BRATISLAVA. Čo Vladimír Mečiar pred dvanástimi rokmi účelovo zmenil, koalícia vracať naspäť nebude. Slovensko, ktoré je od roku 1998 jediným volebným obvodom, ním asi aj zostane – napriek tomu, že koalícia zmení volebné kódexy.
„Nemáme momentálne silu na zmenu ústavy, zostávame pri jednom volebnom obvode,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Na zavedenie viacerých volebných krajov však ústavu meniť netreba. Stačí na to zmena zákona o voľbách do Národnej rady a 76 hlasov poslancov.
Chuť nemá nikto
„Sme presvedčení, že je dobré mať jeden volebný obvod, aby bol volebný obvod totožný s výkonom moci,“ vysvetľoval predseda SaS Richard Sulík.
Šéf klubu KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že „prax ukázala, že nejde o problém, ktorý nejako zvlášť nabúraval demokratické princípy“. To, že sa posilnila váha „krúžkovania“, podľa neho zabezpečuje, že sa do parlamentu dostane dosť ľudí z regiónov.
„Nevieme, prečo by sa to malo zmeniť,“ povedal predseda klubu Mosta-Híd László Solymos. Prípadné ďalšie zmeny úplne nevylučuje.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák úplne takúto možnosť nevylučuje, no o jednom obvode v strane vážnejšie nediskutovali.
V roku 2002 bolo 37 percent poslancov obyvateľmi Bratislavy. Teraz je to 35,3 percenta (53 zo 150 poslancov). Práve zmena z jedného na viac volebných obvodov mohla do parlamentu dostať proporčne viac politikov z regiónov.
Susedom to prospieva
V Česku, ktoré má 14 volebných krajov, sa to osvedčilo. Politológ Jiří Pehe vysvetľuje, že vzhľadom na to, že z každého kraja postupuje do parlamentu vopred stanovený počet poslancov, sú regióny zastúpené rovnomernejšie.
„Voliči si môžu v krajoch vyberať kandidátov spomedzi ľudí, ktorých dôvernejšie poznajú.“ Analytik tiež hovorí, že 14 volebných obvodoch so 14 krajskými lídrami z každej strany v nich vytvárajú konkurenciu a pomáhajú prinášať nové tváre.
Naopak, Pehe za nevýhodu takého volebného systému považuje, že môže diskriminovať malé strany. V malých krajoch sa vzhľadom na menší počet mandátov za tento kraj do parlamentu dostanú ťažšie ako najsilnejšie ČSSD či ODS.´

Beata
Balogová
