BRATISLAVA.
Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku, ktorý už zástupcovia štyroch koaličných strán doručili do Národnej rady (NR) SR s tým, že v prípade generálneho prokurátora má byť verejné aj hlasovanie o návrhu na jeho odvolanie. O právnej norme sa začne rokovať na februárovej schôdzi, schválená by mala byť v marci alebo apríli.
Parlament bude naďalej hlasovať tajne v personálnych otázkach, ktoré sú obsiahnuté v Ústave SR. Ide o voľby a odvolávania predsedu a podpredsedov parlamentu a voľby šéfov výborov.
Okrem toho zavádza novela fakultatívnu možnosť, aby sa NR SR uzniesla na tajnej voľbe aj v iných prípadoch, kde by inak rozhodovala verejne. Návrh na tajné hlasovanie môže predložiť minimálne 15 poslancov. O takomto návrhu rozhodne parlament bez rozpravy.
Ak sa bude verejne hlasovať o personálnom návrhu, predsedajúci schôdze oznámi mená kandidátov v abecednom poradí. Hlasovať sa má o každom kandidátovi samostatne pomocou technického zariadenia.
Zvolený bude uchádzač, ktorý získal najväčší počet hlasov prítomných poslancov. Ak sa volia dvaja alebo viacerí kandidáti, zvíťazia tí, ktorí získali najvyšší počet hlasov. Ak dvaja alebo viacerí získajú rovnaký počet hlasov, voľba sa opakuje.
V prípade, že ani jeden z navrhnutých kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, koná sa opakovaná voľba. Ak ani v tej nebude zvolený kandidát, prípadne ich potrebný počet, vykonajú sa nové voľby na niektorej z ďalších schôdzí parlamentu. Do nových volieb možno navrhnúť aj kandidátov, ktorí predtým zvolení neboli.
Vládna koalícia pristúpila k odtajneniu niektorých volieb po tom, ako sa jej viackrát nepodarilo zvoliť nového generálneho prokurátora. Súčasnému šéfovi prokuratúry Dobroslavovi Trnkovi totiž končí 2. februára sedemročné funkčné obdobie a koalícia deklaruje dohodu zmeny na tomto poste.
Realita však bola počas viacnásobných pokusov iná. V súčasnosti je kandidátom koalície Jozef Čentéš, no napriek koaličnej väčšine nedokázal v tajnej voľbe poraziť Trnku (podporil ho Smer-SD a SNS) a ani jeden z nich nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov prítomných na voľbe. V prípade, že by bol Trnka zvolený, premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) avizovala podanie demisie. Súčasný generálny prokurátor vtedy neprešiel o jeden hlas.
Proti takejto "zmene pravidiel počas hry" ostro vystupuje najmä Smer-SD. Podľa lídra strany Roberta Fica nemožno akceptovať takúto zmenu iba preto, že sa koalícia nevie dohodnúť. "Chaos, zmätok a zlepenec nebude meniť demokratické pravidlá hry. Musia sa im prispôsobiť," odkázal pred časom vládnemu štvorlístku.