SME

Keď v zime bolo zima

Kedy bola na Slovensku ozaj tuhá zima? Štatistiky vám povedia jedno, ľudia druhé.

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Kedy bola na Slovensku ozaj tuhá zima? Štatistiky vám povedia jedno, ľudia druhé.

Ktorá bola najstudenšia z posledných piatich zím? Správne na túto otázku v našej ankete odpovedala jedna tretina ľudí. Bola to zima z prelomu rokov 2005 a 2006. Každý piaty opýtaný si ako najchladnejšiu zapamätal zimu, ktorá bola o rok neskôr. Paradoxne, tá bola najteplejšia za posledné desaťročie.

Keď sme sa ľudí spýtali, kedy vo svojom živote zažili najchladnejšiu zimu, najviac odpovedí spomínalo rok 1987 a pamätnú kalamitu, ktorá na niekoľko dní ochromila celú krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Bola to síce jedna z tých chladnejších zím za posledné dve-tri desaťročia, no starí rodičia našich respondentov by si celkom iste spomenuli na viacero podobných a ešte studenších zím.

Máme príliš krátku pamäť Najchladnejšie zimy za desať rokov 2005/2006 -6,9 2002/2003 -6,4 2004/2005 -4,7 2001/2002 -4,0 2003/2004 -4,0

Jednoducho, keď počujete rozprávať o návrate doby ľadovej alebo o teplotných rekordoch, nepodliehajte panike. Skôr to vyzerá, že ľudská pamäť je príliš krátka na to, aby dokázala zhodnotiť klimatické zmeny. A preto sme sa spolu s teplotnými údajmi aj s výkladom meteorológa pokúsili zostaviť niečo ako rebríček zím.

„Väčšina z nás si už ani nepamätá zimy zo začiatku 80. rokov, nieto ešte zimy zo 60. či 40. rokov," hovorí meteorológ Jozef Pecho zo SHMÚ.

SkryťVypnúť reklamu

„No nie je to len tým. Prvé desaťročie nového milénia je skôr typické výskytom miernejších zím. Akákoľvek, aj teplotne normálna zima sa potom mnohým zdá studená či dokonca tuhá," hovorí Pecho.

Ako príklad uvádza minulú zimu 2009/2010, ktorá skončila štatisticky ako teplotne normálna, no ľudia ju vnímali skôr ako veľmi nepríjemnú.

Po Vianociach klesla teplota tak nízko, že praskali koľajnice a noviny písali o sibírskom mraze. Na juhu a juhozápade Slovenska bol tento pocit umocnený ešte aj tým, že sa tu počas takmer celej zimy vyskytovala snehová pokrývka.

Meteorológ Pavel Matejovič zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave hovorí, že veľa snehu zvádza ľudí k dohadom, že nastupuje cyklus studených zím. No platí to aj naopak. „Po miernej zime niektorí podľahnú skepse, že sneh sa zo slovenských nížin úplne vytratí a budúce zimy sa budú podobať skôr na jar," opisuje.

SkryťVypnúť reklamu

Rekordné mrazy Najchladnejšie zimy za posledné desaťročia zažilo Slovensko ešte v 60. a 50. rokoch. No doposiaľ neprekonaný rekord je zaznamenaný z prelomu rokov 1928 a 1929. Počas nej 11. februára 1929 poklesla teplota vo Vígľaši na rekordných -41,0 °C. Na túto zimu spomína aj 90-ročná Anna Straková z Obšincoviec.

Snehu bolo vraj toľko, že deti sa mohli sánkovať zo striech stodôl. Pamätá si, ako ťahala vodu zo studne a liala ju na cestu, aby zamrzla a mohli sa po nej lepšie šmýkať.

Dá sa dnes povedať, že takýmto tuhým zimám na Slovensku už nadobro odzvonilo? „V podmienkach globálneho otepľovania sa môže aj u nás vyskytnúť zima s veľmi nízkymi teplotami vzduchu, aj keď treba poznamenať, že takáto pravdepodobnosť je nízka. Pre súčasného človeka by to mohol byť navyše pomerne veľký šok," dodáva Pecho.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelnosť neexistuje Meteorológovia a klimatológovia sa najmä do 60. rokov minulého storočia snažili hľadať vo výskyte miernych a tuhých zím nejakú pravidelnosť či zákonitosť, vytvárali rôzne hladké cykly a trendy, vychádzajúc hlavne z kolísania slnečnej aktivity. No máloktorý z ich predpokladov sa naplnil. Pozorovania však ukazujú prinajmenšom to, že nech to pripisujeme čomukoľvek, obdobia silných mrazov sú stále menej časté.

„V Oravskej Lesnej napríklad v období rokov 1951 - 1990 klesla minimálna teplota na -30 °C a nižšie 37-krát, no v období rokov 1990 - 2010 to bolo len jediný raz. Výrazne sa znížil aj počet arktických dní s maximálnou teplotou -10 °C a menej. Posledný takýto deň sa vyskytol 13. januára 1987," upresňuje Matejovič

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 755
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 624
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 780
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 725
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 617
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 142
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu