BRATISLAVA. Je neprijateľné, aby si predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin nechal odobrovať plénom súdu, či má alebo nemá podávať odvolanie v kauze tzv. antidiskriminačných žalôb, nazdávajú sa hovorcovia iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ) Katarína Javorčíková a Miroslav Gavalec.
"Je to neprijateľné tým viac, že keď mu plénum neodporučilo odvolávať sa, ale dohodnúť sa so sudcami, aby sa nezvyšovali trovy, tak o tom vlastne rozhodovali aj sudcovia, ktorí sú účastníkmi týchto konaní a nemožno ich považovať za nestranných," uviedli vo vyhlásení, ktoré poskytli agentúre SITA.
Javorčíková s Gavalcom sa nazdávajú, že plénum NS ako zbor všetkých sudcov tohto súdu nemá kompetencie zaujímať stanovisko k prebiehajúcim súdnym konaniam.
"Je otázne, k akej dohode ešte môže dôjsť, keď pri nepodaní odvolania rozhodnutie prvostupňového súdu v konkrétnej veci časti sudcov tohto súdu nadobudne právoplatnosť. Ak by právoplatné rozhodnutie prvostupňového súdu malo byť podkladom pre mimosúdne vyrovnanie s ostatnými sudcami–žalobcami, považujeme takéto odporúčanie pléna za neprípustný nátlak na jedného z účastníkov konania," uzavreli hovorcovia iniciatívy.
V pondelok 10. januára plénum NS SR odporučilo Harabinovi, aby sa v kauze tzv. antidiskriminačných žalôb neodvolával.
Plénum zároveň rozhodlo, že sa má obrátiť na predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka, aby sa vytvorila pracovná skupina z členov ústavnoprávneho výboru, Súdnej rady SR a NS SR, ktorá by mala prerokovať a legislatívne vyriešiť otázky okolo dôsledkov platnej právnej úpravy odmeňovania sudcov NS SR.
Sudcovia NS SR zároveň ubezpečili verejnosť, že budú naďalej o veciach rozhodovať nezávisle a nestranne iba na základe zákonov a skutkového stavu.