Lipšic za dôležitejšie považuje vyriešenie otázky, aký orgán bude kontrolovať financovanie politických strán vrátane ich kampaní.
BRATISLAVA. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) by zvážil prípadné zníženie štátneho príspevku na činnosť politických strán. O tejto možnosti sa uvažuje po prijatí jednotného volebného kódexu.
Vládny štvorlístok sa na Koaličnej rade už dohodol na zrušení príspevku na poslanecký mandát. Ten v súčasnosti získajú strany, ktoré sa dostanú do parlamentu.
Zníženie príspevku môže byť podľa Lipšica veľkou motiváciou pre politické subjekty, aby si chýbajúce peniaze nahradili z iných, často nelegálnych zdrojov.
Znižovať chce opatrne
"Treba s tým narábať veľmi opatrne. Je to oveľa väčšie riziko a štát na tom prerobí oveľa viac peňazí," poznamenal po dnešnom skončení rokovania vlády, pričom poukázal na rôzne zmanipulované tendre či súťaže. Podobný názor prezentoval aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Kódex by tiež nemal stanovovať finančné stropy na predvolebné kampane. Lipšic za dôležitejšie považuje vyriešenie otázky, aký orgán bude kontrolovať financovanie politických strán vrátane ich kampaní.
Domnieva sa, že by malo ísť o inštitúciu mimo parlamentu a vládnej exekutívy. Následné diskusie ukážu, či to bude Najvyšší kontrolný úrad, prípadne novozriadená ustanovizeň.
"Všetko má pre a proti. Vytvoriť novú inštitúciu nie je veľké terno, lebo ich už máme pomerne veľa. Ale poslanci parlamentu by nemali kontrolovať financovanie parlamentných strán," upozornil s tým, že takáto kontrola je dnes skôr formálna.
Podvody majú byť trestné
Súčasne platné zákony k jednotlivým voľbám neriešia prípadné kupovanie voličských hlasov. Po novom to už bude trestný čin. Lipšic avizoval, že vláda v tejto súvislosti predloží počas jarných mesiacov do národnej rady návrh novely Trestného zákona tak, aby nadobudol účinnosť od 1. júla.
„Veľmi sa obávam, že takýmto spôsobom odovzdajú politické strany sponzorom, pretože ak strana dostane legálne peniaze od štátu za výsledky vo voľbách, nie je odkázaná na dary. Stačí, ak vyberá členské príspevky. Má k tomu príspevky od štátu a môže legálne financovať všetky aktivity," povedal Fico médiám.
Fica prekvapil aj ďalší návrh koalície, podľa ktorého má byť kupovanie hlasov trestné. „Je zaujímavé, že s týmito návrhmi prichádzajú politické strany, ktoré mali reálne problémy s kupovaním poslancov, pretože vieme, že posledná vláda Mikuláša Dzurindu žila z kúpených poslancov vtedajšej opozície," zdôraznil Fico.