Z 30 vyzbieraných plastových fliaš sa dá napríklad vyrobiť jedna fleecová bunda. Zo 150 fliaš môže byť jeden koberec.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia tak vyhovelo pripomienke organizácie Priatelia Zeme. Tá upozornila, že by sa tak opäť sťažila možnosť zavedenia zálohovania PET fliaš, o ktorej sa hovorí už niekoľko rokov.
Ako informovala hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková, ministerstvo zapracuje zálohovanie PET fliaš za nulovú hodnotu do vyhlášky. Šéf rezortu József Nagy sa podľa jej slov okrem toho zhodol s environmentalitami na tom, že je potrebné zvýšiť osvetu v obciach, ktoré musia zabezpečovať separovaný zber. "Pre občana je jednoduchšie prázdnu PET fľašu hodiť do kontajnera vyhradeného na separovaný zber ako ju niesť k najbližšiemu predajcovi nápojov a vôd balených v PET obaloch," povedala.
Ministerstvo sa otázkou zálohovania PET fliaš zaoberalo aj koncom roka 2008, kedy k problematike zorganizovalo verejný okrúhly stôl. Takýto krok vtedy podporovali environmentalisti, ktorý ho považujú za najúčinnejší systém zberu a recyklácie nápojových obalov. Kritizovali ho však zástupcovia obchodu s tým, že nemajú vytvorené podmienky na takýto spätný odber PET fliaš, pripomienky mali aj Recyklačný fond a oprávnené organizácie.
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje asi 20.000 ton PET fliaš. Zo štúdie Technickej univerzity vo Zvolene vyplynulo, že nápojové obaly tvoria u nás jeden z najvyšších podielov na nezákonne pohodených odpadoch v prostredí v svetovom meradle.
PET fľašu svet pozná od roku 1973 a jej výhodou oproti ostaným plastovým výrobkom je, že sa dá úplne recyklovať. Jej rozklad v prírode však trvá desiatky rokov. Z 30 vyzbieraných plastových fliaš sa dá napríklad vyrobiť jedna fleecová bunda. Zo 150 fliaš môže byť jeden koberec.