Dali ste poslancom pokuty, peniaze ste im vrátili. Sľúbili ste vyriešiť sochu Svätopluka, stojí ďalej. Platy poslancov sa znížili symbolicky. Máte pocit, že sa vám darí?
To, že platy poslancov išli dole len o tri či štyri percentá, je spôsobené hlavne ich predošlým zmrazením, ktoré sme odstránili. Treba si uvedomiť, že prvýkrát v histórii klesli platy poslancov. Pri Svätoplukovi niektorí čakali iné rozhodnutie, ďalší žiadne. Podarilo sa docieliť celkom dobrý kompromis. Znak je prekrytý, písmo je odstránené. Nie každé rozhodnutie bude pre každého optimálne. Preto si myslím, že sa mi darí celkom dobre.
A čo tresty pre neprítomných poslancov? Ako je možné, že ste museli vrátiť plat Stanislavovi Kubánkovi a Kataríne Cibulkovej?
V oboch prípadoch som rozhodnutie prehodnotil. Taký je život. V čom je problém? Stalo sa, že som si pri Cibulkovej zle vykladal zákon a nemalo zmysel tvrdošijne trvať na tom, že môj výklad je najsprávnejší. Kubánek zase dal tri rôzne vysvetlenia. Keby som mal všetky informácie od neho ihneď, tak by som mu peniaze nestrhol.
Sľúbili ste, že zrušíte kancelárie bratislavským poslancom. Prečo sa to nestalo?
To je typický príklad toho, že život je príliš dynamický na to, aby sme ho vedeli plánovať dopredu. Keby sme zrušili tieto kancelárie, ušetrili by sme 4600 eur mesačne. Teraz sme zlúčili kanceláriu a asistenta a výrazne znížili príspevky na nich, ušetrili sme 67-tisíc mesačne.
Takže máte pocit, že ste splnili svoje sľuby?
Nehovorím, že je to bez chyby. Nerobí ich len ten, kto nerobí nič.
Poslanec Igor Matovič založí vlastnú stranu. Budete mať v SaS ďalšiu koaličnú radu?
To si nemyslím. Pred každým hlasovaním máme poslanecký klub, na ktorom je Matovič aj ostatní traja za Obyčajných ľudí. Neplánujeme robiť ďalšie zmeny.
Odhovárali ste Matoviča?
Nie, lebo veľmi dobre viem, čo založenie strany obnáša. Igora už všetci dobre poznáme. Uvedomuje si silu médií a využíva ju. Nie je jeho prioritou byť zašitý v straníckej centrále a od rána do večera budovať štruktúry. Už dnes viem, že ho to bude stáť ukrutne veľa roboty a peňazí.
Otvorili ste tému odluky štátu od cirkvi, čo sa Obyčajným ľuďom nemusí páčiť, keďže sa netaja konzervativizmom. Zmiernili by ste to, aby boli spokojní?
Jedna z predstáv je, že to bude so súhlasom cirkví. Viem si predstaviť niekoľko riešení, s ktorými by súhlasili. Hľadáme spoločenskú dohodu. Ani mnohým predstaviteľom cirkvi sa nepozdáva, že sú závislí od štátu. Potom vysokí predstavitelia cirkvi sa bratajú s bývalými komunistami, ktorí ich 40 rokov prenasledovali, a to nie je dobré pre spoločnosť.
Obyčajní ľudia a OKS si dali do nového roka predsavzatie, že budú viac budovať vlastné postavenie. Neoslabí to koalíciu?
Pozrime sa späť. Do konca roka sme mali 749 hlasovaní, pri 744 bola dohoda, na zvyšku nie. Nedohoda predstavuje jedno percento. Čo treba riešiť?
Voľba prokurátora takmer položila vládu.
Život ide ďalej, budeme riešiť situácie, ktoré prídu. Nebudeme sa každé ráno zaoberať tým, že skoro padla vláda. Minule ma skoro zrazil vlak.
Poslanec Ján Slota nedávno čudne šoféroval v centre Bratislavy. Čo chcete robiť s poslancami, ktorí sú podozriví, že jazdia pod vplyvom alkoholu?
Otázka je, aké možnosti mám ja a vôbec naša spoločnosť. Jedna z nich je zrušiť priestupkovú imunitu, na čom teraz pracujeme. Nie je to jednoduchá záležitosť, lebo aj niektorým koaličným poslancom sa nepáči, že zrazu nebudú môcť jazdiť rýchlo a aj ten občasný pohárik už nebude možný.
Nepokúsite sa v prípade obrátiť na výbor? Slota išiel na novej limuzíne, nemá ju v majetkovom priznaní.
Môžem dávať podnety. Ale skúsme si predstaviť, čo sa stane. Poslanci si zavolajú pána Slotu, ten príde. Opýtajú sa ho: pán Slota, pili ste? On povie: Nie, nikdy v živote som nepil, keď som si sadol za volant. A audi máte odkiaľ? Patrí mojej žene. A je vybavené. Tak aký má zmysel vôbec poslancov zaťažovať, ak nedokážeme zjednať účinnú nápravu.
Dva týždne platí zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Bude stačiť na to, aby sme zistili, kde zobrali Slotovci peniaze na nové audi?
Čakám výraznejšou aktivitu od orgánov činných v trestnom konaní. No keď sa pozrieme dozadu, tak sa nestalo nikdy nič.
Takže poslanca vlastne nejde postihnúť, lebo výbor nemá zmysel a zákony sú nedostatočné?
Ja to jednoducho nezmením. Niekedy si to treba uvedomiť. Máme tu napríklad vyše tisíc sudcov a väčšina z nich si pomýlila nezávislosť so svojvôľou. No oni sú všetci doživotne vymenovaní a čo teraz. Keď mám byť úprimný, treba konštatovať, že naše súdnictvo je v žalostnom stave a to je tiež moment, prečo ešte nikto významnejší nebol odsúdený za to, že nakradol veľa peňazí.
Ako kauza hayekovcov zmenila vzťahy medzi premiérkou a SaS?
Vzťahy sú dobré, veľmi korektné. Mne sa tá kauza zdá ako niečo veľmi dávne. V prvých týždňoch vládnutia sa začalo riešiť niečo z roku 2007 a 2008, jeden nemenovaný denník nám venoval 79 článkov v priebehu 40 dní. Pri kontrakte za 1,2 milióna eur vždy nájdete niečo, čo môžete kritizovať. Išlo o rozpočtovanie obcí a na základe týchto pravidiel väčšina z nich funguje. Projekt mal reálny prínos.
Problém bol, že hayekovci túto prácu pre ministerstvo financií už robili a potom časť vecí skopírovali. Je v poriadku, že štát platil dvakrát za to isté?
Zmluvy som až tak podrobne neštudoval, detailne sa k tomu vyjadriť neviem. Podľa týchto pravidiel sa však funguje. Za koľko vecí zaplatil štát a skončili v šuplíku? Keby sme mali skúmať všetky zmluvy za posledných 15 rokov, tak zrejme by vláda nebola kompletná, keď si len predstavím, čo všetko sa popísalo v novinách.
Čo máte na mysli?
Ja sa nebudem k tomu vyjadrovať, len hovorím, že keby sme mali rovnaký meter na všetkých, táto vláda by nebola kompletná. Svet nie je čiernobiely. Sme stokrát belší ako bývalá vláda, ale nie sme panensky bieli.
Čo ste povedali premiérke, že neodvolala štátneho tajomníka Martina Chrena? Že odídete z koalície?
Takto to nikdy nestálo. Vôbec to nebola situácia, ktorá by mi spôsobovala radosť. Stálo nás to veľa energie, politických bodov aj preferencií. Utrpeli sme veľké škody, ale pre mňa je to uzavretá vec.
Ako sa vám podarilo presvedčiť riaditeľku rozhlasu Miloslavu Zemkovú, aby vzala funkciu dočasnej šéfky RTVS? Vraj nechcela.
Nebolo od prezidenta korektné dať riaditeľovi RTVS štvornásobok platu, keď dovtedy mali riaditelia STV a SRo šesťnásobok. V každom prípade koalícia to zmení na najbližšej schôdzi na sedemnásobok. Zemkovú nebolo treba extra presviedčať, stačilo jej povedať, že to ideme zmeniť.
Tento plat sa netýka dočasného riaditeľa. Ste so Zemkovou dohodnutí, že bude zvolená?
Je tu pracovná skupina, ktorá má dať návrh. Zemková nemá žiadny prísľub.
Odborári prišli s petíciou za referendum o 35-hodinovom pracovnom čase. Podpíšete sa pod ňu ako zástanca referend?
To neznamená, že musím s každou otázkou súhlasiť. Odborári majú právo využiť nástroj priamej demokracie, určite ich nebudem kritizovať, že zbytočne míňajú peniaze. Demokracia niečo stojí, toto je jeden z jej nástrojov. Proti tomu, že sa rozhodli využiť referendum, nepoviem ani pol slova. Samotná otázka sa mi zdá silné kafe.
Čo sa stane, keď prejde?
Pre ekonomiku by to bola silná rana. Zdvihlo by to náklady práce, stúpla by nezamestnanosť. Odborári majú pohľad, že súkromný podnikateľ je vykorisťovateľ a neuvedomujú si, že je to on, kto zamestnáva 1,4 milióna ľudí. Ešte tu máme 300-tisíc zamestnancov štátu, ale tiež vďaka tomu, že tých 1,4 milióna platí daň. Takže bol by som opatrný s krokmi, aké chcú spraviť odborári.

Beata
Balogová
