má zhruba 1500 strán - najmä „listinných dôkazov a z výpovedí všetkých vo veci zainteresovaných osôb".
V kauze išlo hlavne o splatenie dlhu za 22 miliónov korún spoločnosťou Soul, hoci išlo o stratovú firmu. Za transakciami so Soulom sa objavili aj iné firmy, ktorých vlastníci sú nejasní.
K jednej z nich sa priznal pokladník strany Igor Kucej.
V prípade sa písalo aj o možných súvislostiach s predajom vládneho hotela Forum.
„Rozhodnutie prokuratúry beriem na vedomie. Odpovede na ostatné otázky dostanete na tlačovej konferencii v najbližších dňoch," reagoval Dzurinda aj na otázky SME, či chce Fica žalovať, alebo či neľutuje, že sa vzdal pozície lídra kandidátky strany.
Fico videl práčku Prípad, ktorý sa už do veľkej miery medializoval, opäť ožil v januári 2010, keď vtedajší premiér Robert Fico a po ňom aj novinári do neho priniesli viaceré nové zistenia.
Fico vtedy tvrdil, že „existuje vážne podozrenie, že SDKÚ vyviezla do zahraničia provízie z privatizácie strategických podnikov, prikryla ich fiktívnymi firmami a dnes ich používa na financovanie svojich aktivít".
SDKÚ podľa predsedu Smeru „evidentne prala špinavé peniaze a tie financie zjavne nie sú z poctivej činnosti".
Fico svoje výroky neodvolal.
„Rozhodnutie špeciálnej prokuratúry rešpektujeme. Aj keď si o ňom myslíme svoje, nebudeme ho komentovať tak ako to často robia niektorí politici," povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.
Pochybnosti ostávajú Zastavenie vyšetrovania podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play určite nerozptýlilo pochybnosti o financovaní SDKÚ.
Aliancii navyše Úrad boja proti korupcii, rovnako ako v prípade financovania Smeru, odmietol sprístupniť dokumenty, ktoré by mohli osvetliť pozadie kauzy.
Prokuratúra verí Ficovmu a Flašíkovmu slovu
Chronológia Peniaze Smeru
15. mája zverejnil denník SME kópiu zmluvy medzi Blaškom a Flašíkom, 10. júna sa objavila nahrávka s hlasom podobným Ficovi, 26. novembra začala polícia trestné stíhanie, 6. decembra špeciálny prokurátor uznesenie zrušil.
Špeciálny prokurátor dodnes nevysvetlil, prečo zastavil vyšetrovanie financovania Smeru. BRATISLAVA. Sedem pracovných dní stačilo prokuratúre, aby zmietla zo stola kauzu utajených sponzorov Smeru.
Polícia začala trestné stíhanie 26. novembra, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik 6. decembra uznesenie vyšetrovateľa zrušil. Urobil to bez toho, aby umožnil znalcom preskúmať sponzorskú zmluvu medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a Fedorom Flašíkom, ktorý mal byť koordinátorom kampane Smeru v roku 2002.
Zo zmluvy, ktorú zverejnil mesiac pred voľbami denník SME, vyplýva, že Blaško mal za 32 miliónov korún pre Smer dostať miesta na kandidátke, post štátneho tajomníka a funkcie v strategických podnikoch.
Zakladateľ Smeru Bohumil Hanzel vzápätí vyhlásil, že peniaze pre stranu zháňal aj Robert Fico. Poslanec KDH Daniel Lipšic podal trestné oznámenie.
Dva dni pred voľbami zverejnil denník SME aj nahrávku, na ktorej hlas podobný Ficovmu hovorí, že pre stranu zohnal mimo účtovníctva 75 miliónov. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka v kauze nekonal, po voľbách posunul zmluvu aj nahrávku špeciálnej prokuratúre.
Koncom septembra priniesol Lipšic už ako minister vnútra polícii originál zmluvy. Vyšetrovateľka začala konať, vypočula Fica aj Flašíka. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj tým, že treba preveriť pravosť podpisov na zmluve.
Kováčik to však ignoroval, na rozhodnutie zastaviť vyšetrovanie mu stačili vyjadrenia Fica a Flašíka, že podpis na zmluve či hlas na nahrávke nepatria im.
Marek Vagovič
Falošní darcovia ovplyvnili voľby
Škandál s financovaním zrejme pripravil Kukana o post hlavy štátu.
BRATISLAVA. Pred šiestimi rokmi čelila SDKÚ prvýkrát podozreniam z nečestného financovania. V marci 2004 viacerí ľudia, ktorí boli na zozname darcov, verejne potvrdili, že SDKÚ nedali žiadne peniaze. Fiktívnymi darmi zrejme strana kryla svoje nelegálne príjmy.
Na prípad upozornila krátko pred prezidentskými voľbami Aliancia Fair-play. Sporných malo byť jedenásť darov za 985-tisíc korún. Kandidát SDKÚ Eduard Kukan sa zrejme aj pre medializáciu kauzy nedostal do druhého kola volieb, v ktorom porazil Ivan Gašparovič Vladimíra Mečiara.
V apríli 2006 bolo vyšetrovanie zastavené. SDKÚ predložila dokumenty, že dary riadne prijala aj zdanila. „Mrzí nás, že prvé historické vyšetrovanie financovania strán stroskotalo na nedostatku dôkazov," reagovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
(vag)
Preverujú aj kampaň KDH
BRATISLAVA. Aj údajne nezaplatenými faktúrami za 118-tisíc eur sa nedávno začala zaoberať Generálna prokuratúra. Obrátil sa na ňu anonym, ktorý tvrdí, že KDH neuhradilo všetky náklady za tohtoročnú volebnú kampaň.
Podľa denníka Pravda existovala dohoda, že faktúry sa nebudú platiť priebežne, ale budú sa evidovať ako pôžička alebo dar s tým, že KDH ich zaplatí až po voľbách, čo sa však údajne nestalo. „Neevidujeme žiadnu pohľadávku," povedal hovorca KDH Matej Kováč. (vag)
Igelitky HZDS nikdy neskúmali
BRATISLAVA. Jedna z najčudnejších politických afér za posledné desaťročie vypukla po tom, ako sa ukázalo, že údajnými hlavnými sponzormi Mečiarovej strany bol chudobný invalidný dôchodca a zadlžený podnikateľ.
Rudolf Trávniček a Jozef Oceľ vraj darovali strane sedem a štyri milióny korún. Trávniček tvrdil, že ich poslal do straníckej centrály v „dvojitej igelitke Tesco".
Mečiar tvrdil, že o sponzoroch nič konkrétne nevie a nepozná ich. Po viac ako roku hovoril, že strana peniaze vrátila cez preberateľov. Odmietol zverejniť akékoľvek doklady k prevodom. Polícia prípad nepreverovala.
(knm)

Beata
Balogová
