Mediálny zákon, dodatočné dane pre zahraničné firmy a historický koberec. Za dva týždne rozladilo predsedajúce Maďarsko Európsku úniu viackrát.
BRUSEL, BRATISLAVA. Historický koberec leží od štvrtka večera v hale budovy Justus Lipsius. Najbližší polrok, keď Európskej únii predsedá Maďarsko, po ňom budú prechádzať lídri a ministri členských štátov, ktorí do budovy Rady EÚ prichádzajú na summity a pravidelné ministerské schôdzky.
Najmä Slováci, Rumuni či Rakúšania budú kráčať po mape Uhorska z roku 1848, ktorá im pripomenie časy, keď ich územie ovládali Maďari. Nielen politici spomínaných krajín včera hovorili o oživovaní Veľkého Maďarska na pôde zjednotenej Európy.
Budapešť to označila za nespravodlivé. „Koberec je prehľadom kultúrnych, historických a vedeckých symbolov alebo podôb Maďarska: kráľov, starovekých artefaktov, výňatkov z encyklopédie, mapy regiónu z revolučného roku 1848,“ povedal pre EUobserver.com hovorca maďarského predsedníctva Márton Hajdú.
Na koberci, ktorý vytvorila maďarská umelkyňa Lívia Pápaiová, sú aj hudobný skladateľ Franz List či autor svetoznámeho hlavolamu Ernö Rubik.
Oživujú Trianon Trianon na základe mierovej zmluvy z roku 1920 prišli Maďari o dve tretiny územia, kde podľa nich žili tri milióny krajanov, minulý rok prijala Orbánova vláda zákon, ktorý ponúka Maďarom žijúcim v zahraničí maďarské občianstvo, únia zákon kritizovala.
Všetci včera hovorili iba o mape Uhorska. Berú ju ako nostalgickú spomienku Maďarov na časy, keď ovládali dnešné Slovensko, časť Rumunska, Srbska a Rakúska. Iné reakcie hovorili o otvorenej provokácii voči Slovákom, Chorvátom, Srbom, Rumunom či Rakúšanom, proti ktorým Maďari v roku 1848 bojovali.
Rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková povedala, že je to pokus premiéra Viktora Orbána „prekonať Trianonskú zmluvu“, na základe ktorej stratili Maďari dve tretiny územia. Mnohí sa dodnes s Trianonom nezmierili.
„Čudujem sa Maďarom, že sa stále nepoučili, že takýmito trápno-smutnými vystúpeniami si zhoršujú vlastné renomé. Je to znak hlbokej frustrácie Maďarov bez ohľadu na to, aká je tam vláda,“ povedal pre SME europoslanec Miroslav Mikolášik z KDH.
Mapu nepovažuje za dobrý nápad ani šéf MostaHíd Béla Bugár. Maďarsko aj Európska únia podľa neho musia teraz riešiť oveľa závažnejšie problémy ako minulosť.
Predseda SNS Ján Slota prirovnal mapu Uhorska k mape tretej ríše, ktorou by nemecké predsedníctvo podľa neho vyvolalo „pomaly globálnu politickú krízu“. Pri Maďaroch to „všetci bagatelizujú“, povedal pre TASR.
Zlý začiatok Za dva týždne predsedníctva tak Maďarsko premiéra Viktora Orbána rozladilo Európsku úniu trikrát. Najskôr sporným mediálnym zákonom, potom dodatočnými daňami, proti ktorým sa ohradilo 13 európskych koncernov, a napokon historickým kobercom.
Maďari ho vystavili v rovnakej budove, kde minulý rok predsedajúci Česi vystavili satirickú plastiku Entropa. Slovensko na nej zobrazili ako maďarskú salámu, Bulharsko ako turecký záchod a Nemecko s diaľnicami v tvare hákového kríža.
Po protestoch Bulharsko zakryli a nám sa ospravedlnili. „Česi boli aspoň zábavní. Orbánova vláda nie je. Je to veľmi nacionalistické a má to ukázať ich historickú dôležitosť,“ povedala Lunaceková.

Beata
Balogová
