BRATISLAVA. Poďte k nám, zarobíte si viac ako na Slovensku. Po hromadných výpovediach lekárov požadujúcich zvýšenie miezd českí zdravotníci už začali oslovovať slovenských. Chystajú u nás náborové akcie a nie sú bez šance - naši lekári zarábajú menej a pracujú v horších podmienkach.
„Vieme, že rovnaká situácia s nedostatkom lekárov bude v celom Česku, preto sa nemôžeme spoliehať len na inzerciu,“ vysvetľuje nábor na Slovensku poslanec Plzenského kraja a člen zdravotníckeho výboru Václav Šimánek.
V miestnej fakultnej nemocnici podalo výpoveď jedenásť percent lekárov, čo je viac ako 80 ľudí. Ponuku vážne zvažuje aj riaditeľ veľkej pražskej fakultnej nemocnice Motol.
Ohrozené pohraničie
Skalická nemocnica s poliklinikou je blízko hranice a dostala ponuku na výpomoc od susedov. Potvrdil to riaditeľ nemocnice Ivan Medlen, len nechce menovať, kto ich oslovil.
„Mali záujem na jeden-dva dni v týždni požičať chirurgov, lebo z nemocnice pri hraniciach kompletne odchádza operačný tím,“ hovorí skalický námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Patrik Fiala.
V českých nemocniciach podalo po akcii lekárskych odborov výpoveď do konca decembra 3 837 lekárov. Neuspeli so žiadosťou zdvihnúť priemerný plat lekára z asi 50–tisíc českých korún (2050 eur) na 70–tisíc (2870 eur).
Veľkú podporu má protest medzi moravskými lekármi. „Ak nenastúpia prvého marca do práce, keď im vyprší výpovedná lehota, tak na Morave vznikne krízový stav,“ varuje Ladislav Pásztor, prezident slovenskej Asociácie súkromných lekárov.
Predpokladá, že to môžu pocítiť nemocnice v Čadci, Trenčíne, Myjave či v Malackách, kde by lekári mohli prijať ponuky spoza blízkej hranice. „Títo sa do Česka nemusia ani presťahovať. Sadnú do auta a za pol hodiny sú v českej nemocnici za dvojnásobný príjem.“
Jeho slová potvrdzuje Terézia Drobná, námestníčka riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť trenčianskej fakultnej nemocnice. Tá má skúsenosti s lekármi, ktorí dochádzali do vyše 60 kilometrov vzdialeného Vsetína. Teraz však ešte záujem trenčianskych lekárov pracovať v Česku nezaznamenala.
Redukcia nemocníc
V skalickej nemocnici už o prácu u západného suseda prejavilo záujem niekoľko jednotlivcov. „Áno, určité nebezpečenstvo hrozí,“ reaguje na možný odchod lekárov z pohraničných nemocníc šéf skalickej nemocnice Medlen. Predpokladá, že by ich čiastočne mohli nahradiť lekári z Ukrajiny. „Máme v nemocnici Ukrajinca a v nasledujúcich mesiacoch by ešte dvaja alebo traja mali nastúpiť.“
Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Labaš hovorí v súvislosti so situáciou v Česku dokonca o redukcii nemocníc u nás. „Máme nadbytočný počet nemocníc, ktoré nedokážu plniť funkcie, potrebujeme menej nemocníc, ale kvalitnejších.“
O redukcii nemocníc v Českej republike hovorí aj Drobná. Domnieva sa, že naši lekári české nemocnice hromadne zachraňovať nebudú, pretože rozdiel v platoch už nie je taký veľký, ako v minulosti. Súhlasí s ňou aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac. Súčasný nepomer odhaduje na 20 až 30 percent.
Hovorkyňa súčasného ministra Ivana Uhliarika (KDH) Katarína Zollerová pripomína, že za posledné štyri roky vzrástli platy slovenských lekárov o 43 percent.
Odchod bielych plášťov je reálny
Námestník riaditeľa nemocnice v Skalici PATRIK FIALA hovorí, že naši lekári by hromadné výpovede nedali.
Nemocnice z Plzenského kraja chcú u nás robiť nábor lekárov. Zaznamenali ste to?
Áno. Na vedení nemocnice sme sa tým zaoberali. Slovenskú stranu oslovili niektorí riaditelia nemocníc na pohraničí.
Čo od vás chceli?
Požiadali o výpomoc. Je to ošemetné. Lekári na Slovensku nie sú hodnotení, ako by mali. Ľahko môžeme prísť o erudovaných a atestovaných lekárov. Riziko, že by odišli do Česka, tu je.
Prijali ste opatrenia, ako zabrániť odchodu lekárov?
Potrebujeme ich platovo stabilizovať. Pri slovenských hraniciach z českej strany je to lepšie. Naše možnosti sú obmedzené, ale snažíme sa.
Viete znížiť platový rozdiel medzi moravskou a vašou nemocnicou?
Je to ťažké. Mnohé nemocnice na to nemajú. Skalická len veľmi ťažko.
Koľko zarába lekár u vás?
Napríklad neatestovaný lekár má 450, maximálne 550 eur v hrubom. Ak nie je na infekčnom pracovisku, tak je to celé. Na infekčnom alebo rizikovom to je o čosi viac.
Chcú vaši lekári odísť do Čiech?
Zachytil som jednotlivcov, nie že by odišli celé skupiny. Zvažujú, že by robili len v sobotu a nedeľu, či jeden až dvakrát do týždňa. Je tu riziko, že niekomu sa tam zapáči a prejde úplne.“
Boli by slovenskí lekári ochotní dať hromadne výpovede ako českí?
Nie. Mentalita u nás nie je taká. Českí lekári sú jednotnejší a dôslednejší pri presadzovaní svojich požiadaviek.
Ján Krempaský
Odborári za Moravou veria, že im to naši nepokazia
Požiadavky lekárov v Česku podporujú aj ich slovenskí kolegovia.
Pred piatimi rokmi odišiel zo Slovenska, pretože podmienky, v akých ako očný lekár pracoval, považoval za hrozné. Po piatich rokoch v nemocnici v Havlíčkovom Brode dal výpoveď, aby podporil protest lekárov za lepšie platy a podmienky. „Verím, že to pomôže aj slovenským lekárom, aby zdvihli hlavu,“ hovorí Jozef Jež.
Najväčší protest českých lekárov od pádu komunizmu je aj vecou Slovákov. Všetci, s ktorými sme hovorili, vzburu podporujú, SME vie o dvadsiatich slovenských lekároch, čo podali k 1. marcu výpoveď. Vo fakultnej nemocnici v Olomouci je to až 14 zo 46 Slovákov, ktorí tam pracujú.
Odborári našim veria
Hoci je mzda v českom zdravotníctve vyššia ako u nás, majú lepšie prístroje i vzdelávanie, Slováci držia s kolegami. „Korupcia pri netransparentnom výberovom konaní na prístroje, či pri liekovej politike je veľká. Keď ju vyriešia, bude na vyššie platy pre lekárov,“ hovorí Jež.
Ako jeden z mála našich sa nebojí o proteste hovoriť verejne. „V našej okresnej nemocnici dalo výpoveď 70 percent lekárov, bez nich nemôže nemocnica fungovať. Tlak na lekárov je teraz veľký,“ potvrdzuje. Vo Fakultnej nemocnici Motol v Prahe lekárom povedali, až ak výpoveď dajú, už sa do nemocnice nemôžu nikdy vrátiť.
Najčastejšie sa vzbúrencom vyhrážajú, že ich nahradia lekármi zo Slovenska, Poľska, Ruska. „Verím, že nás slovenskí kolegovia nepodrazia, tak ako nám na začiatku protestu sľúbili. Ani my by sme ich nepodrazili, keby bojovali za lepšie postavenie,“ hovorí Martin Engel, šéf lekárskeho odborového klubu a iniciátor akcie Ďakujeme, odchádzame. Aj on dal výpoveď po 30 rokoch v nemocnici, rovnako aj jeho manželka.
Protest podporujú aj lekári na Slovensku. „Držíme im palce, je to aj náš boj,“ hovorí chirurg Roman Kyčina z Martina, ktorý v českom Novom Jičíne pracoval 11 mesiacov. Naši lekári podľa neho nebudú štrajkokazmi. Ak však oslovia jednotlivcov, sú podmienky v českom zdravotníctve lákavé. Platom, skúsenosťami a lepšími vzťahmi.
Neistá budúcnosť
Lekári veria, že české ministerstvo zdravotníctva napokon splní niektoré z 13 požiadaviek a nedovolí, aby odišlo 3837 lekárov, ktorí výpoveď podali.
Väčšina slovenských a českých lekárov s výpoveďou na krku nevie, čo s nimi po 1. marci bude.Jozef Jež sa vracia na Slovensko. Dostal ponuku na nové miesto a chce byť s rodinou. Začne bojovať za lepšie podmienky u nás.
Z Prahy od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Priťahuje plat a jazyk
Tretina medikov si u nás po skončení vôbec nehľadá prácu.
BRATISLAVA. Plat, vybavenie nemocníc, možnosť kariérneho rastu a to, že sa nemusia učiť cudzí jazyk. To sú tri hlavné lákadlá, ktoré našich lekárov ťahajú do Česka.
„Rozdiel v platoch u všeobecných lekárov je okolo 20 až 30 percent v prospech Česka,“ vysvetľuje Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. Podobný rozdiel je aj u špecialistov.
Peter Labaš, dekan Lekárskej fakulty v Bratislave hovorí, že až 35 percent absolventov si ani nehľadá prácu na Slovensku a odchádzajú do zahraničia.Ján Krempaský
Autor: Ján Krempaský Jana Syslová, Jitka Šrámková, MF Dnes

Beata
Balogová
