SME

Armáda otvorí lesy všetkým

Minister Galko chce rušiť povolenia na vstup dvom vojenským obvodom. Do bezpečných častí vojenských priestorov bude môcť ísť ktokoľvek.

Na zákaz vstupu upozorňujú tabule.Na zákaz vstupu upozorňujú tabule. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Minister Galko chce rušiť povolenia na vstup dvom vojenským obvodom. Do bezpečných častí vojenských priestorov bude môcť ísť ktokoľvek.

BRATISLAVA. Už o niekoľko mesiacov by sa mali hubári a milovníci prírody dostať zadarmo aj na miesta, kam sa roky chodilo len s povoleniami alebo načierno. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) mieni výrazne zjednodušiť vstup do bezpečných častí dvoch z troch zostávajúcich vojenských obvodov Záhorie a Valaškovce.

Tie majú obrovskú rozlohu - dovedna takmer 40-tisíc hektárov, čo je viac než okres Piešťany či 20 zo 79 okresov. Veľkú časť z vojenských obvodov tvoria lesy vhodné na turistiku či hubárčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Chodia aj bez povolenia Vojenské lesy Priestory u nás

Záhorie (strelnica, letisko) Valaškovce (strelnica) Lešť (strelnica, delostrelci) Javorina (od 1. 1. 2011 zrušený)

V auguste či septembri je pri starej ceste smerom z Bratislavy do Malaciek problém zaparkovať už roky. Pri lesných cestách stoja desiatky áut, ich posádky s košíkmi miznú za ceduľkami Zákaz vstupu.

Do lesa bohatého na suchohríby chodia hlavne Bratislavčania. Vojaci v jednu z takýchto sobôt robili podľa áut odhad, koľko ľudí sa pohybuje v priestore Záhorie. Prišli k číslu 4-tisíc.

Pod Vihorlat zasa chodia turisti, ktorí okrem vyznačených trás pri unikátnom jazere Morské oko často chodia aj do vojenského priestoru. Pokuty za vstup sa väčšinou nedávajú. Previnilcov vykazujú z obvodu.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme úmysel postupne sa prepracovať k tomu, aby si ľudia nemuseli prácne vybavovať povolenia, aby mohli navštevovať vojenské obvody tam, kde je to účelné a kam môžu chodiť aj dnes na základe povolenia," hovorí Galko.

Povinné povolenia za štyri a pol eura považuje za „šikanovanie". Momentálne sa povolenia vybavujú na tri roky pre obyvateľov z obcí susediacich s vojenskými priestormi a na rok pre ostatných. Len na Záhorí ich vydali okolo 12­tisíc.

Minister zatiaľ presný termín zrušenia povolení neurčil. Čaká na pripomienky ministerstva pôdohospodárstva a ďalších úradov.

Na úplné zrušenie priepustiek treba zmeniť zákon. Galko nevylučuje ani to, že najprv pristúpi k medzikrokom - zrušeniu poplatkov a zrušeniu obmedzenia platnosti preukazov.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečenstvo nehrozí V krátkom čase sa počíta aj s tým, že sa armáda na východe vzdá cesty medzi obcami Porúbka a Vinné, ktorá vedie cez priestor Valaškovce. Ušetrili by tak ľuďom asi 20­ kilometrovú obchádzku. Galko chce otvoriť aj doteraz kontrolovaný turistický chodník zo Zemplínskych Hámrov k prírodnej pamiatke - vrchu Sninský kameň.

Bezpečnosť návštevníkov by zrušenie povolení ohroziť nemalo. Priamo do zákona sa dostanú aj pokyny, ako sa v priestoroch správať a poučenie, kde nájsť informácie o rôznych obmedzeniach.

Obvody zostali v Lešti, na Záhorí a pri Vihorlate

Ľudí v okolitých obciach armáda obmedzuje už od prvej Československej republiky.

BRATISLAVA. Tri vojenské obvody s celkovou rozlohou okolo 550 štvorcových kilometrov majú rozlohu ako stredne veľký okres.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším obvodom je Záhorie s takmer 28­tisíc hektármi. Je na ňom vojenské letisko či strelnica, ale aj krásne borovicové lesy. So zrušením obvodu sa nepočíta. Na letisku cvičia aj lietadlá armád NATO. Priestor vznikol v roku 1950.

Stredoslovenská Lešť je pomerne vyťažený priestor, cvičia tam najmä pozemné jednotky vrátane tankov a delostrelectva.

Má rozlohu viac ako 15­tisíc hektárov. Pre svoju špecializáciu sa ho zrejme nový režim nebude týkať.

Vojenský obvod Valaškovce má rozlohu takmer 12­tisíc hektárov a leží medzi Humenným, Sninou a Zemplínskou šíravou v pohorí Vihorlat.

Susedí s Chránenou krajinnou oblasťou Vihorlat a s jednou z najzaujímavejších prírodných pamiatok u nás, Morským okom. Cvičia tam pozemné sily, má aj vrtuľníkovú strelnicu. Vznikol v roku 1952, vojenské objekty na ňom boli už od 20. rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší vojenský obvod Javorina (31­tisíc hektárov) na severovýchode Slovenska medzi Kežmarkom, Starou Ľubovňou a Levočou už armáda na výcvik nepoužíva. Zrušili ho k 1. januáru tohto roku a prešiel pod civilnú správu.

Miroslav Kern

Obciam zrušenie pomôže

Starostov zo Záhoria i spod Vihorlatu koniec povolení potešil. Nie však všetkých.

BRATISLAVA. Susediť dlhé roky bezprostredne s vojenskými priestormi nebolo pre dediny príjemné. Niektorých starostov správa o uvoľnení priestoru zjavne potešila, iní však na „vojenskej hranici" našli aj výhody.

„So zákazom vstupu do lesa sa niektorí naši nevedia vyrovnať dodnes," hovorí starosta východoslovenskej obce Jovsa Michal Homrok. Doteraz zakázaný les tam hraničí priamo so záhradami obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

„Z 800 obyvateľov si povolenie na vstup vybavilo asi sto. Ostatní to z princípu ignorujú." Jovsa je od časti vojenského priestoru Valaškovce, v ktorej sa strieľa, až desať kilometrov.

Spokojný je aj starosta záhoráckej Studienky Boris Soukup. Obec je obklopená vojenským obvodom Záhorie, no nepamätá si, že by sa v priestore civilom niekedy niečo stalo. Priepustky vybavuje obyvateľom miestny úrad. Trvá to aj tri týždne a obec to zaťažuje.

Starosta Zemplínskych Hámrov a bývalý štátny tajomník ministerstva obrany za HZDS Jozef Gajdoš hovorí, že otvorenie vojenského priestoru umožní aj to, aby do nich vstupovali pytlaci a zlodeji dreva.

Nadšená nie je ani starostka Porúbky Andrea Raková. Za obcou chce smerom do priestoru Valaškovce Galko otvoriť cestu. Starostka sa bojí, že viac áut bude na úzkej ceste pre obec zaťažou.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Kern

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 428
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 628
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu