BRATISLAVA. Koľko platia samosprávy za obedy pre zamestnancov škôl, čo stál novoročný ohňostroj alebo koľko mesto stojí pochovanie bezdomovca? Aj odpovede na takéto otázky začínajú pribúdať na internetových stránkach miest a obcí.
Od januára nová legislatíva prikazuje orgánom verejnej správy zverejňovať zmluvy, objednávky i faktúry na internete. Štátne orgány zmluvy posielajú do nového centrálneho registra zmlúv, objednávky a faktúry zverejňujú na internetových stránkach.
Mestá a obce dávajú na svoje stránky všetky doklady. Akurát menšie obce, ktoré web nemajú, posielajú zmluvy do obchodného vestníka. Objednávky a faktúry zverejňovať nemusia.
Nič nie je bagateľ
Nový zákon Úrady a zmluvy
od januára musia orgány verejnej správy zverejňovať na internete všetky zmluvy, štátne orgány ich zverejňujú v centrálnom registri zmlúv, dovčera tak spravili banskobystrická opera a malacký úrad práce, mestá, obce a župy zmluvy zverejňujú na internete alebo v obchodnom vestníku.
Samosprávy zaskočilo, že zákon nestanovil žiaden finančný limit a zverejňovať musia aj drobnosti. „Aj doklady za kyticu kvetov, ktorú kúpim na kultúrno-spoločenské podujatie,“ hovorí primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.
Jeho radnica vystaví ročne asi štyristo objednávok a zaplatí tisíc faktúr. Všetky musia úradníci oskenovať a zavesiť na web.
Do dvadsať zmlúv a zhruba 170 faktúr ročne zaplatia aj v dedinke Padarovce v okrese Rimavská Sobota.
Starosta Attila Szabó hovorí, že jednoduchšie, ako posielať zmluvy do vestníka, bude pre obec oživiť vlastnú stránku. „Nie som starosta na celý úväzok, ale nemá to kto iný robiť, takže skenovať a zverejňovať doklady budem musieť ja.“
Ministerstvo spravodlivosti samosprávy upokojuje, že na nariadení stanovujúcom limit, do ktorého objednávky a faktúry zverejňovať netreba, už pracuje.
O limite diskutujú
„Výška limitu je predmetom medzirezortnej diskusie,“ povedal hovorca ministerstva Peter Bubla. Pri zmluvách o limite neuvažujú. „Ľudia majú právo vidieť ako obce, mestá, či vyššie územné celky nakladajú s financiami a verejnou kontrolou, a tak môžu zvýšiť tlak napríklad na starostov, aby hospodárili zodpovednejšie.“
Nová povinnosť po návrate z vianočných prázdnin čaká aj na stovky riaditeľov základných a stredných škôl. Zverejňovanie dokladov sa totiž týka aj rozpočtových a príspevkových organizácií, ktorých zriaďovateľom sú orgány verejnej správy. Malé školy, ktoré stránky nemajú, posielajú podobne ako obce zmluvy do obchodného vestníka, objednávky a faktúry zverejňovať nemusia.
Faktúry vždy nepíšu
Predsedníčka združenia samosprávnych škôl Alena Petáková hovorí, že internetové stránky už dnes majú takmer všetky školy.
„Nemáme problém so zverejňovaním, máme tak malo peňazí, že hľadáme vždy to najlacnejšie,“ vraví. Upozorňuje však, že školy dostávajú na administratívu veľmi málo peňazí, no povinnosti im neustále pribúdajú.
Školy, ale aj menšie obce, ktoré nakupujú drobnosti ako kancelársky papier aj v hotovosti, však už teraz nemusia zverejňovať všetko.
Ak nakupujú za hotové, majú o nákupe iba pokladničný bloček a ten je podľa ministerstva spravodlivosti „iba potvrdením, nie faktúrou“.

Beata
Balogová
