Koordinátor študentského výboru upozorňuje, že pôvodné tlačové vyhlásenie bolo odoslané z e-mailovej adresy, ktorá nepatrí jemu.
BRATISLAVA. Štrajkový výbor študentov sa nestretol s čelnými predstaviteľmi strany Smer ani Konfederácie odborových zväzov. Vyhlásil to v reakcii na medializované informácie o stretnutí koordinátor výboru Karol Klobušický.
"K žiadnemu takémuto stretnutiu nedošlo a v čase, keď bolo toto tlačové vyhlásenie odoslané médiám (t.j. o 21.00 h), sa nachádzali aktivisti ŠVŠ Karol Klobušický a Michal Feik v kaviarni v Ružinove bez prítomnosti spomínaných predstaviteľov. Za prítomnosti ďalších svedkov," píše sa v stanovisku dementujúcom medializované informácie.
Klobušický v ňom zároveň upozorňuje, že pôvodné tlačové vyhlásenie bolo odoslané z e-mailovej adresy, ktorá nepatrí jemu.
Považujú to za politizovanie hnutia
"Túto aktivitu vnímame ako jasnú snahu spolitizovať študentské hnutie, čo zásadne odmietame. Štrajkový výbor študentov bude zvažovať právne kroky," dodal Klobušický, ktorý v parlamentných voľbách 2006 kandidoval za Komunistickú stranu Slovenska.
Michal Feik je bývalým predsedom Mladých sociálnych demokratov, mládežníckej organizácie, ktorá podporuje stranu Smer.
V pôvodnom tlačovom vyhlásení sa uvádza, že ŠVŠ sa v nedeľu v podvečerných hodinách za prítomnosti predstaviteľov strany Smer dohodol s čelnými predstaviteľmi KOZ na spoločnom štrajku počas prvého februárového týždňa.
"Vzhľadom na spoločné postoje k otázke spoplatnenia zdravotných odvodov pre študentov nad 26 rokov a k ďalším chystaným krokom rezortu školstva sme sa dohodli na konaní štrajku," píše sa v pôvodnom vyhlásení.
ŠVŠ malo takto reagovať na znepokojenie, ktoré vyvolalo postupné zvyšovanie nákladov pre študentov vysokých škôl.
Kritika novely vysokoškolského zákona
Výbor v stanovisku tvrdí, že sa to deje prostredníctvom novely zákona o zdravotnom poistení. Po novom študenti denného aj externého štúdia, ktorí k 31. decembru 2010 dosiahli vek 26 rokov, sú povinní sa prihlásiť ako platitelia poistného už do konca januára.
Kritiku mal vyvolať aj návrh novely zákona o vysokých školách, ktorej cieľom je zaviesť úplné spoplatnenie externého štúdia.
Rezort školstva chce takýmto spôsobom reagovať na nález Ústavného súdu, ktorý označil za protiústavné delenie externistov na tých, ktorí študujú bezplatne, a tých, ktorí si školné hradia.
Autor: tasr a pef

Beata
Balogová
