Bratislava 29. mája (TASR) - Viac ako dve tretiny občanov na Slovensku si myslí, že utečencom treba pomáhať alebo poskytovať im humanitárnu pomoc. Značná časť populácie má však negatívne pocity z prítomnosti utečencov na území Slovenska a z dôsledkov, ktoré ich prítomnosť prináša. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý agentúra FOCUS realizovala v máji na reprezentatívnej vzorke 1020 respondentov. Jeho zadávateľom bol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Zastupiteľský úrad na Slovensku.
Podľa 67 percent respondentov treba utečencom pomáhať, lebo sú to ľudia v núdzi, ktorí potrebujú pomoc iných. Zároveň by mali byť na Slovensku prijímaní a mala by sa im poskytovať pomoc a ochrana v prípade, ak ich k úteku z vlasti viedli závažné dôvody. Takmer tri štvrtiny opýtaných (73 percent) pritom súhlasí s výrokom, že utečenci stoja Slovensko príliš veľa peňazí. Podľa necelých dvoch tretín (63 percent) občanov prispievajú utečenci k zvyšovaniu kriminality na území Slovenska a 60 percent respondentov si myslí, že utečenci prinášajú rôzne choroby.
Viac ako polovica respondentov (51 percent) zastáva názor, že utečenci, ktorí prídu na Slovensko, by sa mali poslať čím skôr späť do krajiny ich pôvodu alebo do inej krajiny. Presne polovica opýtaných súhlasí s názorom, že utečenci berú pracovné príležitosti obyvateľom Slovenska.