Generálna prokuratúra nevyhovela žiadosti štátu a odobrila rozsudok o vysokej pokute.
BRATISLAVA. Štát je opäť bližšie k zaplateniu obrovskej pokuty. Generálna prokuratúra minulý týždeň odmietla napadnúť rozsudok košického krajského súdu mimoriadnym dovolaním a štát tak vyčerpal predposlednú možnosť, ako sa vyhnúť pokute za vyše 22,4 milióna eur.
V starej mene viac ako 675 miliónov korún má zaplatiť firme Školstrav, ktorá získala pár dní po prehratých parlamentných voľbách v roku 1998 lukratívnu zákazku od odchádzajúcich politikov.
Nominanti končiacej koalície HZDS-SNS-ZRS na čele jedenástich okresných úradov v košickom kraji vtedy uzatvorili so Školstravom zmluvy na dodávanie potravín pre zhruba stotisíc žiakov materských a základných škôl v kraji.
Firmu úradom odporučilo ministerstvo školstva vedené Evou Slavkovskou z SNS.
Nejednotní sudcovia
Novým prednostom už za koalíciu SDK-SMK-SDĽ-SOP sa zmluva zdala nevýhodná a firma nedôveryhodná. Školy nechali, aby si potraviny ďalej kupovali sami.
„Umelo sa vytvorila zmluva, o ktorej plnenie nemala firma nikdy záujem. V Košiciach mali napríklad označené distribučné stredisko, ktoré neexistovalo. Zámer bol v tom, aby sa vyfabrikovala pokuta, ktorú mal štát zaplatiť,“ tvrdí právnik úradov Vladimír Vrábeľ.
Školstrav neplnenie zmluvy napadol na súde a od každého z jedenástich úradov žiadal 20 miliónov korún (664-tisíc eur). Súdy žalobe vyhoveli a suma aj s úrokmi sa tak vyšplhala až na dnešných vyše 22 miliónov eur.
Nástupca medzitým zrušených okresných úradov Obvodný úrad v Košiciach verdikt napadol na Najvyššom súde, ten ho však potvrdil.
Z troch sudcov spochybnil porušenie zmluvy len jeden. V nej sa úrady zaviazali, že zákazkou „nepoveria iného“. Keďže si však školy nakupovali potraviny sami, k „povereniu iného“ podľa sudcu Rudolfa Čirča nedošlo.
Čirč v odlišnom stanovisku namietal aj to, že takýto výklad zmluvy by znamenal jej porušenie aj v prípade, ak by si hocktorá jedáleň potrebovala sama dokúpiť čo i len kilogram soli. „Akceptujúc aj takúto situáciu by sa záver odvolacieho súdu javil ako absurdný a odporujúci zdravému rozumu,“ napísal.
S názorom Čirča sa stotožnila aj košická krajská prokuratúra, ktorá tiež odporučila podanie mimoriadneho dovolania. Súhlasil i riaditeľ netrestného odboru generálnej prokuratúry Vojtech Leffler.
Posledná možnosť
Jeho podriadený Marek Tomašovič, ktorému prípad podliehal, však odmietol podať dovolanie.
Úvahu o porušení zmluvy a miliónovej pokute aj za kilo soli označil za irelevantnú. „Nenastala situácia, že by žalovaní vykonali drobný nákup potravín bez súhlasu žalobcu. Žaloba bola postavená na tom, že žiadny nákup potravín nebol vykonaný prostredníctvom žalobcu,“ napísal.
Jeho stanovisko privítal právnik Školstravu Vladislav Sisák. „Nevidíme žiaden dôvod na podanie mimoriadneho dovolania.“
Zástupcom štátu tak ostáva posledná možnosť, ako pokutu zvrátiť. „Podáme na generálnu prokuratúru opakovaný podnet na mimoriadne dovolanie,“ povedal Vrábeľ.
Lehota prokuratúre vyprší koncom februára. Ak nevyhovie ani opakovanej žiadosti, štát sa už plateniu nevyhne.

Beata
Balogová
