Bratislava 13. júna (TASR) - Význam parlamentných volieb na Slovensku prízvukovali predstaviteľom SMK a KDH zástupcovia americkej administratívy a vedúci predstavitelia strán združených v Medzinárodnej demokratickej únii (MDÚ), s ktorými sa stretli minulý týždeň v USA.
Ani v rozhovoroch lídrov kresťanských demokratov a maďarskej koalície s americkým prezidentom Georgom Bushom a ďalšími, podobne ako na minulotýždňovej schôdze Schuster - Bush, nerezonovali "žiadne mená". Predstavitelia konzervatívnych a demokratických strán však zhodne konštatovali, že kontinuita politického vývoja na Slovensku je predpokladom budúceho členstva krajiny v NATO, informovali dnes novinárov lídri KDH a SMK Béla Bugár a Pavol Hrušovský. "Lúčili sa s nami s tým, že sa stretneme v NATO," dodal Bugár. To ho podľa vlastných slov vedie k názoru, že Západ považuje Slovensko za dôležitý faktor v stredoeurópskom priestore, počíta s ním a verí v kontinuitu jeho demokratického vývoja aj po voľbách.
Obsahom rozhovorov, ktoré predstavitelia SMK a KDH v USA absolvovali, bol aj boj proti terorizmu. Zúčastnení podľa Bugára vysoko ocenili postoj, ktorý v septembri minulého roku zaujala SR a kladne prijali nedávne rozhodnutie vlády SR vyslať ženijnú jednotku do Afganistanu. Obaja lídri sa tiež stali signatármi Washingtonskej deklarácie, ktorú prijali na návrh amerického prezidenta. Dokument vyzdvihuje konzervatívne hodnoty, akými sú sloboda, voľný trh a prosperita.
Na prelome tohto a minulého týždňa sa vo Washingtone uskutočnilo na pozvanie prezidenta Georgea W. Busha stretnutie lídrov členských strán MDÚ. SR na ňom zastupovali predseda SMK Béla Bugár, jej zahraničný tajomník Attila Agárdi, predseda KDH Pavol Hrušovský a podpredseda hnutia Ján Figeľ.
MDÚ vznikla v roku 1983, jej zakladajúcimi členmi okrem iných boli: vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, George Bush, v tom čase v úrade viceprezidenta Spojených štátov, francúzsky prezident Jacques Chirac a bývalý nemecký kancelár Helmuth Kohl. Úniu tvorí 80 kresťanských a konzervatívne orientovaných politických strán Ázie, Afriky, Európy a Ameriky.