BRATISLAVA. Staviate vedľa cesty? Potrebujete súhlas jej správcu a projekt pripojenia na vlastnom pozemku. Chcete stavať v malej obci na vlastnom pozemku, ktorý je v územnom pláne vedený ako orná pôda? Aj starostovi sa môže zdať zmena veľmi zložitá a poradí vám stavať načierno. Časť ľudí takto i býva.
Aj jednoduchšie stavby potrebujú na Slovensku povolenie s desiatkami vyjadrení. Stavebníci hovoria, že zákon je veľmi zložitý.
Trestať či zjednodušovať? Právo Stavebný zákon
základ platného zákona vznikol v roku 1976, ministerstvo pripravuje nový, v parlamente má byť v treťom štvrťroku 2012, aj na jednoduchú stavbu potrebujete desiatky povolení, nový zákon má postihovať čierne stavby, celý proces vydania povolenia sa má zjednodušiť .
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ žiada riešiť problém s nepovolenou výstavbou prijatím zákonov, ktoré by zo stavania načierno spravili trestný čin.
Podľa stavebníkov by viac pomohlo zjednodušenie papierovania. Problémy by Radičovej návrh vraj priniesol len malým stavebníkom, developeri megastavieb si povolenia vedia zariadiť.
„Pred kriminalizáciou stavebníkov by táto téma potrebovala oveľa širšiu diskusiu. Jej prioritou by malo byť zjednodušenie stavebného konania pre občana,“ povedal majiteľ stavebnej firmy Miroslav Konôpka.
Skúsenosti ľudí potvrdzujú zložitosť byrokracie. „Počas roka vybavovania povolenia a dvoch rokov stavby bolo treba naozaj veľa papierov,“ hovorí Vladimír Milák. Dom v obci Udiča si staval svojpomocne, potreboval certifikáty od kúpených kachličiek či doma miešaného betónu.
Úradníci problém nevidia Ľudia pracujúci so zákonom tvrdia, že zložitý nie je ani dnes. „Získanie stavebného povolenia sa môže javiť náročné, ak sa stavebník zároveň oboznamuje s novými pojmami. A zdĺhavé, ak započítava aj usporiadanie vlastníckych práv k pozemku, alebo spracovanie projektovej dokumentácie,“ hovorí Emília Homzová zo Stavebného úradu v Terchovej.
Vybavenie stavebného povolenia správne podanej žiadosti netrvá podľa nej u nich dlhšie ako 30 dní.
Aj premiérka však žiada zmenu. „Hlavným cieľom nového zákona je zníženie administratívnej náročnosti povoľovacích konaní,“ povedal jej hovorca Rado Baťo.
Zlepšení je mnoho V parlamente by mal byť nový stavebný zákon v druhej polovici budúceho roku. Ministerstvo dopravy a výstavby o podrobnostiach nehovorí, zatiaľ len zbierajú námety.
„Mali by sa oddeliť veľké developerské projekty od malých stavieb,“ povedal Konôpka. Konanie pri prvých by malo ostať dvojstupňové, pri druhých len jednostupňové. Územné konanie by malo zostať len pre väčšie stavby.
Podľa Petra Kyrinoviča, ktorý sa venuje vybavovaniu stavebných povolení, treba sprísniť sankcie za čierne stavby. „Pomohol by dokonalý informačný systém o výskyte a trasovaní inžinierskych sietí,“ povedala Homzová.
Zmeny žiadajú aj developeri
BRATISLAVA. Najväčšiu kritiku si za svoje stavby často musia vypočuť veľkí developeri. Súčasný stavebný zákon tiež kritizujú.
„Od roku 1976 prešiel takmer dvoma desiatkami novelizácií, a to zanechalo stopy hlavne na zmätočnej a nejednoznačnej terminológii,“ hovorí Roman Karabelli zo spoločnosti HB Reavis, jedného z najväčších domácich developerov.
Sporné sú podľa neho aj základné pojmy. „Je čierna stavba aj zmena stavby počas výstavby, hoci len malá?“ Pri takýchto stavbách vraj treba využívať inštitút zbúrania, čo umožňuje aj dnes platná legislatíva.
Problém pri získavaní stavebných povolení je podľa Karabelliho aj v úradníkoch. „Nie vždy kvalifikovaní pracovníci Stavebného úradu, absurdné prieťahy v konaniach, respektíve nečinnosť,“ hovorí o tom, s čím sa developeri stretávajú. „Papierovačky trvajú väčšinou dlhšie než samotná výstavba.“
(trš)
Povolenie je zložité
O stavebnom konaní hovorí profesor Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity JÁN ČELKO.
Aké náročné je stavebné konanie?
„Proces je u nás nesmierne zložitý a dlhý. Využívajú to najmä developeri, ktorí majú problémy so stavebným povolením. U nás sa hádam ešte nestalo, aby sa načierno postavená a neodsúhlasená stavba musela zbúrať. Bohužiaľ, každý si robí to, čo chce.“
Je chyba v zákonoch alebo v ich vymáhaní?
„Dnes to nie je o represii. Ak má developer stomiliónovú stavbu a má zaplatiť nejakú smiešnu pokutu, ktorá sa blíži nejakému percentu celej stavby, tak pre neho to nie je žiadna pokuta. Ani nemá záujem ísť právne správnou cestou. Zisky, o ktoré by prišiel počas dva roky trvajúceho procesu, nestoja za to, aby dodržal zákon.“
Treba skôr tvrdšie posudzovať čierne stavby, alebo zjednodušiť stavebné konanie?
„Obe veci sú asi správne. Či výsledok má byť trestným činom, je ťažké povedať. Ak máte problém so susedom, dokáže vám stavbu rodinného domčeka oddialiť o niekoľko rokov, naše zákony to dovoľujú. Na druhej strane, ak ide niekde developer s obrovskou stavbou proti územnému plánu, treba to posudzovať ako dve rozdielne veci.“
Čo by znamenalo zjednodušenie procesu?
„Odbúrali by sme obrovské množstvo úradníkov. Pri väčších stavbách treba okolo 50 povolení. Ak sa konanie zjednoduší, mohlo by sa potom pritvrdiť v tom postihovom procese. Ak sa stavba ukáže ako protiprávna, na náklady zhotoviteľa ju treba dať zbúrať. A ak by to neplnil, tak to treba kvalifikovať ako trestný čin.“
(trš)
Čierna stavba rastie na streche domu
Úrady bývajú často bezmocné. Práce pokračujú bez ohľadu na ich zákazy.
BRATISLAVA. „Čierna stavba mi vyrástla priamo pred oknom,“ hovorí pán Ladislav z bratislavského Starého Mesta. „Napriek rozhodnutiu stavebného úradu, ktorý práce zastavil, pokračujú ďalej. Je to arogantnosť.“
Všetko sa začalo v období novembrových komunálnych volieb, keď sa menilo vedenie v mestskej časti, vraví Ladislav. „Bolo to zámerne načasované. Zaznamenali sme stavebný ruch a pýtali sme sa stavebníkov, čo robia. Tvrdili, že prípravu na montáž solárnych panelov, no o týždeň už bolo jasné, že nejde o montáž panelov, ale o výstavbu jedného podlažia.“
Znepokojení obyvatelia z lokality, ktorí proti výstavbe na streche spisujú petíciu, kontaktovali ešte v novembri staromestský stavebný úrad. V decembri z ich iniciatívy vykonali na mieste štátny stavebný dohľad.
„Úrad vyzval stavebníka, aby práce prerušil,“ hovorí Ladislav. Rozhodnutie o prerušení dokazuje písomná výzva od staromestského úradu vydaná ešte 14. decembra. Dodnes sa však na pozemku pracuje a nadstavba rastie.
„Stavebníkovi sme zaslali výzvu na zastavenie prác bez stavebného povolenia, ktorú si neprevzal,“ povedal Tomáš Halán, hovorca Starého Mesta. Dodal, že okrem toho postúpili podnet na uloženie pokuty.
Po piatkovom upozornení SME, že na pozemku stále stavajú, staromestský úrad prisľúbil, že prebehne ďalší dohľad a zmenil svoje stanovisko. Deň predtým ešte mestská časť tvrdila, že prípad nadstavby nie je uzavretý a informovanie by vraj mohlo narušiť nestrannosť konania.
Starostkou Starého Mesta je Tatiana Rosová (SDKÚ), ktorá je zároveň aj poslankyňou parlamentu. Vraví, že chce bojovať proti čiernym stavbám tak, aby ich v budúcnosti už nebolo možné dodatočne legalizovať. Bude sa o to vraj usilovať pri prerokovaní nového stavebného zákona.
Lucia Tkáčiková

Beata
Balogová
