SME

Aj budúci rok bude ťažký

BRATISLAVA - Rok 2003 bude pre štát podobne napätý ako tento. Ministerstvo financií, ktoré zhotovilo prvú podobu verejných financií nazvanú východiská štátneho rozpočtu, priznáva, že ambícia udržať schodok 3 alebo 3,5 percenta HDP si vyžiada prehodnotenie

plánovaných výdavkov na mzdy a sociálne dávky.

Kým príjmy by mali dosiahnuť 224 miliárd korún, čím prekročia tohtoročnú úroveň o 4,2 miliardy, vo výdavkoch „hrozí“ nárast až o 22 miliárd na 280 miliárd korún, bez započítania štátnych záruk a štátnych dlhopisov. „Nepriaznivá je skutočnosť, že na raste výdavkov sa nepodieľajú výdavky na infraštruktúru, resp. rozvojové projekty, ale na spotrebu: mzdy a sociálne účely,“ upozornilo ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôbec najvyšší nárast očakáva v mzdách v štátnej správe - o necelých 12 miliárd korún. Je to výsledok zákona o štátnej a verejnej službe. Sociálne výdavky stúpnu o 7,6 miliardy najmä kvôli sociálnym dávkam, príspevku na bývanie a rodičovskému príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo priznáva, že taký vysoký objem výdavkov by neumožnil dodržanie schodku 35 či 40 miliárd, čo zodpovedá úrovni 3 alebo 3,5 percenta. „Rešpektovanie tejto hranice (…) by znamenalo, že výdavky rozpočtu môžu predstavovať maximálne 260 až 265 miliárd korún,“ dodalo ministerstvo. Navrhuje aj oblasti, na ktoré sa treba zamerať pri hľadaní škrtov. Mali by sa prehodnotiť napríklad 13. platy štátnych zamestnancov, sociálne dávky, plošné rodinné prídavky či výstavba diaľnic.

Ekonómovia však vidia priestor na šetrenie aj inde. „Malo by sa začať s rušením dotácií najmä do poľnohospodárstva v rozsahu niekoľkých miliárd,“ myslí si hlavný analytik ING Bank Ján Tóth. Ďalšími možnosťami sú podľa neho zrušenie okresných úradov a zníženie počtu zamestnancov financovaných zo štátneho rozpočtu. „Plošné zmrazenie miezd a zastavenie diaľnic je technicky najjednoduchšie riešenie, ale nie najvhodnejšie,“ upozornil Tóth. Rozpočtovým príjmom by podľa neho mohlo prilepšiť harmonizovanie dolnej a hornej hranice DPH.

SkryťVypnúť reklamu

„Bude to ťažký rok, pretože rozbehnuté reformy ešte nebudú prinášať úspory. (…) Ak by bol deficit verejných financií (bez nákladov na ozdravenie bánk) tri percentá, bol by to úspech,“ tvrdí Tóth.

Napätosť verejných financií nezmierni ani prípadný predaj zostávajúceho podielu štátu v telekomunikáciách a elektrární. „To zrejme nevyrieši problémy roka 2003, ale ak sa to použije na riešenie dlhu, pomôže to až v roku 2004,“ povedal.

JURAJ JAVORSKÝ

Východiská budúceho rozpočturast HDP 4,1 % - 4,3 %

priemerná inflácia 5,7 % - 7 %

nezamestnanosť 17,5 % - 18,5 %

výdavky 280 miliárd

príjmy 224 miliárd

cielený schodok 35 - 40 miliárd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 918
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 478
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 262
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 845
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 226
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 082
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 814
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


22
Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší 3
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 59
Ilustračné foto.

Obmedzenie by malo platiť do nedeľného predpoludnia.


TASR 2

Sportnet

Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší
Coco Gauffová a Aryna Sabalenková po finále Roland Garros 2025.

Finalistky Roland Garros sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.


Albert Šimek
Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


SkryťZatvoriť reklamu