BRATISLAVA. Novú zákonnú povinnosť zverejňovať zmluvy a faktúry, najmä v podmienkach územnej samosprávy, považujú mestá a obce za malý krok k transparentnosti, ale o to väčší krok k nárastu digitálnej byrokracie.
Novely Občianskeho zákonníka, Obchodného zákonníka a infozákona, ktoré túto povinnosť od začiatku tohto roka vo verejnej správe zavádzajú, podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) neakceptujú technické, personálne ani finančné možnosti samospráv.
"Súvisí to s obrovským zvyšovaním finančnej a administratívnej náročnosti," uviedol hovorca združenia Michal Kaliňák. ZMOS je presvedčené, že absencia minimálnej finančnej hranice spôsobí zahltenie systému prehľadom banálnych výdavkov.
V zákone predstaviteľom obcí a miest chýba napríklad aj povinnosť Centrálneho registra alebo Obchodného vestníka uverejniť doručenú zmluvu deň po jej doručení. "Podľa platného právneho stavu by mohlo dôjsť k tomu, že dátum účinnosti zmluvy môže byť skorší ako termín jej uverejnenia na týchto internetových stránkach," poukázal Kaliňák.
Okrem toho uverejňovanie zmlúv či faktúr podľa ZMOS nič nehovorí o samotnom procese transparentnosti obstarávania. "Je to nástenka, z ktorej čítame výsledok, ale nie proces," tlmočil názor združenia Kaliňák. Povinné zverejňovanie informácií nepovažuje preto ZMOS za posledný krok k čistote vo verejnej správe.
ZMOS žiada vládu o vypracovanie nariadenia, ktorým sa odstránia nedostatky.