BRATISLAVA. Vláda SR a Národná rada SR by sa mali vážne zaoberať možnosťou vystúpenia Slovenska z Európskej únie. Vyzýva ich na to predseda opozičnej SNS Ján Slota.
"To, čo sa deje s eurom a dolárom, som presvedčený, že sa to skončí zle. EÚ začína byť mlynským kameňom, ktorý nás môže ponoriť veľmi hlboko," varoval Slota na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa jeho slov EÚ sa svojimi zákonmi blíži k tomu, aby sa stala autoritárskym režimom nejakého superštátu, ktorý bude diktovať všetko všetkým. "SNS podporovala vstup SR do EÚ, ale nie do superštátu. Preto hovorím, že v podtexte krízy je to labutia pieseň únie," konštatoval.
Slota zároveň zdôraznil, že rok 2011 bude pre jeho stranu významný, lebo SNS 6. júna oslávi 140. výročie vzniku. "Strana je tu už od roku 1871 a stále sa nespreneverila svojmu poslaniu - bojovať za slovenský národ a slovenskú štátnosť," povedal.
Diktátor nie je Lukašenko, ale Orbán, tvrdí Slota
Aj preto sa mu zdá vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána o tom, že vzťahy Maďarska s okolitými štátmi nikdy neboli tak dobré, ako v období súčasnej vlády, ako paródia na všetko, čo sa Slovákom za tých 140 rokov podarilo vydobyť.
"V dobe, keď je Orbán kritizovaný predstaviteľmi EÚ od francúzskeho prezidenta cez nemeckú kancelárku vrátane USA, sme my na veľmi dobrej úrovni vo vzťahoch s Maďarskom. Mne sa to javí ako paródia, lebo keď bol Orbán na Slovensku, tak sa vysmieval do očí celému slovenskému národu, keď povedal, že sa nemáme čo starať do ich zákonov, keďže oni sa nestarajú do našich," vysvetlil Slota. Podľa neho len Orbán zabudol povedať, že tieto maďarské zákony smerujú k rozvratu slovenskej štátnosti.
Líder národniarov je presvedčený, že tieto fakty by mali zaujať aj premiérku Ivetu Radičovú a ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu (obaja SDKÚ). "Keď niekto hovorí, že len Lukašenko je posledný diktátor Európy, dovolím si povedať, že tým diktátorom je Orbán," povedal Slota. Upozornil, že v Bielorusku nikto nehladuje a nemá problém so zamestnaním, na druhej strane napr. v demokratickom Kosove je nezamestnanosť 60 percent.
"Čo je to za štát? Díleri drog, obchodníci s bielym mäsom. Niekomu vadí Lukašenko v čase, kedy sa na tamojších voľbách zúčastnilo 90 percent ľudí tohto štátu. Nemyslím si, že boli zmanipulované. Môžeme povedať, že boli zmanipulované v USA, kde niektorí prezidenti vyhrali len tak tak," povedal.
Slota je nespokojný s políciou
Slota je nespokojný aj so stavom slovenskej polície. "Na najvyššie miesta polície boli dosadení ľudia, ktorými by sa mali zaoberať vyšetrovacie orgány, získali diplomy na základe podvodu. Mali by byť vyhodení z Policajného zboru, ale oni za štyri mesiace činnosti dostali odmeny 3000 eur. Veď to je výsmech," podčiarkol.
Nepáči sa mu ani stav na slovenských cestách. "Keď sú zápchy, nenájdete tam ani jedného policajta, ale keď treba dať pokutu, tak na 20-kilometrovom úseku narazíte na tri hliadky," dodal.
SNS chce zvýšiť počet svojich členov až na 8000
Opozičná SNS by chcela do budúceho roka zvýšiť počet svojich členov zo súčasných 1500 na sedem až osemtisíc. Na dnešnej tlačovej konferencii to avizoval líder politického subjektu Ján Slota.
"V našej strane bola v tejto veci pred desiatimi rokmi daná filozofia, že sme nešli cestou kvantity, ale sme sa domnievali, že kvalita ju nahradí. Chceli sme robiť výberovú stranu, členmi sa mohli stať len preverení ľudia. Toho času sa to javí ako chybný krok," priznal Slota.
Preto SNS podľa jeho slov začala v tomto roku inú filozofiu. "Samozrejme neupúšťame od preverovania kandidátov na členstvo, ale chceme ísť cestou, aby v každej väčšej obci bola založená miestna organizácia. Tá môže vzniknúť v prípade, že tam je aspoň päť členov," dodal.