Keďže KDH v otázke dekriminalizácie marihuany a registrovaných partnerstiev ustúpiť nehodlá, podľa poslanca SaS Poliačika sa bude o tejto téme hovoriť až pri zostavovaní ďalšej vlády.
BRATISLAVA. Koaličné KDH nie je ochotné podporiť dekriminalizáciu marihuany a umožnenie registrovaných partnerstiev, ktoré mala SaS vo volebnom programe, výmenou za podporu zmluvy vo výhrade vo svedomí zo strany liberálov. Pre TASR to dnes potvrdil podpredseda KDH Július Brocka.
Reagoval tak na nedeľné (16.1.) slová lídra SDKÚ Mikuláša Dzurindu, že na prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí príde čas a o tejto otázke je pripravený sa pokojne porozprávať aj so SaS.
Strana Richarda Sulíka však v povolebných rozhovoroch podmienila prijatie tohto dokumentu práve schválením dekriminalizácie marihuany a uzákonením registrovaných partnerstiev. KDH bolo proti, a tak sa ani jedna z týchto tém do vládneho programu nedostala.
KDH považuje SDKÚ za spojenca
Brocka poznamenal, že ani v roku 2006, keď sa na zmluve o výhrade vo svedomí rozpadla vláda, nepredpokladal, že pre Dzurindu je tento dokument neprijateľný.
"Teraz sa k tomu vracia a teší ma, že KDH bude mať v SDKÚ-DS spojenca v úsilí splniť tento náš záväzok a dotiahnuť základnú zmluvu so Svätou stolicou do konca," uviedol. Či sa to podarí schváliť ešte v tomto volebnom období, si Brocka netrúfol odhadnúť.
Zakladajúci člen SaS Martin Poliačik pre TASR uviedol, že podmienky jeho strany v tejto veci trvajú.
"Náš názor je taký, že ak by to bolo možné urobiť tak, že výhrada vo svedomí by bola súčasťou zmluvy medzi zamestnávateľom a zamestnancom, tak s ňou v zásade nemáme problém. Takto by si zamestnanec mohol kedykoľvek uplatniť výhradu vo svedomí, lebo jeho zamestnávateľ by to vedel vopred," vysvetlil Poliačik s tým, že by to bolo normálne zmluvné právo.
Až ďalšia vláda
Keďže KDH v otázke dekriminalizácie marihuany a registrovaných partnerstiev ustúpiť nehodlá, podľa Poliačika sa bude o tejto téme hovoriť až pri zostavovaní ďalšej vlády.
Dzurinda v relácii STV O 5 minút 12 vyhlásil, že na ratifikáciu zmluvy o výhrade vo svedomí príde čas a že svedomie je jedna nádherná devíza a úžasná hodnota.
"Nič nám nebráni organizovať podujatia, aby sme presvedčili predovšetkým spoluobčanov, že takáto zmluva nie je nič zlé ani pre evanjelikov, židov či ateistov. Na toto máme, budem o tom premýšľať tak, aby žiaden môj krok nezneistil koaličných partnerov, že chcem urobiť niečo, čo nemáme zapísané vo vládnom programe," uistil.
Práve neprijatie tohto dokumentu spôsobilo v roku 2006 vystúpenie KDH z vlády a predčasné parlamentné voľby. Vtedajší líder kresťanských demokratov Pavol Hrušovský označil Dzurindu za vierolomného človeka.
Na otázku, či v tejto veci bude presviedčať aj SaS, Dzurinda odvetil, že "príde čas, keď sa pokojne porozprávame". "Mediálnymi odkazmi by som tejto téme neprospel. Časy aj ľudia sa menia. Základnú zmluvu sme podpísali, ten záväzok tam existuje, ale bez časového harmonogramu," poznamenal.