BRATISLAVA. Vládna koalícia vo svojom programe sľúbila, že „umožní voľby cez internet vrátane jediného elektronického identifikátora občana“.
V jednotnom volebnom kódexe, ktorý chce vláda presadiť v najbližších mesiacoch a o ktorom hovorila v pondelok koaličná rada, však o internetovom hlasovaní nebude nič. Internetová SaS však na novinke trvá.
„Uskutočníme to, ale dohodli sme sa, že to bude riešené samostatným zákonom z dôvodov technického zabezpečenia a nemožnosti zneužívania internetovej voľby,“ povedala o hlasovaní na diaľku premiérka Iveta Radičová.
„Projekt volieb cez internet ešte chvíľu potrvá. Bezpečnosť sa vyriešiť dá, sú krajiny, kde to funguje. Vychádzam z toho, že v roku 2014 sa bude dať voliť cez internet,“ hovorí predseda parlamentu a SaS Richard Sulík.
SaS by voľby cez internet mohli pomôcť, volili ju vo väčšej miere mladí ľudia. „Do istej miery môžu SaS ovplyvniť, ale nie fatálne. Bez internetových volieb sme sa dostali do parlamentu s 12 percentami,“ vraví Sulík.
Voľby cez web nie sú dobrý nápad, myslí si Lukáš Fila
Riešenie ešte hľadajú
Štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka, nominant KDH, hovorí, že sú pripravení hlasovanie cez internet do roku 2014 zabezpečiť. Aké technické riešenie zvolia, však ešte nerozhodli.
Voľby cez internet sa už uskutočnili v niektorých štátoch USA, v Británii či vo Švajčiarsku. Šlo vždy o lokálne hlasovania a miestne referendá.
Naplno len Estónci
V parlamentných voľbách mohli cez internet zatiaľ hlasovať iba v Estónsku v roku 2007. Voliči potrebovali občianske preukazy so zabudovaným čipom, počítač, čítačku čipových kariet a osobné PIN číslo. Túto možnosť využilo 30-tisíc voličov.
V roku 2009, keď Estónci mohli voliť elektronicky v obecných voľbách, už cez internet hlasovalo 104-tisíc ľudí, 9,5 percenta hlasujúcich. Estónci uvažujú aj o možnosti voliť cez mobil.
„Aby to bolo akceptovateľne bezpečné – aspoň ako papierové hlasovanie – to môže byť veľmi drahé,“ hovorí počítačový expert Pavol Lupták. Náklady podľa neho môžu niekoľkonásobne prevyšovať papierové hlasovanie.
Miroslav Pikus z firmy Eset vraví, že technické možnosti, ako urobiť hlasovanie cez sieť pomerne bezpečným, existujú.
Najväčší problém môže byť, ako zabezpečiť, že bude voliť skutočne ten, kto hlas odošle. Najmä starší ľudia môžu hlasovaním „poveriť“ príbuzných či niekoho iného.
„To, že sa teraz zvážajú ľudia k volebným miestnostiam autobusmi, sa bude diať aj potom, len to bude tisíckrát ľahšie. Bude stačiť vyzbierať od nich občianky,“ myslí si odborník na internet Tomáš Bella z firmy Next Big.

Beata
Balogová
