Rafael Rafaj pre povedal, že si nevie dosť dobre predstaviť jednotný režim pre tak rozdielne typy volieb.
BRATISLAVA. Opozičné parlamentné strany Smer a SNS sú pripravené diskutovať na tému zjednotenia volebných zákonov.
Ako dnes v rozhovore pre TASR uviedla poslankyňa Smeru a členka Ústavnoprávneho výboru NR SR Jana Laššáková, prikláňa sa k zmene volebných kódexov a k zjednoteniu systému, aby sa jednotlivé voľby neriadili osobitnými pravidlami.
"Myslím si, že v princípe, čo sa týka zmien volebných zákonov, sme za a opozícia je pripravená na túto tému diskutovať," poznamenala.
Konkrétne koalíciou navrhované reformy však podľa jej slov budú musieť dôkladne prediskutovať v rámci strany. V súvislosti so zmenami financovania volebnej kampane preto momentálne nezaujala jasné stanovisko.
Nechcú rušiť príspevok
Domnieva sa, že v tejto otázke treba hľadať zhodu na úrovni predsedov politických strán. Podľa jej názoru by sa však nemal rušiť príspevok na poslanecký mandát.
Zostať by malo aj moratórium, či 24 alebo 48-hodinové pred začiatkom volieb, by nechala na diskusiu. "Máme skúsenosti, že aj deň pred voľbami sa môžu do politického boja vtiahnuť rôzne špinavosti a to nie je fér. Kampaň by mala byť korektná," myslí si poslankyňa Smeru.
Laššáková nemá problém ani s tým, aby sa kupovanie voličských hlasov stalo trestným činom. "Ide o veľmi negatívny jav a treba nastoliť nejaké pravidlá," dodala.
Podpredseda SNS a poslanec Rafael Rafaj pre TASR povedal, že si nevie dosť dobre predstaviť jednotný režim pre tak rozdielne typy volieb.
Rafaj: Riešime "farby fasády"
"Tu skôr riešime farbu volebnej fasády, ale nie vnútorné rozčlenenie," konštatoval s tým, že pôjde o prevažne technické úpravy v zákonoch. Diskusie sa ale SNS mieni zúčastňovať. "Pokiaľ to však bude hádzanie hrachu na stenu, tak situáciu vyhodnotíme," vyhlásil.
Na margo návrhu zrušiť príspevok na poslanecký mandát je pre neho otázne, čo okrem šetrenia finančných zdrojov viedlo koalíciu k takémuto rozhodnutiu.
"Je to opäť nepriamy a nešťastný zásah do parlamentného systému," tvrdí poslanec SNS. Domnieva sa, že sa tým môže posilniť režim niektorých strán, ktorých živia sponzori, schránkové firmy a igelitkoví darcovia. Z hľadiska transparentnosti to považuje za nesprávny krok.
SNS je za zrušenie moratória
SNS by sa prikláňala k zrušeniu volebného moratória. Ako druhú možnosť navrhuje zavedenie takých prísnych sankcií, vrátane vylúčenia z volebného súboja, aby sa nikomu neoplatilo porušovať prijaté zásady.
Rafaj nechcel spochybňovať úmysel upustiť od finančných limitov, ktoré majú politické strany na volebnú kampaň. Pochybuje ale o tom, že by sa za súčasného stavu a praxe, ktorá ukázala neustále porušovanie stanovených pravidiel, dosiahla nejaká zmena.
"Myslím si, že je to ťahanie motúzikov pred občanmi. Ak chce vláda robiť nejaké opatrenia, mala byť občana brať ako seriózneho partnera a nezavádzať ho," dodal.
Národniari by súhlasili s tým, aby sa kupovanie voličských hlasov stalo trestným činom, avšak za jasne definovaných podmienok.
Lídri koaličných strán sa v utorok (11.1.) na rokovaní Koaličnej rady dohodli na zjednotení volebných zákonov tak, že pre všetkých päť druhov volieb budú platiť rovnaké lehoty a mechanizmy kontroly.