Agentúrne texty sme o 19:30 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Pol roka po zmene vlády si predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin stále robí, čo sa mu zachce. V pondelok zvolal plénum Najvyššieho súdu k diskriminačným žalobám sudcov, podľa kritikov v rozpore so zákonom.
Harabin si nechal odobriť postup v prípadoch viacerých sudcov Najvyššieho súdu, ktorí žiadajú peniaze za to, že nemali rovnaké príplatky ako sudcovia Špeciálneho súdu. „Plénum Najvyššieho súdu mi neodporučilo odvolávať sa, ale dohodnúť sa so sudcami, aby sa nenavyšovali súdne trovy,“ povedal Harabin.
Časť sudcov odišla
Harabin dodal, že zasadnutie malo veľký zmysel. „Aby si politická moc uvedomila, že tu je názor sudcov pléna Najvyššieho súdu.“
Zákopová vojna
kontrola Ivana Mikloša sa nedostala na Najvyšší súd;
Lucia Žitňanská navrhuje disciplinárne stíhanie Štefana Harabina, on na ňu podal trestné oznámenie;
disciplinárne stíhania sudcov sa nekončia;
prezident vrátil zákony
Nesúhlasili s ním však všetci, časť sudcov z rokovania odišla. „Evidentne nespĺňalo znaky čestného a zákonného konania,“ vysvetlil sudca Miroslav Gavalec.
Nespokojná skupina tvrdí, že Harabin zvolaním pléna porušil zákon. Ten podľa nich neumožňuje, aby sa vyjadrovalo k veciam, o ktorých ešte rozhodujú nižšie súdy.
Suma rastie
Súdy sa v súčasnosti zaoberajú žalobami asi 700 sudcov, čo je viac, ako pôvodne rátalo ministerstvo spravodlivosti. Ak by sudcovia uspeli, štát by im musel vyplatiť desiatky miliónov eur za údajnú diskrimináciu. „Po doplnení údajov sa pôvodných 61 miliónov zvýšilo na 70,2 milióna eur,“ spresnil sumu hovorca ministerstva Peter Bubla.
Súčasné vedenie ministerstva považuje žaloby za neodôvodnené a žiada súdy, aby ich zamietli. Zároveň poukazuje na to, že sudcovia, ktorí si sami podali tieto žaloby a rozhodujú v podobných sporoch, sú zaujatí.
Ministerstvo je účastníkom asi 200 sporov. Zároveň začalo vstupovať aj do ďalších konaní, v ktorých figurujú iné inštitúcie. Sudcovia totiž žalujú okrem ministerstva jednotlivé súdy, napríklad Harabinov. Zvolanie pléna Najvyššieho súdu Harabinom kritizuje aj ministerstvo. Ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ) naň napriek pozvaniu neprišla.
- Na Harabina treba ísť tvrdšie, myslí si Lukáš Fila.
- Čím vyššiu sumu budú sudcovia žiadať, tým lepšie, píše Lukáš Fila.
Harabin má navrch
Oponenti Harabina z radov sudcov tvrdia, že šéf Najvyššieho súdu je rovnako silný ako za vlády Roberta Fica. „Sme sklamaní,“ hovorí Gavalec, podľa ktorého koalícia Harabina zatiaľ neoslabila.
Hovorkyňa iniciatívy Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková si myslí, že zmeny v justícii mohli byť razantnejšie. „Vláda mohla vymeniť členov Súdnej rady, zmeny mohli nastať aj na postoch predsedov súdov,“ hovorí Javorčíková. Mnohých dosadil Harabin, čím si podľa nej zabezpečil lojalitu sudcov.
Ministerka Žitňanská cez tlačový odbor reagovala, že proti Harabinovi konala vždy, keď porušil zákon.

Beata
Balogová
