SME

Dobrovoľne a zadarmo

Po večeroch varia bezdomovcom, navštevujú domovy, čistia lesy či značkujú turistické chodníky. Význam práce robenej z nadšenia zvýraznila aj Európska únia vyhlásením roku 2011 za Európsky rok dobrovoľníctva.

Skauti v Tatrách.Skauti v Tatrách. (Zdroj: TASR)

Po večeroch varia bezdomovcom, navštevujú domovy, čistia lesy či značkujú turistické chodníky. Význam neplatenej práce robenej z nadšenia zvýraznila aj Európska únia vyhlásením roku 2011 za Európsky rok dobrovoľníctva.

Mám 14 rokov, volám sa Martina a rada by som chcela pomôcť nejakému detskému domovu starať sa o detičky, ísť s nimi na prechádzky či hrať sa s nimi. Aj takým mailom sa môže začať spolupráca dobrovoľníka s tými, ktorí jeho pomoc potrebujú.

Keď Abraham Maslow vypracoval pyramídu ľudských potrieb, na jej spodok položil síce fyziologické potreby ako uspokojenie smädu, hladu či potreby tepla a bezpečia, hneď na to však nadväzujú aj sociálne potreby ako spolupatričnosť, láska, priateľstvo, pocit príslušnosti k nejakej skupine, potreba uznania, sebaúcty a sebarealizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tieto potreby vie dobrovoľná práca niekedy uspokojiť lepšie ako bežné zamestnanie.

„Celé dobrovoľníctvo je záležitosťou emócií. Rozum nám síce hovorí, že nemáme dostatok času ani energie na vykonávanie práce pomimo, ale ak nás v pravej chvíli osloví racionálne sformulované poslanie a narazí na niektorý aspekt nášho prežívania, dohoda je spečatená," hovorí psychologička Eva Mydlíková, vedúca Katedry sociálnej práce na Pedagogickej fakulte UK.

To najprirodzenejšie v živote

Pre mnohých je „uvedomelá činnosť z vlastnej vôle a v prospech iných" to najprirodzenejšie, čo sa dá robiť, často to ani dobrovoľníctvom nenazývajú.

„Chceli sme vytvoriť pre bezdomovcov službu, ktorá tu chýba. Bolo to pre nás prirodzené, ako keď sa niekto venuje svojmu koníčku," opisuje Nina Beňová, ktorá pomáhala pri zriaďovaní diskusného klubu pre ľudí bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase písala dizertačnú prácu o bezdomovectve, táto práca bola teda pre ňu aj určitou formou výskumu.

Inou kategóriou dobrovoľníkov sú ľudia, ktorí prežili symptómy cieľovej skupiny sami na sebe alebo svojich blízkych.

"Nájdeme ich najčastejšie medzi zdravotne znevýhodnenými ľuďmi či ľuďmi trpiacimi závislosťami alebo týraním. Tam je potom motiváciou dobrovoľníka dokončiť niečo, čo už nestihol so svojím blízkym, odovzdať svoje skúsenosti s priebehom ochorenia a formami vysporiadania sa s ním," dodáva Mydlíková.

Keď opadne nadšenie

Motívy a očakávania dobrovoľníkov

  • pocit naplnenia a zmysluplnej obete (25 %),

  • láska k blížnemu, dávanie a prijímanie milosrdenstva (29 %),

  • pocit užitočnosti a potrebnosti (15 %),

  • vytváranie a prijímanie sociálnych kontaktov (12 %),

  • získanie istých skúseností (8 %),

  • citové a vedomostné obohatenie (7 %),

  • možnosť vykonávať zmeny v spoločnosti (3 %),

  • objavenie novej skrytej dimenzie v sebe (1 %).

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Mydlíková, Eva. a kol.2002. Dobrovoľníctvo na Slovensku alebo Čo si počať s dobrovoľníkom

Dobrovoľnícka práca však nemusí prinášať len zadosťučinenie. „Človek si myslí, že zmení svet, ale nie je to tak. Pripadáte si hrozne dôležito a potrebne.

Ale iba určitú chvíľu - väčšinou tri mesiace, potom toto obrovské nadšenie opadne. Mnohí ľudia s tým v tejto fáze jednoducho prestanú," opisuje Zuzana Wojatschková, ktorá vyštudovala sociálnu prácu a pracuje pre Úsmev ako dar. Zdôrazňuje, že aj dobrovoľník je obmedzovaný pravidlami, príkazmi, ktoré musí dodržiavať.

Jednak sú to požiadavky zo strany organizácie, pod ktorou dobrovoľníctvo vykonávate, ale taktiež zo strany inštitúcie, ktorú ako dobrovoľník navštevujete.

SkryťVypnúť reklamu

„Dobrovoľníctvo ako každá iná práca zahŕňa také neskutočné množstvo byrokracie, že na samotnú prácu dobrovoľníka vám často nezostávajú sily, ba dokonca ani chuť," tvrdí Wojatschková.

Hoci zistila, že väčšina ilúzií, s ktorými začínala, je nereálna, stále vníma túto prácu ako emocionálne obohacujúcu. Pre ďalšiu z „anjelov" spolupracujúcich s Úsmevom, Silviu Kováčovú je motiváciou jej práce pre detské domovy to, že sama ako niekdajšia „domováčka" na vlastnej koži pociťovala, aké to je cítiť záujem druhého, dôveru, byť pre niekoho kamarátom, nielen niekým, o koho sa treba starať.

Altruizmus ako životná potreba

Niekedy sú dobrovoľníci obviňovaní z riešenia si vlastných frustrácií. „No skôr to býva naopak. Človek, ktorý sa v danom momente cíti šťastný, sa dokáže oveľa rýchlejšie rozhodnúť pre dobrovoľníctvo než ten, ktorý je nešťastný alebo apatický. Takíto ľudia mávajú depresívnu náladu a tá málokedy vedie k akejkoľvek aktivizácii," hovorí Mydlíková.

SkryťVypnúť reklamu

Psychoanalytik Carl Jung sa však vyjadril, že altruizmus je vlastne transformovaná agresivita. „Tento výrok sa mne ako chronickej dobrovoľníčke síce nepáčil, ale niečo na tom bude," pripúšťa Mydlíková. Ako vysvetľuje, stretáva sa aj s ľuďmi, ktorí dobrovoľnícku prácu vykonávajú nad svoje kapacity, na úkor seba, svojich blízkych, ale nakoniec najmä na úkor klientov.

So spasiteľským syndrómom sa nemusíme stretnúť len v cirkevných organizáciách, ale môžeme ho vidieť všade tam, kde sa pohybujú najmä sociálne odkázaní klienti. Títo „spasitelia" sú vlastne utajení agresívni ľudia, ktorí presadzujú seba, ktorí sa konečne chopili moci a pod rúškom „páchania dobra" na bezmocných klientoch uspokojujú svoje mocenské túžby. „Tiež sa ojedinele stáva, že napríklad detské organizácie sú vyhľadávané pedofilne orientovanými jedincami," dodáva Mydlíková.

SkryťVypnúť reklamu

Sme poslední

Hoci je dobrovoľníctvo u nás na vzostupe, stále zaostávame v porovnaní s vyspelými krajinami.

„V USA patrí dobrovoľníctvo k prirodzenej súčasti života väčšiny obyvateľov, berie sa vážne pri uchádzaní sa o štúdium či štipendium na vysokej škole aj pri uchádzaní sa o zamestnanie," hovorí Jana Vlašičová, projektová manažérka C.A.R.D.O. , ktorej poslaním je rozvoj dobrovoľníctva na Slovensku.

Podľa prieskumu uskutočneného v roku 2001 medzi európskou dvadsaťštvorkou Slovensko obsadilo najnižšiu priečku v tabuľke podielu dobrovoľníckej práce na príjmoch neziskového sektora. Našinci sú ochotnejší - keď už - prispieť na dobrú vec finančne.

Ako však zdôrazňuje Vlašičová, ak sa človek pevne rozhodne pomôcť dobrej veci alebo inému človeku, nemôže ho odradiť ani to, že si jeho sused alebo priateľ klopká pri zmienke o dobrovoľníctve na čelo.

SkryťVypnúť reklamu

„Obrovské množstvo dobrovoľníkov vytvára nevyčísliteľné spoločenské hodnoty," zdôrazňuje Mydlíková.

Prerušená tradícia

  • Dobrovoľníctvo sa začalo u nás vyvíjať už od stredoveku, najčastejšie v nadväznosti na aktivity katolíckej cirkvi. Vznik Československa znamenal obrovský stimul pre jeho rast, totalitné vojnové roky však jeho rozvoj pribrzdili. Po krátkom povojnovom oživení boli na dlhé roky dobrovoľnícke aktivity kontrolované, regulované a organizované komunistickým režimom. Dobrovoľníctvo bolo za socializmu „vynútené" - sobotné upratovania či zemiakové brigády boli prakticky povinné. Po roku 1989 sa však začala rozvíjať aj táto oblasť v rámci tretieho sektora.

  • Na internetovej stránke www.dobrovolnictvo.sk je dnes registrovaných 233 dobrovoľníckych organizácií, o takmer stovku viac ako koncom roku 2009.

  • Posledné prieskumy (Alžbeta Brozmanová Gregorová and Alžbeta Mračková) hovoria, že do dobrovoľníctva sa zapája niečo medzi 13 - 46 percentami obyvateľov Slovenska. Okrem študentov sú to hlavne seniori.

  • Podľa správy Dobrovoľníctvo na Slovensku, ktorú v roku 2009 vydalo Európske centrum dobrovoľníctva, medzi dobrovoľníkmi mierne prevažujú ženy. Tie viac pracujú v sociálnej oblasti, muži napríklad v oblasti vzdelávania či životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: FOTO: SITA

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 765
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 891
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 979
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 791
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 170
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu