Bratislava 12. júna (TASR) - Vláda SR mimoriadne zaradila do svojho dnešného programu návrh ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorý predkladá vicepremiér Ivan Mikloš spolu s návrhom na jeho skrátené legislatívne konanie. Národná rada (NR) SR pritom podobný poslanecký návrh zákona 30. mája neschválila.
Miklošov návrh rozširuje okruh povinných osôb z 230 na niekoľko desiatok tisíc, vrátane sudcov, prokurátorov či funkcionárov samosprávy. Povinnosť podávať majetkové priznania sa má vzťahovať aj na manželov a osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Návrh zakotvuje zásadu spočívajúceho mandátu v prípade poslancov parlamentu, ktorí boli zvolení za štátnych tajomníkov. Práve neprijatie tohto ustanovenia v podobe pozmeňovacieho návrhu bolo pre viacerých poslancov dôvodom, aby v máji nepodporili zákon ako celok. Funkcia štátneho funkcionára je, rovnako ako v poslaneckom návrhu, nezlučiteľná s funkciou starostu obce, predsedu VÚC, či hlavného kontrolóra obce.
Predseda ministerského klubu SMK Pál Csáky pre TASR povedal, že členovia vlády za SMK podporia Miklošov návrh. Predpokladá, že rovnaký postoj zaujme SMK aj pri hlasovaní v parlamente. "Máme informácie, že výhrady, ktoré boli vznesené v NR SR, boli odstránené," dodal Csáky. Pripúšťa však, že návrh zákona má slúžiť na "prezentáciu určitých osobností".
Zákon o konflikte záujmov s názvom Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných činiteľov, pripravený poslancami koalície aj opozície, Národná rada SR 30. mája neschválila. Zo 121 prítomných bolo za prijatie zákona 75, proti siedmi poslanci, hlasovania sa zdržalo 36 a traja nehlasovali. Z koaličných poslancov boli proti František Mikloško a Vladimír Palko z KDH, zdržali sa Vladimír Bajan, Tibor Šagát a Roman Vavrík z klubu SDK, Július Brocka, Pavol Hrušovský, Marcela Pčolinská a Anna Záborská z KDH, Miklós Duray, László Hóka, József Kvarda a Olga Szabóová z klubu SMK. Vôbec nehlasovali Mária Sabolová a Peter Muránsky z KDH. Návrh podporili štyria poslanci z HZDS.
Viacerí predstavitelia KDH sa vyjadrili v tom zmysle, že neprijatie zákona netreba preceňovať. Za dôvod nepodpory návrhu uviedli najmä neprijatie svojho pozmeňovacieho návrhu, garantujúceho spočívajúci mandát pre štátnych tajomníkov. Poslanci SMK zase podľa vyjadrenia Lászlóa Hóku nepodporili návrh z toho dôvodu, že v ňom ostalo zakotvené podávanie majetkových priznaní rodinnými príslušníkmi poslancov obecného zastupiteľstva i vyšších územných celkov. Zástupcovia SDK argumentovali najmä tým, že zákon predpokladal nezlučiteľnosť funkcií starostov a poslancov NR SR.