Bratislava 29. mája (TASR) - Európsky parlament (EP) ako zastupiteľský orgán poslancov členských krajín EÚ je proti akémukoľvek deleniu uchádzačov o členstvo do skupín. Zdôraznil to jeho podpredseda Guido Podesta na spoločnej tlačovej besede predsedov zákonodarných zborov asociovaných krajín. Nevylúčil, že desať asociovaných štátov bude prijatých spoločne, v prípade Bulharska a Rumunska však môže trvať približovací proces o niečo dlhšie ako u ostatných. Tento zámer by nemali asociované štáty chápať ako nejaký "trest", ak prejavili ambície vstúpiť do EÚ samostatne.
Podesta poukázal na veľmi efektívnu spoluprácu kandidujúcich krajín, napríklad Visegrádskej štvorky, pričom vyzdvihol vysoké tempo spĺňania kritérií Slovenskom, ale aj na spoločné úsilie pobaltských štátov - Estónska, Lotyšska a Litvy získať členstvo v únii. Tieto aktivity by mali byť braté na zreteľ pri konečnom schvaľovaní štátov, ktoré sa stanú členmi EÚ.
Predsedovia parlamentov kandidátskych krajín privítali, že otázky voľného pohybu osôb ešte nie sú v únii uzavreté, vedie sa o nich otvorená diskusia v záujme toho, aby sa objasnila celá problematika udeľovania výnimiek po rozšírení EÚ. Podesta povedal, že v prístupovom procese si kandidátske krajiny uplatnili 340 návrhov na prechodné obdobia v takmer všetkých oblastiach. Šéf českého senátu Petr Pithart sa domnieva, že adepti o členstvo v únii nesmú prichádzať pred štruktúry EÚ v polohe prosebníkov, ale majú sebavedome obhajovať svoje záujmy kryjúce sa so zásadami platnými v EÚ od jej vzniku.
Predseda NR SR Jozef Migaš za najvýznamnejší prínos summitu v Bratislave označil vyslanie jednoznačného signálu o záujme vstúpiť do EÚ, taktiež možnosť diskutovať o formách premeny únie a výkonnosti jej štruktúr a premenu princípu vzájomnej súťaživosti na solidaritu a spoluprácu. To sa podľa jeho slov odrazilo aj v záverečnej deklarácii.
Najvyšší predstavitelia parlamentov asociovaných krajín veria, že sa ich občania budú môcť po podpísaní prístupovej zmluvy zúčastniť v roku 2004 na voľbách do Európskeho parlamentu a ich poslanci v tejto inštitúcii okamžite pracovať. Guido Podesta považuje za nebezpečné a nešťastné súčasnú diskusiu o premenách EÚ prezentovať v médiách ako definitívne rozhodnutie, pretože by sa tým mohla naštrbiť dôvera obyvateľov vo funkčnosť únie a výhodnosť vstupu "do spoločného domu". Diskusia o jeho konštrukcii sa ešte len rozbieha, čo zdôraznili všetci účastníci bratislavského stretnutia. Presnejšie definované názory budú známe možno počas nasledujúceho jesenného stretnutia v Bruseli v predvečer stretnutia Európskej rady v belgickom Laekene.