Štrbské Pleso 12.júna (TASR) - S podpisovaním delimitačných protokolov v oblasti školstva sa samospráva nebude ponáhľať, pretože sa obáva rizík vyplývajúcich z nedoriešených podmienok.
Konštatoval to na tlačovej besede počas dvojdňového rokovania Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese jeho predseda Michal Sýkora. Medzi otvorené otázky zaradil neusporiadané majetkovoprávne vzťahy, nezohľadnené rozvojové zámery a riziko generovania ďalších dlhov v školstve. Poukázal na to, že iba 20 až 30 percent miest a obcí dostalo návrhy protokolov, hoci štátna správa tvrdí, že povinnosť predložiť ich splnilo 90 percent okresných úradov.
Najviac pripomienok členov Rady ZMOS sa týkalo finančného zabezpečenia kompetencií. Niektorí predstavitelia miest a obcí dostali do rúk aj návrhy rozpočtov, kde v časti prevádzkové náklady na druhý polrok figuruje nula. "Blížia sa voľby. Ak dostaneme protokoly neskoro, kto bude počúvať naše pripomienky. Samospráva urobí všetko, aby začiatok nového školského roka nebol ohrozený. Doplatili by na to učitelia a žiaci," konštatoval Sýkora. Súčasne pripomenul, že dlhy síce preberá štát, ale dodávatelia energií budú "tlačiť" od júla na samosprávy.
Ďalšou nosnou témou rokovania Rady ZMOS bola kompenzácia majetku miest a obcí, ktorý investovali do plynárenských zariadení. Ako povedal M. Sýkora, po viacerých rokovaniach sa podarilo presadiť zmenu uznesenia vlády z apríla tohto roka, ktorým viaže použitie prostriedkov z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) len na oddlženie miest a obcí a úhradu dlhov za energie.
Návrh na zmenu uznesenia predloží vláde minister hospodárstva spoločne s návrhom uvoľňovania prostriedkov, ktorý je do 19.júna v medzirezortnom pripomienkovaní. "Nový návrh uznesenia predpokladá, že mestám a obciam sa uhradí 4,073 miliardy korún ako náhrada časti nákladov za plynárenské zariadenia podľa zoznamu spracovaného MH SR. Prostriedky sa prednostne použijú na splatenie doterajších záväzkov miest a obcí po lehote splatnosti a na kapitálové výdavky na realizáciu rozvojových programov," vysvetlil predseda ZMOS. Dodal, že mestá a obce mali dostať prostriedky do 30. júna, čo však v súčasnosti nie je reálny termín. Rada ZMOS preto požaduje, aby Fond národného majetku (FNM) uzatvoril so všetkými dotknutými obcami zmluvy o prevode finančných prostriedkov do konca júla. Druhou požiadavkou je, aby do 30 dní od doručenia prostriedkov za privatizáciu SPP na účet FNM, boli financie obciam vyplatené. "Ak sa naša predstava nebude napĺňať, začiatkom augusta sme pripravení zvolať mimoriadne zasadnutie Rady ZMOS, ktoré rozhodne o ďalšom postupe. Situácia v niektorých mestách a obciach je komplikovaná a niekde hrozí exekúcia. S prostriedkami rátali v rozpočtoch," doplnil predseda ZMOS.
*sv rč
NNNN