Prezident uznáva Radičovej pozitívny postoj k tomu, aby bol členom legislatívnej rady aj zástupca prezidentskej kancelárie.
BRATISLAVA.
"Nie je to pravda, vrátil som len tie zákony, o ktorých som bol presvedčený, že niektoré dopady nie sú dobré vo vzťahu k občanovi, alebo že nie sú celkom v súlade s ustanoveniami iných zákonov, Ústavy SR a zmlúv," vyhlásil Gašparovič na tlačovej konferencii po tom, čo prijal predsedníčku vlády v Prezidentskom paláci.
Uznáva Radičovej pozitívny postoj k tomu, aby bol členom legislatívnej rady aj zástupca prezidentskej kancelárie.
Premiérka Radičová pripomenula, že väčšina prezidentových námietok sa týkala poslaneckých návrhov, ktoré pribudli v zákonoch po vládnom súhlase.
Akceptuje pripomienky k terminológii v legislatíve, ktoré nie sú v súlade s inými normami. Bol to napríklad prípad školského zákona, kde hlava štátu vyčítala predkladateľom nesúlad pojmov verejná a štátna škola. Odlišný postoj od prezidenta má však Radičová pri legislatíve v zdravotníctve.
"Posúva sa nám dôležitá reforma v zdravotníctve a najmä zastavenie zadlžovania v zdravotníctve, a hlavne kompenzácia pre nízkopríjmových dôchodcov a zdravotne postihnutých z hľadiska limitov na lieky. Ten posun ma mrzí, ale akceptujem, že pán prezident má právo podpisovať zákony, o presnosti ktorých je presvedčený," odôvodnila Radičová.
Prezident: Musíme zmeniť myslenie sudcov
Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča treba zmeniť myslenie sudcov. Ako povedal, v našej justícii je niečo nezdravé. Poukázal pritom na tých, ktorí rozhodujú na základe zákonov.
"Po roku 1990 sudcovia zabudli, že nie sú nezávislí. Sú závislí na zákonoch a svedomí," vyhlásil Gašparovič. Podľa neho sa dnes sudcovia delia na lojálnych pravicovým a ľavicovým stranám. Zdôraznil, že reforma súdnictva si vyžaduje súhru koalície i opozície.
Voľba generálneho prokurátora by podľa prezidenta nemala byť len rozhodnutím jednej politickej garnitúry alebo jednej politickej strany. Zdôraznil, že tajná voľba generálneho prokurátora je vymoženosť, v ktorej vidí slobodu občana dať hlas tomu, komu chce a nie tomu, koho mu nanútia.
Premiérka Iveta Radičová prezidenta informovala, že vláda chce v tomto roku schváliť 160 zákonov. Majú sa týkať zamestnanosti, tvorby pracovných miest, zlepšenia priestoru pre podnikateľov. Prijaté majú byť tiež zákony týkajúce sa rodinnej politiky, odvodového zaťaženia, reforma v školstve a justícii.
Gašparovič sa chce stretávať s ministrami
Radičová avizovala, že chce presadiť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za spôsobené škody, či zmeniť postihovanie stavebníkov čiernych stavieb. Gašparovič vyjadril záujem častejšie sa stretávať s ministrami vlády, aby nezaznievalo, že vracia zákony pre negatívny postoj k vláde.
Upozornil, že ak parlamentu vracal zákony, tak len kvôli občanom. Navyše, v zákonoch namietal najmä poslanecké zmeny a nie pôvodné návrhy vlády.
Radičová informovala prezidenta o príprave Slovenska na diverzifikáciu energetických zdrojov. Slovenská republika podľa Radičovej pripravuje zmluvu, ktorá by zabezpečila takúto diverzifikáciu s Maďarskom a po jej podpise pripraví obdobnú zmluvu s Poľskom.
Ohľadom volebného kódexu je skeptický
Ivan Gašparovič je skeptický, že sa vláde podarí do pol roka vytvoriť volebný kódex, ktorý zjednotí pravidlá všetkých volieb na Slovensku.
"Držím palce, pretože každá vláda mala takúto úvahu, dodnes sa nič nezmenilo. Budem rád, keď sa vám to podarí do konca volebného obdobia," obrátil sa na premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ).
Predsedníčka vlády upozornila, že ak sa kódex neprijme ešte tento rok, tak potom na to bude neskoro. "Jediná šanca je to urobiť tento polrok a urobíme to," prisľúbila s tým, že ide o nevyhnutný krok k schváleniu nového zákona o financovaní politických strán.